به گزارش افکارنیوز،

سردار محسن فتحی‌زاده فرمانده قرارگاه اربعین ناجا در حاشیه صبحگاه مشترک نیروی انتظامی در پاسخ به پرسش  در خصوص آخرین وضعیت مرز‌های چهارگانه برای تردد زوار، اظهار داشت: متأسفانه مرز خسروی هنوز هم بسته است و تا شرایط در آن سوی مرز مهیا نشود، زائران باید از مرز‌های دیگر عبور کنند.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا تصریح کرد: در حال حاضر تردد در مرز‌های مهران، چذابه و شلمچه به صورت پرحجم و روان اعلام شده و هیچ مشکل خاصی گزارش نشده است.

وی گفت: پیاده‌روی اربعین که از چند روز گذشته آغاز شده است با حجم بالای زائرین نسبت به مدت مشابه در سال گذشته روبه‌رو بوده است و پیش‌بینی می‌کنیم تعداد زوار افزایش پیدا کند.

سردار فتحی‌زاده به فرایند صدور گذرنامه و برگ تردد اربعین پرداخت و اظهار داشت: تاکنون ۲۳۰ هزار درخواست برگ تردد اربعین به پلیس گذرنامه واصل شده که ۲۰۰ هزار برگ تردد صادر شده و به پست تحویل داده شده است.

وی با بیان این مطلب که فرایند ارسال برگ تردد از طریق پست و در فاصله زمانی ۲۴ ساعته انجام می‌شود خطاب به زواری که تعجیل در دریافت برگ تردد دارند، اعلام کرد: زوار می‌توانند کد ملی خود را به شماره ۱۱۰۳۰۰۰۰۱۰ پیامک بزنند و با کدی که به آن‌ها ارسال می‌شود به اداره پست محل خود مراجعه کرده و برگ تردد خود را سریع‌تر تحویل بگیرند.

وی با اشاره به بسته بودن مرز خسروی خطاب به زواری که مرز خسروی برایشان معرفی و اعلام شده بود، گفت: مرز مهران جایگزین مرز خسروی است.

وی در پاسخ به دیگر پرسش درخصوص سهمیه کاپوتاژ و مرز مشخص شده برای کاپوتاژ اتوبوس‌ها اعلام کرد:‌تعداد سهمیه کاپوتاژ را گمرک مشخص کرده است، اما باید گفت که حدود ۴۰۰ دستگاه که برای جابجایی زوار با شرایط خاص پیش‌بینی شده است از مرز چذابه امکان عبور را دارند.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا تعداد زواری را که از ابتدای سفر تاکنون برای شرکت در مراسم اربعین حسینی وارد عراق شدند را حدودا ۶۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

وی به زوار توصیه کرد که حتما از مسیر‌های اصلی تردد کرده و سوار بر خودرو‌های مورد تأیید، شده و از تردد با خودرو‌های متفرقه بپرهیزند.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا خاطرنشان کرد: مرز مهران به واسطه حجم زیاد زوار در عبور خودرو‌های کاپوتاژی ممنوعیت دارد.