ایلنا: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در این مراسم با تاکید بر اینکه در چند سال اخیر شهرداری از سازمانی خدماتی به نهادی اجتماعی ارتقاء یافته، گفت:تا همین چند سال پیش شهرداری به عنوان سازمانی که صرفا مسئولیت خدماتی داشت، شناخته میشد اما با رویکرد انسان محورانه مدیریت شهری در دوره جدید، شهرداری در عین حال تبدیل به نهادی فرهنگی شده است.

به گزارش ایلنا، سید جعفر تشکری افزود: در چارچوب همین رویکرد، در مجموعه حمل و نقل شهری انسان، محور توجه قرار گرفته و بر این اساس در حوزه حمل و نقل و ترافیک به عنوان مجموعه‌ای که با آحاد مردم در ارتباط است، علاوه بر انجام ماموریت‌های تخصصی رابطه متقابل با انبوه مسافران مورد توجه است. ‌

وی با اشاره به این ‌که روزانه ۱۱ میلیون سفر به صورت مستقیم از طریق حمل و نقل عمومی در تهران انجام می‌شود، اظهار کرد: هر چند در زمینه اصلاح و بهبود رفتارهای ترافیکی و ارتقای فرهنگ ترافیک کارهای خوبی انجام شده و تهران به الگو و نمونه قابل اتکایی برای سایر کلان شهرهای کشور تبدیل شده اما هنوز کارهای باقی مانده بسیاری وجود دارد که باید انجام شود.

معاون شهردار تهران با بیان این ‌که میهمانان خارجی که از اقصی نقاط دنیا به کشورمان می‌آیند بر تحولات پر شتاب در مجموعه حمل و نقل شهری تهران صحه می‌گذارند، تصریح کرد: به عنوان نمونه معاون دبیر کل سازمان ملل که اخیرا از سیستم حمل و نقل عمومی تهران و از جمله ایستگاه‌های مترو دیدن کرد، متروی تهران به ویژه نظم، نظافت و تمیزی آن را بی‌ نظیر دانست.

تشکری هاشمی با تاکید بر این‌ که ایستگاه‌های مترو باید به گذرهای فرهنگی تبدیل ‌شوند، اضافه کرد: مسافران از ما علاوه بر جا به‌ جایی، احترام و تکریم می‌خواهند و حفظ حرمت شهروندان برای مدیریت شهری یک اصل اساسی است و بر این اساس مسائل دینی و ارزشی و نیز مباحثاجتماعی و فرهنگی می‌بایست بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

توسعه فنی وقتی کامل می‌شود که با توسعه فرهنگی همراه باشد

معاون شهردار تهران با ذکر اینکه مترو در زمینه توسعه ایستگاه‌ها و خطوط در چند سال اخیر جهش خوبی داشته، اعلام کرد: البته توسعه فنی وقتی کامل می‌شود که با توسعه فرهنگی همراه باشد و اعتقاد داریم توسعه فرهنگی مکمل توسعه فنی مترو است.

وی تامین وضوخانه‌ها و توسعه نمازخانه‌ها در ایستگاه‌های مترو را مورد تاکید قرار داد و گفت: ارتقای فضای معنوی و ترویج فرهنگ دینی در محیط شهر به ‌طور اعم و در حوزه حمل و نقل شهری از جمله ایستگاه‌های مترو به‌ طور اخص اهمیت ویژه - ای دارد.

تشکری هاشمی در پایان با تاکید بر این‌ که کار فرهنگی در راس فعالیت‌های مجموعه حمل و نقل شهری قرار دارد، افزود: علاوه بر مترو، اتوبوسرانی با روزانه ۵ میلیون سفر و تاکسیرانی با ۸۰ هزار راننده که هر کدام روزانه شصت هفتاد مسافر جا به ‌جا می‌کنند و نیز پایانه‌های مسافربری که سالانه ۷۰ میلیون مسافر از طریق آن‌ها جا به جا می‌شوند، از دیگر ظرفیت - های موجود است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مسافران داخلی و خارجی که به تهران سفر می‌کنند تصویری که از وضعیت فرهنگی شهر و رفتارهای شهروندان در ذهنشان نقش می‌بندد، این تصویر را ملاک و معیار ارزیابی خود از مردم این شهر و کشورمان قرار خواهند داد و بر این اساس اصلاح و بهبود رفتارهای شهروندان و ارتقای فرهنگ شهروندی می‌بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد.

