به گزارش افکارنیوز،

جبار کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با افکارنیوز درباره لزوم توسعه مدارس فنی‌وحرفه‌ای در کشور گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه، ۵۰ درصد دانش آموزان کشور باید در هنرستان‌ها و مراکز فنی‌وحرفه‌ای تحصیل کنند؛ ولی در حال حاضر تنها ۳۵ درصد دانش موزان در این مدارس حضور دارند.

نگاه کشور به آموزش غیر کاربردی و مدرک است

اخبار اجتماعی- وی در ادامه افزود: علاوه بر این کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌های کشور به رشته‌های فنی و کاربردی اختصاص دارند که طبق برنامه ششم توسعه این میزان باید ۳۰ باشد.

کوچکی‌نژاد با اشاره به ظرفیت خالی بسیاری از دانشگاه‌های کشور گفت: درحال حاضر بسیاری از دانشگاه‌های کشور دارای صندلی‌های خالی هستند. با یک برنامه‌ریزی ساده می‌توان ظرفیت خالی دانشگاه‌ها را به رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای اختصاص داد.

کوچکی‌نژاد در پایان تصریح کرد: هنوز نگاه کشور به آموزش غیر کاربردی و مدرک است، در حالی که بخش بزرگی از بیکاری ما از همین کمبود مدارس و مراکز فنی‌وحرفه‌ای ناشی شده است.

اشتغال ۸۵ درصدی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای

طبق پیمایشی که وزارت علوم در سال ۹۷ انجام داده است، تنها ۵۳ درصد خروجی‌های دانشگاه شاغل هستند. در حالی که مطابق اطلاعات مرکز آمار ایران، حدود ۸۵ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای شاغل هستند. همچنین چندی پیش سهراب رضایی، رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای گفته بود، کمتر دانشجویی پیدا می‌شود که در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای درس خوانده باشد و دنبال شغل بگردد، اما بیکار مانده باشد.