به گزارش افکارنیوز،

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشوراظهار کرد: با افزایش ذرات معلق هوا تعداد مراجعه‌کنندگان به اورژانس پیش بیمارستانی به دلیل مشکلات قلبی و تنفسی از تاریخ ۳ آذر تا دیروز جمعه ۷ آذر ۱۲ هزار و ۸۳۸ نفر در  ۷ استان اصفهان، البرز، تهران، قزوین، خراسان رضوی، مرکزی و آذربایجان غربی است که از این تعداد ۵ هزار و ۱۰۸ مورد تنفسی و ۷ هزار و ۷۳۰ مورد به به دلیل مسائل قلبی بوده است.

اخبار اجتماعی-سخنگوی اورژانس کشور ادامه داد: در تهران بیشترین مراجعه به اورژانس پیش بیمارستانی، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها را به دلیل افزایش ذرات معلق هوا داشته‌ایم؛ به طوری که ۲ هزار و ۹۵ نفر به دلیل مشکلات تنفسی و ۳ هزار و ۷۵۰ نفر به دلیل مسائل قلبی و عروقی به اورژانس پیش بیمارستانی مراجعه کرده‌اند.

خالدی گفت: در روز‌هایی که شاخص کیفی هوا افزایش پیدا می‌کند باید مصرف مایعات به خصوص شیر را جزو برنامه غذایی روزانه خود قرار دهیم و از خوردن میوه و سبزی تازه غافل نشویم.

او تأکید کرد: به بیماران قلبی و تنفسی توصیه می‌شود که از تردد‌های غیر ضروری در سطح شهر با فعالیت در فضای باز پرهیز کنند، زیرا استنشاق هوای آلوده تأثیر منفی بر روی بیماری‌شان می‌گذارد.

سخنگوی اورژانس کشور بیان کرد: تنفس هوای آلوده سرعت ابتلا به آسم را در بین کودکان بیشتر از سایر افراد افزایش می‌دهد. در هنگامی که شاخص کیفی هوا به دلیل ذرات معلق بالا می‌رود باید کودکان را در منزل نگه داشت و  از باز کردن در و پنجره خودداری کنیم.

خالدی افزود: افراد و به ویژه ورزشکاران از انجام هر گونه فعالیت ورزشی مانند دویدن پرهیز کنند و به همه مردم توصیه می‌شود که به اندازه کافی آب بنوشند.