از اتلاف موش تا ارتقای هوش بر عهده شهرداری است
قائم مقام معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به عنوان دیگر سخنران این مراسم، اعلام کرد: تبدیل یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی به این مفهوم است که تا دیروز با تجهیزات سر و کار داشتیم و از امروز با انسان‌ها سر و کار داریم و حمل و نقل انسان‌محور با ارائه سرویس فاخر به مسافران و ادب و احترام نسبت به ایشان، از ساز و کارهای این رویکرد انسانی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میثم امرودی در تبیین این رویکرد به سه حوزه اصلی اشاره کرد و گفت: حوزه نخست وظیفه انقلابی و دینی است که بر عهده داریم و به این منظور باید نسبت به انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی(ره)، حماسه دفاع مقدس و شهدای عزیز و نیز قدس شریف و مردم فلسطین در حوزه بین‌الملل ادای دین کنیم.

وی فرهنگ عمومی و ماموریت‌ مدیریت شهری را دو حوزه دیگر به منظور تحقق رویکرد مذکور بر شمرد و افزود: در بخش ماموریت‌ مدیریت شهری، وظایف اصلیمان تبیین حقوق شهروندی، تشریح تکالیف شهروندی و نیز تصحیح رفتارهای شهروندی است.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت شهری مجموعه متنوعی از انواع فعالیت‌ها از «اتلاف موش» تا «ارتقای هوش» را انجام می‌ - دهد، اظهار کرد: در حال حاضر اتفاقات و تحولات فوق‌العاده‌ای در حوزه‌های حمل و نقل شهری، عمران شهری و نیز امور اجتماعی و فرهنگی در جریان است که به عنوان نمونه‌ای از این اقدامات می‌توان به افتتاح ایستگاه تازه تاسیس متروی تجریش اشاره کرد.

پروژه‌های شهری از نظر رسانه‌ای مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد
حجت‌الاسلام امرودی با اشاره به این‌ که چنین اتفاقات و تحولاتی اعتماد مردم را به کارآمدی نظام بالا می‌برد و موجبات افزایش احساس امنیت در جامعه را فراهم می‌آورد، تصریح کرد: در گذشته ظرف ۱۳ سال دو کیلومتر تونل ساخته می‌شد اما در حال حاضر ظرف دو سال ۱۰ کیلومتر تونل با دقت و ظرافت بسیار بالا ساخته می‌شود.

حجت‌الاسلام امرودی ساخت پل ابوسعید ظرف مدت ۴ ماه بدون بسته شدن مسیر را به عنوان نمونه‌ای دیگر از کارهای بی‌ - نظیری که در تهران اتفاق افتاده ذکر کرد و گفت: متاسفانه این پیشرفت‌ها که در واقع نشان دهنده کارآمدی نظام است، از نظر رسانه‌ای مورد کم ‌توجهی و بی‌مهری قرار می‌گیرد.

مشاور شهردار تهران در پایان با تاکید بر این‌ که در حوزه تقویت باورهای دینی مردم کارهای بزرگی در تهران صورت گرفته، خاطرنشان کرد: اتوبوسرانی و مترو هر دو مجموعه‌های اجتماعی و فرهنگی هستند و ارزش‌های والای جامعه از طریق همین ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

بر اساس این گزارش در پایان این مراسم معاون شهردار تهران ضمن تشکر از خدمات حجتالاسلام حسینی رییس شورای فرهنگی مترو، حجتالاسلام جعفرپور را به عنوان مشاور فرهنگی خود و معاون معاونت تازه تاسیس امور اجتماعی و فرهنگی شرکت بهرهبرداری متروی تهران معرفی کرد.