به گزارش افکارنیوز،

رضا کچوئیان، معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان به بیان توضیحاتی پیرامون زمان، شرایط، سرفصل دورس و هر آنچه باید درباره آزمون اصلاح مهارت آموزان ماده ۲۸ بدانید پرداخت. در ادامه شرح این گفت و گو را خواهید خواند.

میزان: آزمون اصلح مهارت آموزان ماده ۲۸ در سال ۹۸ چه زمانی برگزار می‌شود؟

اخبار اجتماعیکچوئیان گفت: زمان برگزاری آزمون اصلح مهارت آموزان مشخص شد و این آزمون روز جمعه ۲۵ مرداد ماه در ۳۱ استان کشور برگزار خواهد شد.

میزان: چه تعداد مهارت آموز در آزمون اصلح سال ۹۸ شرکت می‌کنند؟

کچوئیان گفت: جامعه آماری ما ۱۶ هزار داوطلب است که ۵ هزار نفر مربوط به سال ۹۶؛ ۱۰ هزار و ۳۰۰ نفر مربوط به سال ۹۷ و ۷۰۰ نفر هم از بازماندگان سال ۹۵ هستند. سه گروه از ورودی‌ها در این آزمون شرکت می‌کنند. 
میزان: آزمون اصلاح برای چه گروهی برگزاری می‌شود؟
کچوئیان گفت: مهارت آموزان ماده ۲۸ در حقیقت فارغ التحصیان لیسانس، فوق لیسانس و دکتری سایر دانشگاه‌ها در سطح کشور هستند که بنا بر نیاز آموزش و پرورش زمانی در فراخوان شرکت کردند امتحان کتبی دادند و پذیرفته شدند و بعد از این دو پودمان به مدت یک سال در دانشگاه فرهنگیان دوره مهارت‌های معلمی دیده اند. دروس این مهارت آموزان را PCK می‌نامند. این مهارت آموزان در ابتدا تعهد کرده اند که باید در این دو پودمان شرکت کنند و سپس باید در آزمون پایان دوره (اصلح مخفف صلاحیت‌های حرفه‌ی معلمی) شرکت کنند.

این مهارت آموزان در یک سال دوره آموزشی خود چه مهارت‌هایی را فرا می‌گیرند؟

کچوئیان در این باره گفت: روش تدریس، فنون‌های و مهارت‌های تدریس، شیوه سنجش و ارزشیابی کارورزی در مدارس روزی یک بار در هفته را آموزش می‌بینند.

 آزمون اصلح چند نمره دارد؟

این آزمون شامل سه بخش است و ۱۰۰۰ نمره دارد. یک بخش معاونت آموزشی بر اساس دوره کاروزی ۲۷۵ نمره، بخش دیگر معاونت فرهنگی که ۲۷۵ نمره دارد که ۵۵۰ نمره از این دو بخش اخذ می‌شود و ۴۵۰ نمره دیگر مربوط به آزمون اصلح است.

اهمیت این آزمون برای وزارت آموزش و پرورش چه میزان است؟

کچوئیان گفت: آموزش و پرورش در سال‌های گذشته به شدت تاکید کرده است که باید مهارت آموزان گواهی صلاحیت حرفه‌ای را اخذ کنند و در صورت نیاوردن این گواهی اجازه ورود به مدرسه به این مهارت آموزان داده نخواهد شد.

 آزمون جبرانی برای مهارت آموزانی که موفق به قبولی در این آزمون نشوند امسال برگزار می‌شود؟

معاون نظارت ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان گفت: مجوز برگزار کردن آزمون جبرانی برای آن دسته از افرادی که موفق به قبولی نشدند امسال داده نشد؛ و کسانی که موفق به اخذ گواهی صلاحیت حرفه‌ای نشدند باید در آزمون ورودی‌های سال بعد شرکت کنند.

آزمون اصلاح تیر ماه سال جاری فقط به صورت تستی چهار گزینه‌ای طراحی شده است؟

آزمون امسال یک تفاوت با آزمون سال قبل دارد. سال قبل دفترچه‌های سوال فقط تستی بود امسال هم تستی و هم تشریحی عملکری است. در سوالات عملکری یک سناریو مطرح می‌شود و از افراد جواب خواسته می‌شود. بین ۵ تا ۷ سوال عملکری برای هر سه ورودی ۹۵، ۹۶ و ۹۷ مطرح شده است.

 سوالات ورودی‌های ۹۶ به چه صورت تدوین شده است؟

کچوئیان گفت: سه مجموعه سوال تستی دریافت می‌کنند. در یکی بین ۳۵ تا ۴۵ سوال در یک دفترچه است که از دروس مجازی برابر بخشنامه معاون آموزشی به مراکز و پردیش‌ها ارسال شده است. دفترچه دوم بین ۱۵ تا ۲۰ سوال که شامل تحلیل و بررسی کتاب‌های تخصصی مدرسه‌ای است. دفترچه سوم ۱۲ سوال به مهارت آموز داده می‌شود که موضوع آن‌ها درک و تحلیل موقعیت‌ها تربیتی اخلاقی است. یک دفترچه هم سولات تشریحی عملکردی بین ۵ تا ۷ سوال به مهارت آموزان داده می‌شود.

سوالات ورودی‌های ۹۷ به چه صورت تدوین شده است؟

معاون نظارت پایش و کنترل کیفیت دانشگاه فرهنگیان گفت: ۴ مجموعه دفترچه تستی داشده می‌شود ۲۵ تا ۳۵ سوال مربوط به سواد تخصصی رشته فرد است، ۱۵ تا ۲۰ سوال سواد علمی و تربیتی، ۱۲ تا ۱۵ سوال درباره تحلیل و بررسی کتب درسی تدریس شده، ۱۲ سوال درک و تحلیل موقعیت‌های اخلاقی تربیتی دانش آموزان، دفترچه ۵ هم سوالات تشریحی عملکری ۵ تا ۷ سوال مطرح می‌شود.

سوالات ورودی‌های ۹۵ به چه صورت است؟

کچوئیان گفت: این دسته از مهارت آموزان هم ۳ دفترچه سوال تستی دارند بر مبنای سرفصل‌ها و کتاب‌هایی که خوانده اند و یک دفترچه ۵ تا ۷ سواله تشریحی عملکری دارند.

میزان دقیق افرادی که در آزمون اصلح ۲۵ مرداد شرکت خواهند کرد چند نفر است؟

کچوئیان تصریح کرد: اسامی مهارت آموزان مجاز به شرکت در آزمون اصلح روز دوشنبه ۲۰ تیر ماه فقط در یک مرحله از معاونت آموزشی دانشگاه دریافت خواهد شد و این تاریخ آخرین مهلت است؛ و در این تاریخ تعداد دقیق شرکت کنندگان در آزمون اصلح مشخص خواهد شد.

مهارت آموزان در چه صورتی مجاز به شرکت در آزمون کتبی نخواهند بود؟

وی تاکید کرد: ناتمام بودن نمرات و وضعیت آموزشی مهارت آموزان، مانع حضور این افراد در آزمون کتبی است.

 سوالات تشریحی عملکری به چه صورت طراحی شده است؟

تأکید کرد: برای هر موقعیت عملکردی، سناریویی در ارتباط با موضوعات چالشی مرتبط با تدریس و یادگیری طراحی شده است، مهارتآموزان با پاسخگویی به برخی پرسش ها، ملزم به طراحی بخشی از فرایند تدریس یادگیری و یا تفسیر و نقد آن هستند.