به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از وزارت بهداشت گزارش داد که یک زائر از افغانستان دیروز (سه شنبه) نوزاد خود را در مکه مکرمه به دنیا آورد.

اخبار بین الملل_ بر اساس این گزارش این نوزاد سومین فرزند این مادر ۳۳ ساله است و نام فرزند خود را “محمد” گذاشته است.

مناسک حج تمتع از روز جمعه در مشاعر مقدسه آغاز می شود.

رد دعوت مسئولان عربستان از سوی وزرای اردنی برای حضور در مناسک حج

به نوشته روزنامه “رای الیوم”، دولت اردن از تصمیم خود برای ارسال یک هیات رسمی از وزرا برای مشارکت در مناسک حج تمتع بنابر دعوت مسئولان سعودی، صرفنظر کرد.

یک هیات هفت نفره از وزرای اردنی قصد داشتند که بنا به دعوت سفارت عربستان در امان در مناسک حج شرکت کنند.

طبق این گزارش دلیل این موضوع تاخیر سعودی ها در صدور ویزای حج برای آنها بوده و بنابر آن وزرای اردنی دسته جمعی از تصمیم خود برای سفر به عربستان انصراف دادند.

اولین نوزاد در مناسک حج به دنیا آمد

رای الیوم در مطلبی به نگرانی اردن درباره تلاش عربستان برای گرفتن قیمومیت بر مقدسات اسلامی از این کشور با حمایت های آمریکا در قالب طرح آن موسوم به “معامله قرن” در خصوص حل نزاع فلسطینی -اسرائیلی اشاره می کند.

به نوشته روزنامه “الشرق الاوسط”، “محمد بنتن” وزیر حج و عمره عربستان گفت که یک گروه از زائران قطری برای ادای مناسک حج تمتع وارد خاک این کشور شدند.

وی افزود که زائران قطری می توانند از فرودگاه های “ملک عبدالعزیز” در جده و “محمد بن عبدالعزیز” در مدینه منوره وارد عربستان شوند.

اختلاف های سیاسی قطر و عربستان که از ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۹۶) شروع شد، بر مناسک حج نیز تأثیر گذاشته است و دیروز “خالد الفیصل” امیر مکه گفت که عربستان مسئول مجازات شهروندان قطری از سوی مقامات این کشور نیست.

نوزاد

وی مدعی شد که عربستان همه تسهیلات را برای حضور شهروندان قطری در مناسک حج فراهم کرده، اما این درحالی است که دوحه می گوید ادعای مسئولان حج عربستان با ممانعت آنها از ورود پروازهای مستقیم قطری به این کشور و نبود نمایندگی قطر در عربستان مطابقت ندارد.

برخی منابع اعلام کردند که این گروه از شهروندان قطری که به عربستان برای مناسک حج عزیمت کرده اند، از دیگر کشورها و احتمالا با گذرنامه های غیر قطری به مکه و مدینه رفته اند.

به دلیل تحریمهای عربستان که از سال ۲۰۱۷ آغاز شده، هواپیماهای قطری حق ورود به آسمان این کشور را ندارند.