به گزارش افکارنیوز به نقل از ایرنا، حسن علیزاده در جمع خبرنگاران افزود: كارگروه تعیین مصادیق مجرنامه كه از ۱۴ نهاد و سازمان دولتی و عمومی تشكیل شده مسئولیت فیلترینگ و رفع فیلترینگ را بر عهده دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یكی از ۱۴ عضو این كارگروه است.

به گفته این مقام مسوول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسوولیت این کارگروه بر عهده دادستان کل کشور است.

وی همچنین در مورد نحوه تصمیم گیری این کار گروه با اشاره به آئین­ نامه مصادیق مجرمانه گفت: این مرکز در مورد تارنماهایی که مصادیق مجرمانه داشته باشد نظر خود را به کارگروه اعلام می­ کند که ممکن است پذیرفته یا رد شود.

علیزاده در خصوص نحوه سامان­دهی پایگاه­های اینترنتی نیز افزود: با ابلاغ آئین­ نامه جدید توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نظارت و ساماندهی نشریات الکترونیک و خبرگزاری­ها بر عهده معاونت مطبوعاتی است و سایر پایگاه­های اینترنتی توسط مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه­ های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سامان­دهی و حمایت خواهند شد.

رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به تشکیل شورای عالی فضای مجازی با دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در سطح کشور اقدامات و فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه‌های مدیریت و سیاست‌گذاری فضای مجازی در حال انجام بوده که البته تشتت و موازی‌کاری‌هایی نیز در این فضا وجود داشته و دارد.

وی خاطرنشان کرد‌ با تدبیر مقام معظم رهبری که همواره در تمام حوزه‌ها به خصوص در حوزه‌های فرهنگ طلایه‌دار بوده‌اند، ‌طرح تشکیل شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شد که با تشکیل این شورا فعالیت‌های حوزه فضای مجازی به صورت منسجم مدیریت و امور تسهیل خواهد شد.

ممانعت از موازی‌کاری با تشکیل شورای عالی فضای مجازی

وی در ادامه درباره نحوه تعامل و همکاری مرکز رسانه‌های دیجیتال با شورای عالی فضای مجازی گفت: شورای عالی فضای مجازی یک نهاد تازه متولد شده است و تشکیل دبیرخانه این شورا و تدوین آیین‌نامه‌های آن نیازمند زمان است اما بزرگترین کار شورای عالی فضای مجازی این خواهد بود که نهادها و دستگاه‌های مختلف فعال در حوزه فضای مجازی را منسجم و ارتباط آنها را بایکدیگر برقرار خواهد کرد و از انجام موازی‌کاری ممانعت می شود.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز عضو حقوقی این شورا است و مرکز رسانه‌های دیجیتال نیز به عنوان زیرمجموعه این وزارتخانه در شورای عالی فضای مجازی همکاری‌های لازم را خواهد داشت.

ارسال بیش از شش هزار اثر دیجیتالی برای دریافت مجوز

علیزاده در ادامه درباره تعداد مجوز‌های صادر شده توسط مرکز رسانه‌های دیجیتال در سال ۹۰ اظهار داشت: ‌ در سال ۹۰ به غیر از اسفند ماه در مجموع شش هزار و ۷۱۶ اثر به دبیرخانه واحد بسته‌های نرم‌افزاری این مرکز ارسال شده است که از این تعداد ۴۶۸ اثر موفق به دریافت گواهی ثبت نرم‌افزار شدند.

وی یاد‌آور شد: ‌ همچنین حدود دو هزار و ۶۴۰ اثر نیز مجوز انتشار و دو هزار و ۸۰۳ اثر نیز مجوز تکثیر دریافت کرده‌اند.

فرایند طولانی‌مدت صدور مجوز توسط مرکز

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از ایرادات وارد به این مرکز را فرایند طولانی‌مدت صدور مجوز دانست و اظهار داشت: ‌ در حال حاضر فرایند صدور مجوزها طولانی است و برخی از آثار با ارائه درخواست مجوز خود بیش از یک سال در نوبت دریافت مجوز بوده‌اند.

وی با بیان اینکه تولید‌کنندگان حوزه رسانه‌های دیجیتال توقع دارند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مجوز درخواستی آنها صادر شود، خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که باعثطولانی شدن فرایند رسیدگی و صدور مجوزها توسط این مرکز می‌شود این است که موارد و مصادیقی که باعثرد شدن اثر می‌شود در اختیار تولیدکنندگان قرار نگرفته است.

علیزاده در توضیح این موضوع گفت: موارد و مصادیقی که می‌تواند باعثرد شدن اثر و یا بروز برخی مشکلات در اعطای مجوزها شود، توسط این مرکز تدوین شده و در ابتدای سال آینده به صورت رسمی اعلام خواهد شد تا تولید‌کنندگان بتوانند براساس آن اثر خود را تولید کنند و این آیین‌نامه می‌تواند فرایند صدور مجوزها را تسهیل و کوتاه کند.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: ‌با تدوین این آیین‌نامه می‌توانیم فرایند نظارت بر برخی محصولات حوزه رسانه‌های دیجیتال را به بعد از تولید و توزیع اثر موکول کنیم.

وی در بیان سایر مواردی که باعثطولانی شدن فرایند صدور مجوز‌ها می‌شود، گفت: ‌ این مرکز برای اعطای مجوز مجبور است که از سایر ارگان‌های مرتبط استعلام کند که این فرایند نیز زمان‌بر است.

لزوم حفظ حقوق مالکیت معنوی صاحبان آثار

علیزاده بزرگترین مانع در مسیر تسریع در صدور مجوزها توسط مرکز‌ رسانه‌های دیجیتال را موضوع مالکیت معنوی آثار دانست و افزود: ممکن است سخنرانی یک خطیب معروف در قالب یک بسته نرم‌افزاری تولید و ارائه شود که صدور مجوز برای چنین اثری منوط به حفظ حقوق معنوی صاحب اثر و پدید‌آورنده آن است.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موضوع کپی‌رایت و رعایت نشدن این مسئله در داخل کشور یادآور شد: در مورد محصولات خارجی با توجه به اینکه ایران به پروتکل‌های جهانی کپی‌رایت ملحق نشده این مساله موضوعیت ندارد اما مساله مالکیت معنوی یکی از دغدغه‌های اصلی این مرکز است تا حقی ازکسی ضایع نشود و البته متولی برخوردهای قضایی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست.

علیزاده همچنین درباره امكان حضور و شركت پایگاههای خبری و اطلاعرسانی در نمایشگاه سال آینده رسانههای دیجیتال گفت: در نشستی كه با معاون مطبوعاتی داشتم این موضوع مطرح شد ومعاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام كرد كه هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.