به گزارش افکارنیوز،

صحبت‌الله رحمانی دبیر کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر اینکه برگه تردد حکم گذرنامه را دارد، گفت: برگ تردد نوعی گذرنامه موقت است و با آن می‌توان سفر زمینی و هوایی داشت.

اخبار اجتماعی- او درباره ثبت خروج از مرز برای افراد در سامانه سماح تصریح کرد: با اینکه در سامانه سماح مرز تردد زائران با مشخصات آنها ثبت شده، زائران اگر قصد سفر به صورت هوایی و یا عبور از دیگر مرزها را داشته باشند، مشکلی پیش نخواهد آمد. همچنین کاروان‌های سازمان حج و زیارت به دلیل اینکه مشغول ثبت نام، اعزام، بحث پزشکی و بیمه زائران است، در ایام اربعین تعطیل هستند؛ اما در سامانه سماح تمامی افراد می‌توانند ثبت نام کنند.

دبیر کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین در خصوص ثبت نام در سامانه سماح توضیح داد: افرادی که در سامانه سماح ثبت نام می‌کنند به آنها کد رهگیری داده می شود، می‌توانند با ارائه کد ملی، احراز هویت شوند و دیگر نیازی به پرینت نیست؛ افزون بر این تا روز اربعین ثبت نام در سامانه سماح انجام می شود؛ بر این اساس تاکنون بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند.

رحمانی در پایان تاکید کرد: افرادی که از سفر منصرف شده‌اند، می‌توانند با انصراف در سامانه سماح، مبلغ ۲۲۵۰۰ عودت بگیرند؛ البته این پول در صورتی برمی‌گردد که گذرنامه شان مهر خروج نخورده باشد.