به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ر پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در ایام هفته گردشگری تسهیلاتی برای بازدیدکنندگان از موزه‌ها در نظر گرفته‌اید، گفت: بر اساس برنامه‌های سال‌های گذشته معاون گردشگری وزارتخانه مکاتبه‌ای با ما انجام می‌داد تا روز 5 مهرماه به عنوان روز گردشگری تمامی موزه‌ها در سراسر کشور رایگان باشد، ولی هنوز این نامه و درخواست به دست ما نرسیده است.

اخبار اجتماعی- ​کارگر در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر نحوه ورود بخش خصوصی به راه‌اندازی موزه گفت: بخش خصوصی ورودی جدی به موزه‌ها داشته است و تا کنون 140 موزه خصوصی در سراسر کشور راه‌اندازی شده است.

مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور  افزود: در 30 سال گذشته ما فقط 40 موزه خصوصی داشته‌ایم و از حدود سال 1300 تا 6 سال پیش یعنی سال 92 تنها 40 موزه خصوصی داشتیم و از سال 92 تا کنون 100 موزه به موزه‌های خصوصی کشور اضافه شده است.

وی افزود: ما برای راه‌اندازی موزه‌های خصوصی به درخواست‌کنندگان کمک‌های مختلفی می‌کنیم از جمله نظر کارشناسی،‌ تسهیلات و تجهیز موزه‌ها را انجام می‌دهیم.

کارگر در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا اشیاء موزه‌ها نیز بیمه می‌شوند، گفت: هیچ شی‌ء تاریخی در هیچ جای دنیا بیمه نمی‌شود و باید تلاش کرد تا اشیاء موزه‌ها به سرقت نرود و یا از بین نرود و هیچ منبع مالی جایگزین یک اثر تاریخی و ارزشمند نمی‌شود بنابر این بهتر است پول بیمه را برای حفاظت از اشیاء تاریخی صرف کرد.

مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تأکید کرد: امیدواریم تا دو سال آینده تعداد موزه‌های کل کشور به هزار تا برسد.