افکارنیوز:خانم های محترم با وقت گذاشتن برای خودتان، حتی باوجود زندگی پرمشغله امروز، زندگی خود را در سال جدید سادهتر کنید.

۱. تصمیمات سال نو

برای امسال لیستی بلندبالا از کارهایی که می‌خواهید انجام دهید تهیه کرده‌‌اید؟ لیستتان را ساده‌تر کنید و خواهید دید که در انتهای سال کارهای بسیار بیشتری انجام داده‌اید. وقتی می‌خواهید در زندگیتان تغییر ایجاد کنید، شکست و عقب‌گرد پیش می‌آید اما مسئله مهم این است که نگذارید یک شکست یک هفته یا یک ماه طول بکشد. در زیر به شما نشان می‌دهیم چطور می‌توانید هدف‌هایتان برای سال جدید را اولویت‌بندی کنید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

* چیزی را انتخاب کنید که بیشتری اهمیت را برایتان دارد. اگر فقط یک(یا دو) هدف و تصمیم که برایتان مهمتر است و انگیزه بیشتری به شما می‌دهد را انتخاب کنید، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد بود. اما از کجا باید بفهمید هدفی که انتخاب کرده‌اید مناسب است؟ تصور کنید که سال ۹۲ شده: آیا از تغییری که در زندگیتان ایجاد کرده‌اید راضی هستید؟ اگر جوابتان " اِی " باشد، هدفتان را تغییر دهید.

* به تصویر بزرگ فکر کنید. از قدیم شنیده‌اید که می‌گویند سعی کنید اهداف و تصمیماتتان خاص و قابل اندازه‌گیری باشد. علاوه بر اینکه مثلاً ۳۰ دقیقه ورزش در روز یا کم کردن ۱۰ کیلو وزن یا پس‌انداز کردن ۱۰ میلیون تومان پول را جزء اهدافتان قرار می‌دهید، باید یک ارزش کلی مثل سلامتی یا امنیت مالی را مشخص کنید که در سال آینده روی آن تمرکز کنید.

* به خودتان استراحت دهید. به چیزهایی فکر کنید که مطمئن هستید از پسِ آن برمی‌آیید. پس اگر می‌خواهید ۱۰% از درآمد ماهانه‌تان را پس‌انداز کنید، هدفتان را ۵% قرار دهید. و اگر همیشه نتوانستید این عدد را رعایت کنید، ناراحت و ناامید نشوید: حتی اگر ۲% از درآمد ماهیانه‌تان را هم پس‌انداز کرده باشید، هنوز هم در جهت هدف کلیتان در حرکت هستید(سلامت و امنیت مالی).

۲. ساده کردن برنامه‌ها

اگر زیر هر روز از تقویم سال جدید را با برنامه‌های مختلف پُر کرده باشید مشخص است که برنامه‌تان زیادی پُرکار است. برای ساده‌تر کردن برنامه زندگیتان چهار راه به شما پیشنهاد می‌دهیم:

* مثل یک روانشناس برنامه‌ریزی کنید. سعی کنید جلسات و قرارملاقات‌هایتان ۵۰ دقیقه‌ای باشد و ۱۰ دقیقه بین هر کدام برای استراحت زمان بگذارید. اگر این کار را نکنید مطمئن باشید که خسته شده و نخواهید توانست به همه برنامه‌تان به خوبی عمل کنید.

* واقعبین باشید. اگر احساس می‌کنید که زمان آن رسیده که کمی از مسئولیت‌هایتان را کم کنید اما همه کارها به نظرتان ضروری می‌رسد، از خودتان بپرسید: هدف اصلی من چه بوده است؟ اگر برای اینکه فعال‌تر باشید در کلاس ورزشی ثبت‌نام کرده‌اید، اما الان آنقدر خسته‌تان می‌کند که وقتی شب‌ها به خانه می‌آیید فقط می‌توانید روی مبل لم بدهید مطمئناً پاسختان را گرفته‌اید.

* تک‌بعدی فکر کنید. وقتی یک ایمیل شما را از کارتان بیرون می‌کشد، ۱۶ دقیقه طول می‌کشد تا بتوانید دوباره به سطح بازدهی قبلی خود برگردید. با بستن همه زنگ‌ها(زنگ موبایل، ایمیل و …) تا زمان تمام شدن یک پروژه، سرعت کارتان را بالاتر ببرید.

* برای استراحت وقت بگذارید. حتی اگر ۱۰ دقیقه راه رفتن زیر آفتاب باشد، باید بتوانید برای خودتان وقت بگذارید. و به هیچ وجه آن را کنسل نکنید.

۳. زمان آرایش

می‌توانید از شب خودتان را برای فردا صبح آماده کنید. اگر می‌خواهید زیبایی طبیعیتان را تقویت کنید، نیازی به آرایش کردن نیست. با روش‌های زیر می‌توانید با تلاش کمتری زیباتر باشید.

