به گزارش افکارنیوز،

پرویز سروری فعال سیاسی درخصوص عملکرد نیروی انتظامی در بحث امنیت اجتماعی و هجمه‌هایی که اقتدار ناجا را نشانه گرفته است، اظهار داشت: همانطور که مشهود است در همه جای دنیا برای پلیس یک جایگاه ویژه‌ای قائل بوده و پلیس با اقتدار دیده می‌شود چرا که پلیس منهای اقتدار یعنی یک شهر ناامن، به هم ریخته و پر از ناهنجاری،‌ بی‌قانونی و تخلف. 

اخبار اجتماعی - عضو سابق شورای شهر تهران تصریح کرد: در کشورهایی که خیلی ادعای پیشرفت دارند از بدترین رفتارهای پلیس‌که حتی در مقابل دوربین هم بوده، دفاع کرده  و با قدرت در دادگاه از مامور پلیس حمایت می‌کنند؛ من نمی‌خواهم بگویم که آن رفتار درست است اما یک نکته وجود دارد؛ آنها می‌دانند که اگر اقتدار پلیس و اجرای نظم و انضباط و اعمال قانون در جامعه‌ای تضعیف شود زمینه بروز و ظهور تخلفات متعدد فراهم خواهد شد. 

سروری گفت: نظم،‌ اقتدار، امنیت و اعمال قانون در پرتوی یک پلیس قدرتمند شکل می‌گیرد که این مساله، موضوع مهمی است؛ اما متاسفانه در کشور ما مدت‌ها است که به آن بی‌توجهی می‌شود؛‌ البته من معتقدم که همه نسبت به آن بی‌توجه‌اند. 

نماینده اسبق مجلس تصریح کرد: امروز مجلس باید پاسخگو باشد که چرا قوانین متقن و محکمی در حمایت از پلیس مصوب نکرده؟ دولت باید پاسخ دهد که چرا امکانات لازم برای ماموریت‌های پلیس را به صورت قدرتمند فراهم نکرده و چرا قوه قضاییه حمایت‌های لازم از پلیس را به انجام نرسانده است؟ 

وی به ذکر سوالی از مسؤولان ناجا پرداخت و بیان داشت: از همه مهمتر برخی مسؤولان ناجا بعضا با اقدامات ناپخته، زمینه‌های تضعیف پلیس در کشور را فراهم می‌کنند؛ واقعا قابل قبول نیست که مسؤولان و دست‌اندرکاران ناجا -که از افراد انقلابی و جهادی هستند- قبل از اینکه سیستم نظارتی‌شان موضوعی را بررسی کند براساس جو عمومی یا جوسازی  افراد بدون بررسی موضوع با مامور خودشان برخورد قهری کنند؛ تنزیل درجه کرده یا به نوعی بازداشت کرده و  مامور را از کار برکنار کنند و بعد از بررسی همان پلیس را مورد تشویق قرار دهند!

سروری افزود: اینها مشکلات عمده‌ای است که در رفتار خود مسئولین ناجا قرار دارد که ما با شناختی که از دلسوزی آنها داریم از آنها درخواست می‌کنیم در آینده در مواجهه با این موضوعات مدبرانه‌تر عمل کنند. 

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در کشور جمهوری اسلامی زندگی می‌کنیم و پلیس باید پلیس مقتدر، مقبول و محبوب باشد؛ یعنی مردم محبوبیت، مقبولیت و اقتدار آن را رقم بزنند.

وی گفت: در همین راستا پلیس باید برای رفتارهای خود اطلاع‌رسانی دائم داشته باشد تا بتواند نقش خود را در جامعه فرهنگ‌سازی کند و برای رفتارهای قهرآمیزی که بعضا مجبور است- انجام دهد- باید از قبل فرهنگ‌سازی کرده باشد تا عده‌ای بی‌توجه از متخلف حمایت نکنند یا به حمایت از فرد متخلف برنخیزند. 

عضو سابق شورای شهر تهران تصریح کرد: به نظر من نقش خود پلیس در این رابطه بسیار مهم است؛ پلیس اگر دائما گزارش عملکرد خود را در ایجاد نظم و برخورد با متخلفان ارائه دهد و برای مردم مشخص شود که عملکرد پلیس در ایجاد زندگی آرام و امن مردم تا چه اندازه است قطعا مردم حمایت بیشتری از پلیس خواهند کرد. 

سروری با بیان این مطلب که این منظومه پر از مولفه‌هایی است که هر مولفه باید نقش‌آفرینی خود را به بهترین نحو انجام دهد، ادامه داد: مردم، پلیس و دستگاه‌های مختلف باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند تا در آینده شاهد یک پلیس مقتدر باشیم؛ اگرچه پلیس هم اکنون نیز مقتدر است اما این رفتار و موضوعاتی که دیده می‌شود اقتدار پلیس را زیر سوال می‌برد. 

عضو سابق شورای شهر تهران اظهار امیدواری کرد که با حمایت و پشتیبانی‌های دولت، مجلس، قوه قضاییه و خود مسؤولان ناجا از مأموران پلیس انشاالله اقدامات جدی‌تری در جهت هویت‌بخشی و فرهنگ‌سازی و ایجاد اقتدار برای پلیس فراهم شود.