به گزارش افکارنیوز،

زهرا امکانجو، عضو هیأت علمی بیمارستان قلب شهید رجایی در بیست و یکمین کنگره بین‌المللی تازه‌های قلب و عروق به موضوع اختلالات ضربان قلب اشاره کرد و اظهار داشت: آریتمی قلب یا اختلالات ضربان قلب در واقع افزایش یا کاهش ضربان قلب است .

اخبار اجتماعیوی افزود: جامعه پزشکی و همکاران ما با آخرین درمان‌ها و تحقیقات پزشکی در مورد اختلالات ضربان قلب و همچنین داروهای جدید در این زمینه، اعمال جراحی نوین و تجهیزات فناوری مورد نیاز برای درمان آریتمی‌های قلبی آشنا خواهند شد.

رئیس انجمن الکتروفیزیولوژی قلب ایران ادامه داد: پیشرفت‌هایی که ایران در زمینه درمان اختلالات ضربان قلب داشته بسیار خوب بوده است و مراکز دانشگاهی و خصوصی در این زمینه موفقیت‌های زیادی داشتند؛ به طوری که این موفقیت‌ها با کشورهای پیشرفته برابری می‌کند و همه اقدامات نوین برای درمان آریتمی‌های قلب در کشور ما نیز انجام می‌شود.

امکانجو با اشاره به اینکه اختلالات ضربان قلب شایع‌ترین بیماری‌های قلبی و عروقی به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: آریتمی‌های قلبی به دو نوع ساده، پیچیده یا خطرناک تقسیم می‌شود که در نوع خطرناک اصولاً اختلالات ضربان در افرادی بروز یافته که بیماری‌های زمینه‌ای قلبی همچون نارسایی قلب دارند.

 وی تصریح کرد: فیبریلاسیون دهلیزی یکی دیگر از آریتمی‌های شایع قلب به شمار می‌رود که سن بالای ۷۵ سال، ابتلا به چاقی و فشار خون بالا یا اختلالات خواب سبب افزایش احتمال بروز این مشکل می‌شود و در واقع فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند خطر سکته مغزی را در فرد به همراه داشته باشد.

رئیس انجمن الکتروفیزیولوژی قلب ایران بیان داشت: برای پیشگیری از سکته مغزی در این بیماران تشخیص و درمان به موقع از طریق داروهای ضد انعقادی تولید داخل امکان پذیر بوده و  توجه به این مسئله حائز اهمیت است.