به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا،نقش پليس توسط يكي از شامپانزههاي نر يا ماده (يا هر حيوان ديگري) كه از احترام خاصي در بين اعضاي گروه برخوردار است، صورت ميگيرد و مداخلهاي كاملا بيطرفانه است كه به حفظ صلح و ثبات گروه كمك ميكند.


حیوانات برای رسیدگی به درگیری‌های درون گروهی و برقراری صلح از روش‌های مختلفی از جمله استفاده از پلیس استفاده می‌کنند و «پلیس» در گروه‌های مختلف شامپانزه، گوریل و اورانگوتان مشاهده شده است.

محققان دانشگاه زوریخ یک گروه از شامپانزه‌ها در باغ وحش والتر سوئیس را به مدت ۶۰۰ ساعت و در طول دو سال از لحاظ درگیری های تهاجمی، رفتار دوستانه و نقش پلیس مورد بررسی قرار دادند.

رفتارهای پلیس گروه، شامل مقابله با رقبا یا طرد کردن رقیب در زمان جفت‌گیری، مداخله بی‌طرفانه در زمان درگیری‌های درون گروهی و حفظ ثبات گروه بود. اگرچه شامپانزه های ماده تمایل بیشتری به ترک گروه داشتند، اما محققان دریافتند که هر دو جنس نر و ماده قابلیت ایفای نقش «پلیس» در بین گروه را دارند.

نقش پلیس توسط یکی از شامپانزه‌های نر یا ماده(یا هر حیوان دیگری) که از احترام خاصی در بین اعضای گروه برخوردار است، صورت می‌گیرد و مداخله‌ای کاملا بی‌طرفانه است که به حفظ صلح و ثبات گروه کمک می‌کند.

مداخله بی‌طرفانه در درگیری‌های درون گروهی، نخستین مدل از رفتارهای اخلاقی در حیوانات محسوب می‌شود که می‌تواند به محققان برای بررسی نحوه شکل‌گیری نظم و تشکیل گروه‌های پلیس در میان انسان‌ها کمک کند.

نتیجه این تحقیق در مجله PLoS ONE منتشر شده است. پ