اخبار اجتماعی-طرح اتوبوس های تندرو یا  "بی آر تی" در زمان خود بسیار موفق بود و توانست ترافیک را کاهش دهد اما در حال حاضر این طرح در برخی شریان های اصلی نیازمند بررسی و جایگزینی آن با سیستم جدید تری به نام " ال آر تی"  است.

به گزارش افکارنیوز، مبینا آقاخانی: یکی از دغدغه های اصلی هر کلان شهری، سیستم حمل و نقل عمومی است که سالانه هزینه های بسیاری را برای دولت و شهرداری ها به همراه دارد. مترو، تاکسی و اتوبوس از جمله وسایل حمل و نقل عمومی هستند که در کشور ما مورد استفاده عموم قرار می گیرند و مکمل یکدیگر هستند. اما باید به این نکته توجه داشت که به روز رسانی این وسایل همگام با پیشرفت تکنولوژِی روز دنیا از ضرورت های این سیستم برای کاهش هزینه ها است.

اتوبوس های تندرو، جزء پروژه های موفق مدیریت قبل

با ورود  اتوبوس های تندرو یا "بی آر تی" از سال 85 به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران، حمل و نقل عمومی شکلی نو به خود گرفت و از حالت سنتی خارج شد.

اتوبوس های تندرو بر خلاف اسمشان سرعت زیادی ندارد و میانگین حرکتشان حدود 50 کیلومتر است اما اختصاص خطوط ویژه به این اتوبوس ها و دادن اولویت به آنها باعث افزایش مسافر جذب شده به سیستم ،کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی ناشی از تراکم ترافیک شده است.

احداث و توسعه بیش از 194 کیلومتر خطوط اتوبوس ویژه، ساخت 344 ایستگاه، استفاده از 6300 دستگاه اتوبوس و جابه جایی بیش از یک میلیارد مسافر در سال نشان از موفقیت این طرح در سال های گذشته دارد.

گفتنی است اتوبوس های تندور که دارای 10 خط بی آر تی و یک خط ویژه است، با اختصاص تنها 7 درصد از طول خطوط شبکه اتوبوسرانی به خود، وظیفه انتقال حدود 50 درصد از مسافران را بر عهده دارد.

از این رو گفت وگوی افکار با اسماعیل دوستی عضو سابق کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران و امیر کیانی نماینده ناظر در شورای شهر تهران و کارشناس حمل و نقل درباره تاثیر احداث و توسعه اتوبوس های تندرو یا بی آر تی را در ادامه می خوانید:

" ال آر تی" جایگزین اتوبوس های تندرو شود

امیر کیانی نماینده ناظر در شورای شهر تهران و کارشناس حمل و نقل در گفت و گو با افکارنیوز عنوان کرد: بی ار تی یکی از پروژه های خیلی خوب شهری بود که در زمان قالیباف در تهران و سایر کلان شهرها افتتاح شد. این طرح در بسیاری از خطوط توانست تاثیر به سزایی در کاهش ترافیک و تسریع جا به جایی مسافران داشته باشد. اما اکنون با گذشت چندین سال از عمر ناوگان، این طرح نیازمند بازبینی و بررسی مجدد است.

او ادامه داد: بی ار تی ها در برخی اتوبان ها مانند اتوبان امام علی کاربرد زیادی ندارد و از همه ظرفیت آنها استفاده نمی شود؛ اما در برخی خیابان ها مانند خیابان انقلاب، آزادی و ولیعصر (عج) ظرفیت اتوبوس های تندرو پاسخگوی ازدحام جمعیت نیست.

کیانی گفت: با این حال این پروژه بسیار موفق بوده و مدیریت جدید نیز به دنبال توسعه این طرح در منطقه 22 تهران هستند که می تواند رفاه مسافران را تضمین کند. اگر این طرح توسعه پیدا کند، یکی از نقاط قوت مدیریت این دوره خواهد بود. همچنین افزایش تعداد اتوبوس ها و نوسازی ناوگان نیز جز ضرورت ها است که با شرایط اقتصادی موجود معاونت حمل و نقل در حال تلاش برای رفع این مشکل است.

