به گزارش افکارنیوز به نقل ازايسنا، سردار اسماعيلي احمديمقدم در هفتمين همايش سراسري روسا و مديران پليس راهور ناجا در آستانه اجراي طرح سراسري نوروزي ضمن تشكر از كليه كاركنان و مديران پليس راهنمايي و رانندگي گفت: سال ۹۰ سالي موفق براي پليس راهنمايي و رانندگي ناجا بوده است.

وی در شرح فضیلت خدمت به مردم گفت: ایمان بدون عمل درخت بی‌ثمری است و ایمان بدون خدمت به دیگران کامل نمی‌شود.

فرمانده ناجا با بیان اینکه کار ماموران پلیس یکی از مهمترین تجلیات ایمان است، گفت: در شش سال گذشته شش میلیون خودرو و سه میلیون موتورسیکلت در کشور تردد می‌کرد که سالانه چیزی حدود ۲۸ هزار کشته در کشور ثبت می‌شد و اگر این روند ادامه می‌یافت امروز با حدود ۱۴ میلیون خودرو و ۸ میلیون موتورسیکلت باید به رقم حدود ۶۰ هزار کشته در سال می‌رسیدیم که نه تنها این رقم میسر نشد بلکه با تلاش شما تلفات در تصادفات به ۲۰ هزار کشته کاهش یافته است.

وی با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی تلفات در تصادفات گفت: عمده کسانی که در تصادفات کشته و مجروح می‌شوند نان‌آور خانواده هستند که با فوت این افراد علاوه بر فلج‌شدن یک خانواده خسارات فراوان اجتماعی به جامعه وارد می‌شود.

فرمانده ناجا با اشاره به وضعیت نامناسب تردد موتورسیکلت‌ها در تهران گفت: گاها از ما خواسته می‌شود که با موتورسیکلت‌سواران به دلیل آن که سطح درآمدی پایینی دارند با نرمی رفتار شود اما باید گفت که موتورسیکلت‌سواران که عمدتا از لحاظ سنی جوان بوده و از سطوح درآمدی کمی بهره‌مند هستند، نیروی کار جامعه محسوب شده و با از بین رفتن این افراد خسارات زیادی به جامعه وارد می‌شود.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه روز گذشته یکی از نمایندگان به وی در مورد جریمه‌های نقدی زیاد پلیس انتقاد کرده است گفت: در هنگام تردد در خیابان‌های سطح تهران رفتارهایی را از رانندگان می‌بینم که از نظر فرهنگی تحقیر آمیز است و خود من روزانه شاهد آن هستم که حداقل ۱۰۰ نفر از تلفن همراه خود در هنگام رانندگی استفاده می‌کنند که این نشان می‌دهد جریمه‌ها بازدارنده نیست.


جریمه همراه با اعمال محرومیت موجب کاهش تخلفات می‌شود


جرایم با افزایش پنج برابر اثر چندانی در کاهش تخلفات نداشته است

احمدی‌مقدم با بیان اینکه تجربه نشان داده است که جریمه همراه با اعمال محرومیت موجب کاهش تخلفات می‌شود، گفت: اما در تحقیقات میدانی دریافتیم که جرایمی که حتی تا پنج برابر افزایش قیمت داشته‌اند اثر چندانی در کاهش تخلفات نداشتیم.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب تردد موتورسیکلت سواران در تهران گفت: با افزایش جرایم موتورسیکلت سواران تغییر محسوسی در تغییر رفتار موتورسیکلت سواران نمی‌بینم.

فرمانده ناجا با طرح این سوال که چرا موتورسیکلت سواران ترجیح می‌دهند جریمه شوند اما کلاه‌ایمنی بر سر نگذارند، گفت: ارزان‌بودن موتور، ناایمن بودن و همچنین آلایندگی موتور به بلای جان موتورسیکلت سواران و عابران تبدیل شده است و اگر موتور ایمن، پاک و گران‌تر بود حتما راکبان موتور قانون را بیشتر رعایت می‌کردند.


هدفمندی یارانه‌ها سفرها را منطقی‌تر کرد


مرگ ۲۰ هزار نفر در تصادفات سال ۹۰

احمدی‌مقدم با بیان اینکه در سال ۸۹ با هدفمندی یارانه‌ها شاهد منطقی‌تر شدن سفرها بودیم گفت: به نظر می‌رسد در نوروز ۹۱ نیز با توجه به اجرای قانون جدید روند نزولی تصادفات را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه توسعه ساختار پلیس، اقدامات فرهنگی، ‌ مراقبت‌های الکترونیکی و بهبود راه‌های کشور می‌تواند در کاهش تصادفات موثر باشد گفت: یکی از برنامه‌های نیروی انتظامی در سال جاری اجرای قاطع مقررات و قوانین است.

فرمانده ناجا با بیان اینکه در سال جاری ۲۰ هزار نفر در تصادفات کشته شده‌اند گفت: با وجود آن که این رقم نسبت به وضعیت تردد خودروها و همچنین ورود خودروهای جدید مناسب است اما باید گفت که ۲۰ هزار کشته معادل شهدای یک سال در جنگ است.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه برخی افراد پیشنهاد دادند که با کاهش ۱۴ درصدی کشته‌های تصادفات جشن ملی برپا شود گفت: هر زمان میزان کشته‌های تصادفات به ۵ هزار نفر رسید جشن ملی برپا می‌شود.

فرمانده ناجا با بیان اینکه شعار نیروی انتظای در نوروز ۹۱(بهار من، آرامش و رضایت تو) است، خطاب به پرسنل راهنمایی و رانندگی گفت: مردم شما را در لباس پلیس، در لباس غضب و اقتدار می‌بینند اما باید گفت که شما در اجرای درست قوانین دارید.