به گزارش افکارنیوز،

اسکندر مؤمنی صبح امروز در نشست تخصصی مدیران سازمانهای مردم‌نهاد منتخب استانهای تهران و البرز که با هدف تبیین نقش این سمنها در اجرایی شدن طرح "یاریگران زندگی" در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، اظهار کرد: اعتیاد پدیده‌ای اجتماعی است که کل جامعه باید در مبارزه با آن مشارکت کنند و حضور سمنهای منتخب در این نشست بدون شک موثر خواهد بود.

اخبار اجتماعی-  دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: ما به لحاظ جغرافیایی و همجواری با کشور افغانستان در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که در موضوع موادمخدر، مبارزه به‌تنهایی جواب نمی‌دهد، بلکه باید به حوزه‌های پیشگیری، درمان و صیانت نیز توجه کرد.

وی تصریح کرد: طبق گزارش اخیر سازمان ملل، تمام شاخصهای موادمخدر چه صنعتی و چه سنتی در تمام دنیا به ویژه منطقه ما، رو به افزایش است.

مؤمنی خاطرنشان کرد: همچنین سازمان ملل در این گزارش آورده در کشورهایی که برخی موادمخدر همچون "کانابیس" را آزاد کرده‌اند، اعتیاد بیشتر شده و در امریکا نیز با این روند آزادسازی مواد، اعتیاد زنان در آن کشور به سه برابر رسیده است.

استفاده از ظرفیت پیشگیری در حوزه اعتیاد مغفول مانده است

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر، اولویت نخست ستاد مبارزه با موادمخدر را پیشگیری از اعتیاد خواند و گفت: در چند دهه گذشته از تمام ظرفیتهای پیشگیری از اعتیاد استفاده نکرده‌ایم و این حوزه به خاطر ماهیت خود و همچنین دیربازده بودن مغفول مانده است.

وی ادامه داد: حوزه‌های مختلف مبارزه با موادمخدر اعم از درمان، پیشگیری، مقابله، صیانت با یکدیگر در ارتباط هستند، فردی که در حوزه کاهش آسیب فعالیت می‌کند اگر معتادی را درمان کند، از اعتیاد اعضای خانواده آن فرد، پیشگیری کرده بنابراین اگر به کاهش آسیب توجهی نشود، به تعداد همین 100 هزار معتاد متجاهر افزوده می‌شود.

معتاد در صورت عدم اقدام برای درمان و تجاهر به اعتیاد مجرم است

مؤمنی با بیان اینکه نگاه قانون‌گذاران به معتادان، انسانی است، گفت: قانون می‌گوید کسی که موادمخدر مصرف می‌کند باید خودش را درمان کند در اینصورت مجرم شناخته نمی‌شود اما اگر خودش را برای درمان معرفی نکرد و تجاهر به اعتیاد کرد، مجرم است.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر یادآور شد: معتادی که کف خیابان و زیر پل می‌خوابد حق او نیست که اینطور زندگی کند و حق مردم آن منطقه هم نیست که چنین صحنه‌هایی را ببینند، پس پیشگیری باید در اولویت باشد زیرا کم‌هزینه و با نتیجه بیشتر است.

وی افزود: تصمیم گرفته شد، موضوع صیانت و توانمندسازی افراد‌ در حوزه پیشگیری از اعتیاد در یک شعار گنجانده شود، از این رو شعار "یاریگر هم باشیم" مطرح شد تا در حوزه‌های پیشگیری و درمان از تمام ظرفیتها استفاده شود.

مؤمنی عنوان داشت: رویکرد ستاد در عین حال که مسیر مقابله، پیشگیری و درمان را طی می‌کند اما پیشگیری از اعتیاد اهمیت بیشتری دارد، پیشگیری به یک سمن و یک بخش مربوط نمی‌شود و همه باید یاریگر هم باشیم تا این شعار به گفتمان مصوب در جامعه تبدیل شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بر ایجاد حساسیت در افراد در حوزه مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد و افزود: حتی یک نفر هم یک ظرفیت مهم در این حوزه محسوب می‌شود، یک معلم و یک مدیر هم می‌تواند با صحبت با دانش‌آموزان در این بخش مهم واقع شود، پس همگان باید در مبارزه با پدیده‌ موادمخدر مشارکت کنند.

وی با اشاره به اینکه مردم در نظرسنجی‌ها به کرات، اعتیاد به مواد مخدر را نخستین دغدغه خود اعلام کرده‌اند، گفت: 66 درصد مردم اعلام آمادگی کرده‌اند که تمایل دارند در حوزه پیشگیری از اعتیاد همکاری کنند.

مؤمنی عضویت رسمی سازمانهای مردم‌نهاد در کمیته‌های ستاد را یکی از مصوبات این نشست عنوان کرد و گفت: در هر یک از کمیته‌های ستاد، یک سمن متناسب با موضوع کمیته به‌عنوان نماینده سمن‌های مرتبط حضور داشته باشد.