این کارشناس حمل و نقل درباره جایگزین مناسب برای اتوبوس های تندرو اظهار کرد: حمل و نقل ریلی سبک که قطار سبک شهری یا ال آر تی نام دارد، به روزترین تکنولوژی حمل و نقل دنیاست که از برق استفاده می کنند. این قطارهای شهری استهلاک و آلودگی هوای کمتر و سرعت و ظرفیت بیشتری دارند و می توانند جایگزین مناسبی برای بی ار تی ها شوند.

او با تاکید بر اینکه سیستم اتوبوسرانی برای دولت زیان ده است افزود:. هزینه احداث و توسعه سیستم اتوبوسرانی بسیار بالاست و چون بلیط اتوبوس، جز کالاهایی است که افزایش قیمت زیادی ندارد، این سیستم  توانایی بازگرداندن هزنیه ها را ندارد و عملا درآمدزا محسوب نمی شود.

"بی آر تی" نیازمند بازبینی

اسماعیل دوستی عضو سابق کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران نیز در گفت و گو با افکار اظهار کرد: راه اندازی خطوط اتوبوس های تندرو "بی آر تی" یک تصمیم استراتژیک و بسیار مهم بود که در دوره مدیریت قبلی گرفته شد. در آن دوره ما با ازدیاد مسافر در خیابان ها مواجهه بودیم؛ در حالی که مترو، تاکسی و اتوبوس های سنتی دیگر جوابگوی نیاز شهروندان در حوزه حمل و نقل عمومی  نبودند.

او  ادامه داد: شریان های اصلی شهر تهران حجم زیادی از جمعیت را روزانه در خود جای می دهند که خطوط "بی آر تی" به عنوان پروژه ای موفق توانست حجم ترافیک را کاهش و به سرعت انتقال مسافران و آسایش آنان بی افزاید.

دوستی می گوید: اما در حال حاضر ظرفیت طرح "بی آر تی"  پر شده و در برخی مناطق باید طرحی جدید جایگزین آن شود. به عنوان مثال در خیابان ولیعصر (عج) که طولانی ترین خیابان تهران است، "بی آر تی" دیگر پاسخگوی نیاز مسافران نیست زیرا فاصله رسیدن اتوبوس ها به ایستگاه ها افزایش پیدا کرده و مردم زمان زیادی را باید در صف منتظر اتوبوس بمانند. در نتیجه نیازمند یک طرح جایگزین برای اتوبوس های این خیابان هستیم.

او ادامه می دهد:  البته باید در نظر داشت که در برخی خیابان ها مانند خیابان انقلاب، خطوط "بی آر تی" بسیار موفق عمل کرده و هنوز هم توانایی ادامه به کار دارد.

عضو سابق کمیسیون حمل و نقل افزود: در حال حاضر طرح بی آر تی،  نیازمند بازنگری در شورای شهر تهران است. به نحوی که برخی خیابان ها نیازمند طرحی نوین هستند و در برخی خیابان ها هنوز "بی آر تی" نیاز مردم را تامین کند.

دوستی درباره طرح های جایگزین اتوبوس های تندرو می گوید: ما در تهران به جز مترو و اتوبوس، باید مونوریل و ترن راه اندازی کرده و از قطارهای شهری که از برق تغذیه می کنند، بیشتر بهره ببریم.

او ادامه می دهد: تامین هزینه های حمل و نقل شهری به عهده شهرداری، مردم و دولت است که متاسفانه دولت در این باره کمکی به شهرداری نمی کند که این باعث افزایش هزینه های بر دوش شهرداری و مردم می شود.

عضو سابق کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران در پایان خاطر نشان کرد: باید به این نکته توجه داشت که پس از مترو، اتوبوس های "بی آر تی" بیشترین حجم مسافر را در سطح شهر جا به جا می کند در نتیجه بررسی و جایگزینی هر چه سریعتر این طرح یکی از ضرورت های شهر تهران است.