به گزارش افکارنیوز،

 سید حمید موسوی شهردار منطقه یک تهران در برنامه رونمایی از دو اثر نقاشی که توسط دو هنرمند ایرانی و ایتالیایی بر روی بوم اجرا و سپس بر نمای بیرونی سفارتخانه در خیابان شهید لواسانی (فرمانیه) بر روی دیوار نصب شد، با بیان اینکه سفارت ایتالیا نمونه یک باغ ایرانی است و حضور در آن و رونمایی از یک رویداد فرهنگی قابل ستایش است، اظهار داشت: هنر ابزار قوی برای پیوند دو تمدن بزرگ ایران و رم است.

اخبار اجتماعیوی افزود: سیما و منظر شهری نیازمند اجرای طرح‌های هنرمندانه است تا به تلطیف فضای شهر کمک کند و اجرای نقاشی برای این هدف بسیار تحسین برانگیز است.

موسوی این اقدام را در راستای دیپلماسی شهری دانست و گفت: مناسبات دو کشور در طول تاریخ بسیار نزدیک و برادرانه بوده است و شهر ما با میلان تفاهم و همکاری دارد و امیدواریم این همکاری بین سایر شهر‌های ایران و ایتالیا هم گسترش پیدا کند.

جز په پرونه سفیر ایتالیا نیز در این مراسم تصریح کرد: این دو نقاشی را برای تعامل بیشتر و پیوند هنر و تمدن بین دو کشور اجرا کردیم که هر دو ماه یکبار نیز این طرح انجام و طی آن دو نقاشی با حضور هنرمند ایرانی و ایتالیایی اجرا و همزمان بر دیوار سفارت نصب می‌شود.

مهدی قدیانلو و پائولو بوردینو دو هنرمند ایرانی و ایتالیایی بودند که در یک همکاری مشترک طرحشان را روی دیوار سفارتخانه به تصویر کشیدند. در این دو نقاشی در تصویر بوردینو نقاش ایتالیایی از ظروف سفالی ایرانی به نام "ریتون" استفاده شده و به صورت دو بعدی و کارتونی است و نقاش ایرانی از نردبان و بادکنک استفاده کرده که به صورت سه بعدی است و در نهایت دو دریچه به معنی تبادل یا دروازه فرهنگی بین دو کشور در دو نقاشی کشیده شده است.