به گزارش افکارنیوز،

مهدی صفی‌خانی اظهار کرد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست در حین گشت و کنترل منطقه حفاظت شده آلموبلاغ چهار قلاده سیاه گوش شامل یک قلاده سیاه گوش ماده، یک قلاده سیاهگوش نر در حال شکار کبک و دو توله در حال حرکت مشاهده کردند.

اخبار اجتماعی- وی با اشاره به این اینکه این دسته از پستانداران نقش بسیار مهمی در برقراری تعادل جمعیت سایر گونه‌های جانوری دارند افزود: وجود پستانداران گوشتخوار، به ویژه گربه‌سانان به دلیل قرار گرفتن در راس هرم غذایی در یک منطقه، نشاندهنده سلامتی یک زیستگاه بوده و از رده‌های مهم جانوری به حساب می‌آیند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه سیاهگوش، یکی از هشت گربه‌سان وحشی ایران و بسیار نادر و کمیاب است، عنوان کرد: در سال‌های 95 و قبل از آن، گونه سیاهگوش در استان همدان در منطقه شکارممنوع کرفس رزن و منطقه آلموبلاغ دیده شده بود.

وی با بیان اینکه تعداد دام‌های عشایر مستقر در منطقه آلموبلاغ حدود 7 هزار راس است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان سه برابر افزایش داشته است بیان کرد: حدود یکصد و پنجاه نفر چوپان هر روز در منطقه حضور داشته و با این وجود شاهد رشد گونه‌های نادر جانوری و گیاهی در منطقه و کاهش شدید تعارضات از جمله آتش سوزی پوشش گیاهی در منطقه هستیم که در نتیجه تعامل عشایر مستقر در منطقه و جامعه محلی با محیط بانان منطقه است.

صفی‌خانی ادامه داد: زادآوری گونه‌های جانوری شکارچی با وجود افزایش وحوش، افزایش یافته است و مردم ساکن روستا‌های اطراف نیز تعامل خوبی برای حفاظت از حیات گیاهی و جانوری منطقه دارند.

وی در رابطه با گونه سیاهگوش افزود: سیاهگوش یا لینکس با نام علمی "Euracian lynx" از راسته گوشتخواران و در زمره چهار گربه‌سان کوچک ایرانی است و دست و پایی بلند و دمی بسیار کوتاه با توک پهن و سیاه رنگ و یک دسته مو به طول چهار سانتیمتر روی گوش‌ها دارد که به علت داشتن جثه‌ای بزرگ و خال‌های روی بدنش، معمولا با پلنگ اشتباه گرفته می‌شود.