به گزارش افکارنیوز،

داریوش باقرجوان درباره اتوبوس های اربعین اظهار داشت: در حال حاضر ۸ هزار دستگاه اتوبوس را به کار گرفته‌ایم و اگر نیاز باشد، مابقی ناوگان را هم بسیج خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه امکان پشتیبانی توسط اتوبوس های سایر نهادها و دستگاه ها را هم پیش بینی کرده ایم، ادامه داد: اگر این ۸ هزار دستگاه اتوبوس به صورت مناسب به کارگیری شوند و در چرخه پایانه های مرزی و پایانه های اتوبوس رانی شهرها گردش صحیحی داشته باشند، مشکل خاصی نخواهیم داشت.

مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: اتفاق دیگری که امسال نسبت به پارسال رقم خورد، این بود که مردم یک هفته زودتر از تاریخ پیش بینی انجام سفرهای اربعین اقدام به مسافرت به پایانه های مرزی کردند ما قرار بود طرح اربعین امسال را از ۱۷ مهر کلید بزنیم اما از دهم شروع کردیم با این حال به نظر می رسد چرخش ناوگان میان پایانه های مرزی و پایانه های اتوبوسرانی شهرها مناسب تر انجام شده و شاهد ازدحام کمتری در پایانه های مرزی هستیم.

برخی شرکت های اتوبوسرانی با توجه به عرضه مناسب ناوگان اقدام به ارائه تخفیف از نرخ مصوب شده اند

وی با تأکید بر اینکه نسبت به سال گذشته از نظر تعداد زائر، افراد بیشتری به پایانه های مرزی ایران و عراق مراجعه کرده اند، گفت: روز گذشته ۶۳ هزار نفر در مرز مهران ورود و خروج داشتیم که نسبت به ایام مشابه، نشان دهنده حجم تردد بسیار بالایی است در حالی که عملا هنوز طرح اربعین ۹۸ شروع نشده است.

باقرجوان تصریح کرد: برخی شرکت های اتوبوسرانی با توجه به عرضه مناسب ناوگان اقدام به ارائه تخفیف از نرخ مصوب شده اند.

وی خاطرنشان کرد: در هر ۲۴ ساعت امکان استفاده از ظرفیت ۲۴۰ هزار نفری صندلی اتوبوس برای جابجایی زائران اربعین ایجاد شده است که هم در رفت و هم در برگشت این ظرفیت قابل استفاده و تا ۳۰۰ هزار صندلی در شبانه روز هم قابل افزایش است.

این مقام مسئول در سازمان راهداری درباره گلایه مندی برخی رانندگان اتوبوس از پایین بودن نرخ کرایه حمل مسافر در این ایام به دلیل مجبور بودن به تردد یک سر خالی چه در ایام پیک رفت زائران و چه ایام پیک برگشت، گفت: سیستم بازار به این شکل است که ارائه دهندگان خدمات در برخی ایام مجبورند ارقام کمتری از مشتریان دریافت کنند.

برای خارج کردن اتوبوس از مرز، تعداد ناوگانی که برای ایام اربعین در نظر گرفته ایم، ۴۰۰ دستگاه است؛ به این علت که بیم آن داریم که برای استفاده ناوگان در داخل با مشکل کمبود ناوگان مواجه شویم

وی ادامه داد: ما منکر نبود چنین مشکلی نیستیم اما به طور کلی با در نظر گرفتن هزینه های سرسام آور نگهداری اتوبوس، دریافت چنین ارقامی سرجمع برای رانندگان به صرفه است. وضعیت مسافر هم در شرایط فعلی و تقاضای صندلی چه در ایام اربعین و چه در سایر ایام سال نشان می دهد که رشد مناسبی داشته و رونق نسبی به بخش حمل و نق مسافری بازگشته است.

مدیرکل مسافری سازمان راهداری درباره کاپوتاژ اتوبوس در شرایط فعلی کشور عراق گفت: برای خارج کردن اتوبوس از مرز، تعداد ناوگانی که برای ایام اربعین در نظر گرفته ایم، ۴۰۰ دستگاه است؛ به این علت که بیم آن داریم که برای استفاده ناوگان در داخل با مشکل کمبود ناوگان مواجه شویم. اما در سایر روزهای سال محدودیتی برای خروج اتوبوس ها از کشور نداریم.

وی ادامه داد: کاپوتاژ اتوبوس ها صرفا برای جانبازان، معلولان و افراد با شرایط خاص جسمی که امکان تردد به تنهایی را ندارند، در نظر گرفته شده است. در مرز مهران هم ستاد اربعین برنامه ریزی کرده تا با استفاده از ناوگان درون شهری برای جابجایی زائران تا نزدیکی مرزها استفاده و وارد خاک عراق کند تا در بخشی از مسیر زائران به طور رایگان طی طریق کنند.