به گزارش افکارنیوز،

 زهرا صدراعظم نوری در تذکر پیش از دستور خود درخصوص فعالیت جرثقیل‌های شهری با اشاره به حادثه سقوط تاورکرین و فوت ٢ نفر از  شهروندان گفت: استفاده غیر اصولی از جرثقیل ها اعم از جرثقیل‌های متحرک و جرثقیل‌های برجی در محیط شهری یکی از مسایلی است که متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل نبود رویه واحد، کارآمد و مهمتر از آن عدم به روز رسانی اطلاعات با توجه به استاندارد های معتبر ملی و جهانی و ضوابط ایمنی کار، بروز حوادثی را در پی داشته که منجر به خسارات مالی و جانی شده است. 

اخبار اجتماعیوی ادامه داد: متاسفانه ساعت 12:19 شهر روز شنبه در محدوده شهرداری منطقه 14 حادثه واژگونی یک دستگاه جرثقیل سنگین متعلق به بخش خصوصی در پیاده‌رو و خیابان اطراف شهربازی پارک بسیح واقع در انتهای بزرگراه شهید محلاتی منجر به فوت دو تن از عابران پیاده بر اثر برخورد مستقیم و مصدومیت چهار تن دیگر را نیز به دنبال داشت. 

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه حدود ۷۱۴ مورد جرثقیل در شهر تهران وجود دارد گفت از این تعداد بیش از ۵۰۰ مورد فعال و حدود ۱۸۰ فقره غیرفعال است.

وی ادامه داد: تجمع این جرثقیل‌ها به ترتیب در مناطق یک و دو شهرداری تهران بیش از مناطق دیگر شهری است.

نوری با بیان اینکه در حادثه مورد نظر متاسفانه با وجود استقرار جرثقیل در محیط عمومی شهری، شاهد نقص در فرآیند کنترل و بازرسی برای نصب جرثقیل بودیم، اضافه کرد: از جمله این موارد عدم بازدید از محل استقرار جرثقیل و  عدم رعایت تمهیدات ایمنی مانند مسدود و یا محصور نمودن محل و عدم نصب علایم هشدار دهنده در محیط معابر و فضاهای عمومی بود. 

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران اضافه کرد: اینجانب ضمن تسلیت به بازماندگان این حادثه به عنوان نماینده شهروندان ابتدا تقاضا دارم که نظارت دقیق و مستمر شهرداری در فضاهای عمومی و پروژه‌های ساختمانی صورت گیرد و سپس تسریع در فرایند اجباری شدن استانداردهای تشویقی جرثقیل‌های متحرک و برجی شود.

وی گفت: لزوم ممنوعیت فعالیت دستگاه‌های فرسوده و جلوگیری از ورود جرثقیل‌های غیراستاندارد در مبادی ورودی کشور با وضع الزامات، مقررات و استاندارد لازم‌الاجرا از طریق پیگیری مراجع ذیصلاحی مانند سازمان استاندارد کشور را دارم.