گروه اجتماعی-  تب یکی از مشکلاتی است که خانواده ها با آن درگیرند و مخصوصا زمانی که فرزندان دچار تب می شوند، والدین به دنبال راهی برای پایین آوردن تب هستند، بسیاری از پدر و مادرها به علت اینکه اطلاعات کافی ندارند، دچار اضطراب و سرگردانی می شوند.

به گزارش افکارنیوز، باید بدانیم تب واکنش طبیعی بدن در برابر میکروب هاست اما وقتی درجه تب بالا باشد، نگران کننده می شود، به خصوص در کودکان که تب بالا خیلی خطرناک است. لذا باید برای پایین آوردن تب به سرعت اقدام کنیم. در ادامه ما برخی از روش های درمان تب را بیان می کنیم:

راه های پایین آوردن تب

1)  کم کردن لباس ها

2)  سرد کردن بدن با آب سرد

3) خوردن سیب ( ترجیحاً سیب کال )

4)  سنجد

5)  استفاده از بنفشه (الف. خوردن خود بنفشه ، ب. کاسنی را آسیاب کنند (اگر تازه است له کنند) با روغن بنفشه مخلوط کنند روی پیشانی بمالند )

6)  عناب  

7)  سیاه دانه

8)  پیاز

9)  شانه کردن مو

10)   حجامت و فصد  ( ایجاد استفراغ و اسهال نیز برای تب مفید است )

11) شافیه ( شافیه ی ده ماهه را با روغن تخم ترب ناشتا  برای تب درونی .  شافیه ی نوزده ماهه همراه با آب گرم و آب دانه های انار و اندازه ی یک دانه هم از آب هندوانه ابوجهل ، ناشتا برای تب کهنه و جدید .)

12)   شکر ( نیشکر) ( 32.5 گرم شکر با آب سرد صبح ناشتا میل کند )

13)   اسفرزه ( 6.5 گرم اسفرزه همراه با آب در شب بنوشد . )

کدام آب را در زمانی که تب داریم بنوشیم؟

کسی که تب دارد باید آب مصرفی کند که آن آب، استریل شده باشد یعنی پس از جوشیدن سریع با انتقال از ظرفی به ظرف دیگر سرد شود و استفاده شود و همچنین آب زمزم نیز بسیار مفید و مثمر ثمر خواهد بود.

کسی که تب دارد چه غذایی مصرف کند؟

 1. گوشت بریان ( ترجیحا گوشت کبک )                  

 2.  سویق شسته شده ( هفت بار )     

 3. سرکه و روغن زیتون ( نان داخلش خورد کنند و میل کنند ، ترجیحا نان جو )

بیشتر بخوانید:

درمان خانگی عرق کردن دست و پا

خواص معجزه آسای سیاه دانه