به گزارش (ايسنا)، اين نمونه جديد موسوم به آسپرين NOSH نام خود را به دليل قابليت منتشر كردن اكسيد نيتريت(NO) و سولفيد هيدروژن(H۲S) گرفته است.

خسرو کشفی، دانشیار پزشکی، ‌ شیمی، ‌فیزیولوژی و داروشناسی دانشکده پزشکی سیتی کالج، NOSH را جزو مواد علامت‌دهنده‌ای در بدن خوانده که عروق خونی را شل کرده، التهاب را کاهش داده و از تاثیرات گوناگون دیگری نیز برخوردار است.

دانشمندان پیش از این نیز آسپرینی را تولید کرده بودند که در تلاش برای کاهش عوارض جانبی بالقوه آسپرین و بروز خونریزی در دستگاه گوارش، ‌ به انتشار اکسید نیتریت می‌پرداخت.

گونه دیگری از آسپرین نیز که سولفید هیدروژن آزاد می‌کند، توسط دانشمندان تولید شده بود که از خواص ضد التهابی و ایمن برای شکم برخوردار بود.

از آنجایی که گازهای NO و H۲S از لحاظ فیزیولوژیکی برابر بوده و کشفی نیز پیش از این به نمایش تاثیرات سودمند هر دو گونه آسپرین پرداخته بود، ‌ با فرض اینکه یک ترکیب جدید با خواص هر دو گاز حتی می‌تواند از قدرت و تاثیر بیشتر از هر کدام از آنها برخوردار باشد، دست به تولید آسپرین NOSH زد.

این آسپرین در نمونه آزمایشگاهی خود به نمایش نشانه‌هایی از مهار رشد سلول‌های سرطانی پستان، روده بزرگ، پانکراس، ریه، پروستات و برخی سلول‌های سرطان خون پرداخته است.

کشفی اظهار کرد: این دارو نشان داده که به طور قابل توجهی نیرومندتر از آسپرین تنها است. برای مثال در مورد سرطان روده بزرگ، این ترکیب در آزمایش‌های آزمایشگاهی تا ۱۰۰ هزار بار نیرومندتر از داروی اصلی عمل کرده و منجر به توقف تقسیم سلول‌ها، خشک شدن و مرگ آنها شد.

تحقیقات بیشتر این دانشمند ایرانی که در مجله ACS منتشر شده نشان می‌دهد که آسپرین NOSH برای حیوانات مضر نیست. برای مثال در موش‌های مبتلا به سرطان روده انسانی، ‌دوزهای روزانه برای ۱۸ روز منجر به کاهش اندازه تومور تا ۸۵ درصد بدون آسیب به سلول‌های عادی شد.

کشفی از امکان آغاز کارآزمایی انسانی طی در دو سال آینده خبر داده است.