سردار سید کمال هادیانفر صبح امروز در جلسه تشریح طرح‌های ترافیکی در آستانه فصل زمستان که با حضور نمایندگان سازمان‌های امدادی و خدمات‌رسان برگزار شد، گفت: در روز ۲۰ آذر، رزمایش طرح زمستانه آغاز خواهد شد.

اخبار اجتماعی -هادیانفر گفت: در سال‌های قبل این رزمایش در آبعلی برگزار می‌شد اما امسال چند پیشنهاد شده است که یکی از آنها دانشگاه علوم انتظامی پلیس است و پیشنهاد دیگر بوستان ولایت است.

وی ادامه داد: پیشنهادی هم وجود دارد که در همان محل پیست آبعلی برگزار شود و البته برای ما هم جای برگزاری فرقی ندارد.

رئیس پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: یک نکته‌ای وجود دارد و آن هم این است که هرچند شاید بارش‌ها کم باشد اما سرمای هوا نسبت به سال قبل بیشتر است.

هادیانفر افزود: از این رو باید بدترین شرایط را در نظر بگیریم و ابلاغ کردیم تا یک قرارگاه عملیاتی ایجاد شود تا ما در آن قرارگاه میزبان نمایندگان دستگاه‌های عملیاتی و امدادرسان باشیم.

وی گفت: نکته دیگر این است که یک سری نقاط داریم که خطرناک‌تر از سایر نقاط است مثل همان محور کیاسر که ابتدای امسال مشکل جدی برای ما ایجاد کرد.

رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: اولا تأکید ما این است که شهروندان از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند و نکته بعدی این است که محورهایی مثل کیاسر سمنان را مسدود کنیم و تمرکز را بر محورهای اصلی معطوف کنیم.

هادیانفر تصریح کرد: نکته دیگر این است که در مدت باقی مانده باید همه اتوبوس های ناوگان حمل و نقل عمومی به اخذ معاینه فنی اقدام کنند و همه بخش‌های فنی اتوبوس نظیر آج لاستیک، تسمه‌ها و سایر قطعات بررسی شود.

وی افزود: همچنین باید در حین صدور صورت وضعیت‌ها به وضعیت جوی مسیر توجه شود؛ وقتی ما می‌دانیم که مسیر اردبیل بسته است نباید برای آن صورت وضعیت صادر شود.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: توجه به وضعیت تریلی‌ها هم از نکات مهم دیگر است که باید توجه شود که بارنامه تریلی‌ها در مسیرهای پر خطر با محدودیت صادر شود زیرا بروز حادثه برای یک تریلی منجر به یک حادثه زنجیره‌ای می‌شود.

وی با اشاره به این مطلب که سهمیه‌بندی سوخت هنوز تأثیری در میزان کاهش ترددها نگذاشته است و این را وضعیت تردد در کشور نشان می‌دهد، افزود: باید تا پایان سال به میزان ۱۵ درصد تعداد تلفات جاده‌ای را کاهش دهیم که این موضوع هنوز محقق نشده است.

هادیانفر با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم حدود ۳ درصد میزان تلفات ناشی از سهمیه‌بندی سوخت کاهش پیدا کند، ادامه داد: از سوی دیگر ما باید با اجرای تمهیدات ترافیکی مناسب تعداد تلفات جاده‌ای را هم ۱۲ درصد کاهش دهیم تا به این ترتیب به همان عدد ۱۵ درصد کاهش تلفات تا پایان سال برسیم.

سردار هادیانفر با اشاره به اینکه در زمستان گذشته بیش از ۳۶۰۰ نفر در حوادث کشته شدند، گفت: این حوادث بیشتر به دلیل واژگونی و خواب آلودگی و انحراف به چپ بوده است.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای ما این بوده است که هیچ کس به دلیل در راه ماندگی و سرما و یخ زدگی فوت نکرده است البته همین آمار کشته‌ها نسبت به سال ۹۶ به میزان ۱.۶ درصد افزایش داشته است؛ امسال باید تلاش کنیم تا نه تنها افزایش کشته‌ها را شاهد نباشیم بلکه تعداد کشته‌ها کاهش پیدا کند.

سردار هادیانفر افزود: ۴۵ هزار کیلومتر معابر اصلی داریم که ۶۵ درصد از کل تصادفات کشور در همین راه‌های اصلی رخ می‌دهد و باید بر روی این معابر اصلی تمرکز بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: ما ۱۱۱ گردنه برف‌گیر و خطرناک داریم که باید برای آن یک فکر ویژه‌ای کرد البته ما ۱۰۲ پاسگاه هدف را برای همین نقاط به صورت سیار در نظر گرفته‌ایم.

رئیس پلیس راهور ناجا تصریح کرد: آن پاسگاه‌های هدف زیر نظر استان‌های هدف ما فعالیت خواهند کرد و ما به آن استان‌ها هم دستورات ویژه ابلاغ می‌کنیم.

سردار هادیانفر با اشاره به علل وقوع تصادفات گفت: ما یکی از مشکلاتمان در اربعین امسال این بود که رانندگان علی‌رغم خستگی باز اقدام به رانندگی می‌کردند و شاهد واژگونی خودرو بودیم.