به گزارش افکارنیوز،

 صبح امروز دو زمین لرزه ۴ ریشتری در عمق ۸ تا ۱۰ کیلومتری زمین جزیره ابوموسی در هرمزگان را به لرزه درآورد.

اخبار اجتماعی-وقوع دو زمین لرزه در یک منطقه در فاصله زمانی کم باعث شد به سراغ استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی رفته و از او علت این زمین لرزه‌ها و هشدار‌های لازم را جویا شویم.

مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و عضو وابسته فرهنگستان علوم گفت: یک سکانس زمین لرزه‌ای از منطقه جنوب خلیج فارس آغاز و در منطقه تنگه هرمز در حال وقوع است. این زمین لرزه‌ها شامل جزیره ابوموسی و تنب بزرگ تا شمال بندرعباس در بندر لنگه می‌شود.

وی افزود: این روند لرزه‌ای به "روند هرمز" شناخته می‌شود که یکی از لرزه خیز‌ترین روند‌های ایران بوده، زیرا میزان تغییر شکل در این منطقه بیشتر از تمام نقاط کشور است.

عضو وابسته فرهنگستان علوم اظهار کرد: سکانس‌های لرزه‌ای بعضا تا چندهفته یا بیشتر از یک ماه ادامه خواهند داشت و ممکن است در بین این زمین لرزه ها، زلزله‌ای به بزرگی ۶ ریشتر در نزدیکی بندرعباس، نزدیکی جزیره قشم یا در خلیج فارس رخ دهد.

زارع با اشاره به اینکه بندرعباس لرزه خیز‌ترین شهر ایران است، افزود: در این شهر زلزله‌های بسیاری اتفاق می‌افتد که عموما مخرب و بزرگ نیستند، اما زلزله‌های سال ۵۳ در سرخون و سال ۵۶ خورگو باعث خسارت زیادی شدند. همچنین این منطقه به دلیل زلزله خیز بودن، همیشه در حالت هشدار قرار دارد.