اخبار اجتماعی- جوانان به عنوان قشر پویا و فعال نقش مهمی در موفقیت‌ها و پیشرفت‌های جامعه را دارند، حضور آن‌ها در عرصه‌های مهم کشور می‌تواند موجب توسعه و شکوفایی جامعه شود. موضوع مهمی که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بر آن تأکید داشتند.

به گزارش افکارنیوز، محمدباقر قالیباف ، شهردار اسبق تهران نیز چند ماه گذشته بیانیه‌ای را مبنی بر جوان‌گرایی و حضور جوان‌ها در تصمیمات مهم کشور منتشر کرد و خواستار حضور جوانان در انتخابات مجلس پیش رو شد. او معتقد است: «در چهل سال گذشته هر زمان کار را به جوان‌ها واگذار کردیم، برده‌ایم و آسیب ندیدیم.»

شهردار اسبق تهران با بیان اینکه باید به جوانان اعتماد کنیم و این فرصت را در اختیار آنان قرار دهیم می‌گوید: «در بررسی را پروژه‌های شهرداری تهران به این نتیجه رسیدم که متوسط عمر کسانی که مهمترین پروژه‌های شهر تهران را طراحی و اجرا کردند بین 30 تا 33 سال بوده است.»

اما طرح «الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه انتصاب جوانان در مدیریت شهری» موضوعی بود که از سوی شورای شهر تهران به منظور جوان سازی شهرداری به شهرداری ابلاغ شد در حالی که با گذشت 9 ماه از این طرح شهرداری برای اجرای آن تعلل می‌کنند.

حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در مورد آخرین وضعیت طرح «الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه انتصاب جوانان در مدیریت شهری» می‌گوید: «بنا بود که این طرح ظرف مدت یک ماه این لایحه برای بررسی بیشتر به صحن شورا آورده شود اما متاسفانه ۵ ماه اعلام وصول نشد.»

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره میزان سقف سنی در نظر گرفته برای مدیران شهرداری تهران، اظهار داشت: «برای هر لایه مختلف مدیریتی در شهرداری، سقف سنی تعیین شد. پیشنهاد کردیم مدیران پایه یعنی روسای ادارات و شهرداران نواحی تا سقف سنی ۳۰ سال، مدیران میانی به معنای معاونین مدیرکل و معاونین مناطق تا سقف ۳۵ سال و  مدیران کل و روسای سازمان‌ها تا سقف سنی ۴۰ سال داشته باشند. البته پیشنهاد دادیم که سن مدیران عالی و شهرداران مناطق نیز تا سقف ۴۵ در نظر گرفته شود که هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیدیم.»

با این وجود نکاتی لازم است تا در این لایحه گنجانده شود ازجمله تعیین الزام برای شهرداری باید ضمانت اجرا داشته باشد در غیر این صورت شاهد خواهیم بود که در عمل هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد و این لایحه تنها در حد یک شعار باقی خواهد ماند.

حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با «افکار نیوز» و در پاسخ به اینکه چرا شهرداری برای اجرای این لایحه دست روی دست گذاشته است، می‌گوید: « توصیه ما نسبت به  حضور جوانان در شهرداری است اما این لایحه بعد از آنکه به صحن شورا آمد. پس از تصویب درنهایت اجرا می‌شود.»

خلیل آبادی در رابطه با تعیین تکلیف سقف سنی مدیران شهرداری تهران و نقش شورای شهر در این زمینه می‌گوید: « تعیین سقف سنی را قانون مشخص می‌کند اینکه افراد تا چه سنی نباید به پست‌های مدیریتی اشتغال داشته باشند.»

عضو شورای شهر تهران، در رابطه با سیاست برنامه پنج‌ساله سوم شهرداری تهران بر جوان‌گرایی در شهرداری تهران تأکید دارد و می‌گوید: « نسبت به حضور جوانان در مدیریت شهرداری موافق هستیم. این موضوع حتی در برنامه پنج‌ساله سوم شهرداری تهران به‌صورت یک لایحه مطرح‌شده است که بیش از 50 درصد نیروی شهرداری را جوانان تشکیل دهد.»

با وجود اقدامات شورای شهر تهران برای طرح «الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه انتصاب جوانان در مدیریت شهری» به نظر مشکلاتی بر سر راه وجود دارد که در وهله اول باید این موانع برطرف شود.

خلیل‌آبادی بابیان اینکه نسل جوان بیشترین جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد و باید نگاه‌ها مبتنی بر جوان‌گرایی باشد، خاطرنشان کرد: «نمی‌توانیم به شهرداری اجبار کنیم که از جوانان استفاده کنند این طرح در حد یک توصیه و راهبرد است.»