به گزارش افکارنیوزبه نقل از مشرق، از بین بردن دشمن بدون ایجاد صدا یکی از مسائلی بوده است که از زمانهای بسیار دور به این سو ذهن فرماندهان نظامی و طراحان سلاح را به خود مشغول کرده است. در سالهای دور معمولا نظامیان ورزیده سعی می کردند تا با خنجرهای تیز و یا با استفاده از حرکات سریع رزمی نفرات دشمن را غافلگیر کرده و از بین ببرند.

اما با معرفی سلاح های گرم و پیشرفت تکنیکهای نگهبانی و سیستم های مراقبتی نزدیک شدن به نفرات دشمن سخت و سخت تر شده است. در اوایل قرن بیستم، " ماکسیم " طراح و مهندس آمریکایی اولین صدا خفه کن را طراحی کرد. فراموش نکنید که صدای ناشی از شلیک اسلحه که بسیار بلند است یکی ناشی از انفجار خرج موجود در پشت مرمی و همچنین شکسته شدن دیوار صوتی توسط گلوله است.

کاری که یک صداخفه کن انجام می دهد این است که صدای ناشی از شلیک، برق دهان جنگ افزار را گرفته و البته سرعت گلوله را نیز کاهش می دهد تا بدین وسیله صدای ایجاد شده را کاهش دهد. البته نباید فراموش کرد که استفاده از صداخفه کن در هر صورت به دلیل کاهش سرعت گلوله به کاهش برد سلاح نیز منجر می شود.

در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی نیروهای ویژه ارتش شوروی سابق عموما برای انجام عملیاتهای مخفی از سلاح هایی مثل سری AK با صدا خفه کن استفاده می کردند که البته به دلیل ماهیت متفاوت این سلاح ها آنچنان مناسب عملیات مخفی نبودند. لذا طراحان سلاح در شوروی سابق به دنبال طراحی سلاحی خاص برای عملیات های مخفی رفتند.
AK - ۷۴ مجهز به صدا خفه کن


شرکت اسلحه سازی " Tula " طراحی این سلاح خاص را بر عهده گرفت. طراحان روس برای طراحی این سلاح به سلاح مشهور تک تیرانداز خود یعنی " SVD " یا همان " قناسه " مشهور نگریسته و در طراحی بخش قنداق و قبضه سلاح جدید از مدل طراحی " SVD " الهام گرفتند." AS Val " سلاحی بود که در نهایت ساخته شد. این سلاح از جهات بسیاری با سایر سلاح موجود در دنیا متفاوت است و به نوعی یک رده خاص به خود است.


در " AS Val " یکی از اولین نکات عجیبی که به چشم می خورد یک صدا خفه کن بلند است که در حقیقت لوله سلاح نیز محسوب می شود. این صدا خفه کن برای انجام امور تعمیراتی توانایی تعویض و یا باز کردن را دارد اما بدون این لوله و یا به عبارتی صدا خفه کن شلیک کردن ممکن نیست. نکته بعدی در مورد این سلاح گلوله به کار رفته در آن است.
سرباز روس مسلح به " AS Val "


در این سلاح از کالیبر ۳۹*۹ میلی متر استفاده می شود. گلوله های مدل SP - ۵ و SP - ۶ که به صورت خاص با این کالیبر ساخته شده اند دارای خاصیت ویژه ای هستند و آن نیز این است که سرعت این گلوله ها کمتر از سرعت صوت است. این گلوله ها با سرعت دهانه ای در حدود ۲۹۰ متر بر ثانیه حرکت می کنند. به این نکته توجه داشته باشید که برای رسیدن به سرعت صوت بایستی سرعتی در حدود ۳۴۳ متر بر ثانیه به دست آید.


این قابلیت به همراه داشتن یک صدا خفه کن باعثمی شود تا پس از هر شلیک صدای بسیار کمی تولید شود. اما هرگز تصور نکنید که گلوله، توان کافی برای متوقف کردن سربازان دشمن را ندارد. گلوله های مذکور می توانند تا فاصله ۴۰۰ متری در اکثر جلیقه های ضد گلوله و کلاه خودهای موجود در ارتش های جهان نفوذ کرده و دشمن را از پای درآورد.

این سلاح می تواند به صورت تک تیر و یا اتوماتیک و با نرخ آتشی در حدود ۹۰۰ گلوله در دقیقه شلیک کند. بدنه این سلاح از جنس پولیمر ساخته شده است و قنداق آن به صورت تاشو طراحی شده و در صورت لزوم در کنار سلاح جمع می شود. این سلاح با خشابهای ۱۰ یا ۲۰ گلوله ای تغذیه می شود و دارای برد موثری در حدود ۴۰۰ متر است. وزن این سلاح بدون گلوله در حدود ۲ کیلو و ۹۰۰ گرم است.

در عین حال و در همان زمان روسها مدل مخصوص تک تیرانداز این سلاح را نیز معرفی کردند. باید گفت که از نظر مکانیزم، ظرفیت خشاب، کالیبر و یا نواخت تر هیچ تفاوتی بین " AS Val " و " VSS Vintorez " وجود ندارد. واژه " Vintorez " در زبا روسی به معنای " سیم چین " است


این سلاح با یک دوربین با قابلیت بزرگنمایی ۴ برابری مجهز شده است و تفاوت آن با مدل اصلی و پایه استفاده از یک قنداق چوبی است. علت استفاده از این قنداق چوبی در مدل خاص تک تیرانداز، این است که در یک سلاح تک تیرانداز شما به بدنه ای محکم تر نیاز دارید تا بتواند شوک حاصل را به خوبی دفع کرده و از حرکت بیش از حد سلاح جلوگیری کند.
" VSS Vintorez " و " AS Val "


این سلاح در مدل " Val " تنها به کشور گرجستان صادر شده و مدل تک تیرانداز آن تاکنون به هیچ کشوری صادر نشده است. این سلاح در جنگهای چچن، افغانستان و اوستیای جنوبی به کار رفته است.