* به وسیله یک فرچه آرایشی بزرگ، با یک حرکت روی صورتتان رُژگونه بزنید. فرچه‌های بزرگ کارتان را کمتر می‌کنند چون مقدار بیشتری از مواد را در یک زمان روی صورتتان می‌زنند.

* روی نقاط اصلی تاکید کنید. کمی سایه وانیلی رنگ به زیر ابروها، گوشه چشم‌ها و بالای استخوان گونه‌ها بمالید. تضادی که این رنگ روی صورتتان ایجاد می‌کند باعثمی‌شود به اندازه زمان‌هایی که زیاد آرایش می‌کنید خوب به نظر برسید.

* هر روز نیازی به سشوار کشیدن موها نیست. وقتی یکبار بعد از حمام موهایتان را سشوار بکشید، می‌توانید روزهای بعد با یک شانه زدن به موها دوباره به آن حالت دهید.

۴. زمان غذا خوردن

می‌توانید بدون اختصاص دادن وقت زیاد به آماده‌سازی غذاها و پخت‌وپز، خوب و سالم غذا بخورید. از راه‌های زیر کمک بگیرید:

* از موادغذایی که نیاز به خُرد کردن ندارند استفاده کنید. چیزی که برای درست کردن یک غذای خانگی در ۱۵ دقیقه به آن نیاز دارید، کمی پروتئین(مرغ یا ماهی)، غلات کامل(پاستا، برنج) و سبزیجاتی که خودشان ریز هستند(نخودفرنگی، گوجه‌فرنگی مینیاتوری) می‌باشد. مثلاً میگو با ریحان و گوجه مینیاتوری غذایی فوق‌العاده است که برای خوردن آن حتی به کارد و چنگال هم نیاز ندارید.

* از موادغذایی آماده استفاده کنید. در سوپرمارکت ممکن است اتوماتیک‌وار یک بسته پنیر بردارید و بعد به سمت قسمت سبزیجات بروید. اما اگر از قبل به این فکر کنید که چه محصولاتی را می‌توانید از قبل آماده خریداری کنید، کلی در وقتتان صرفه‌جویی خواهد شد. استفاده از نخودفرنگی و اسفناچ فریزشده بسیار راحت‌تر است و به همان اندازه انواع تازه آن خوشمزه هستند.

* طرزفکرتان را تغییر دهید. یک بخش عمده استرس آشپزی بخاطر فکر و طرز برخورد شما با آن ایجاد می‌شود. وقتی به آشپزی بعنوان کار‌ی خسته‌کننده و اجباری نگاه کنید مطمئناً از آن لذت نخواهید برد. موسیقی موردعلاقه‌تان را روشن کرده، یک لیوان نوشیدنی برای خودتان بریزید و از فرزندانتان برای آشپزی کمک بگیرید. خواهید دید که آشپزی به یکی از زیباترین لحظات روزتان تبدیل خواهد شد.

۵. ویرایش اخبار دریافتی

نیازی نیست از همه وبسایت‌ها و وبلاگ‌ها در ایمیلتان خبر دریافت کنید که مجبور یا وسوسه شوید همه آنها را باز کرده و بخوانید. یک یا دو وبسایت جامع برای اطلاع از اخبار و حوادثروز کافی خواهند بود.

۶. سبک کردن کیف دستی

این راهی عالی برای این است که خیلی سریع زندگیتان را سازماندهی کنید. برای این کار: روش‌های زیر را به کار گیرید.

* دسته‌بندی کنید. کیفتان را به قسمت‌های مختلف مثل آرایشی، دارویی، کاری و … قسمت‌بندی کنید.

* اضافه‌هایتان را دور بریزید. وسایل اضافه و جاگیرتان را دور اندازخته و سعی کنید از این به بعد هر چه که می‌خرید، نوع کوچک و مسافرتی آن را انتخاب کنید.

* هر روز کیفتان را مرتب کنید. هر روز یک دقیقه برای مرتب کردن کیفتان وقت بگذارید. آشغال‌ها را دور انداخته و همه چیز را سر جای خودش بگذارید.

۷. مرتب کردن کمدها

شاید عجیب به نظر برسد اما واقعیت دارد: قسمت‌بندی کردن کمد لباس‌ها باعثمی‌شود فکر کنید که لباس‌های بیشتری برای پوشیدن دارید. با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید کمد لباس‌هایتان را مرتب کنید.

* لباس‌هایتان را سه قسمت کنید. اول لباس‌هایی که وضعیت خوبی ندارند و حتی برای بخشیدن مناسب نیستند را یکجا جمع کنید. دوم لباس‌هایی که دیگر دوستشان ندارید یا با شرایط زندگیتان جور نیستند را یک جای دیگر جمع کنید. بعد لباس‌هایی که مانده است را امتحان کنید. چیزهایی که نگه می‌دارید باید هم کاربردی و قابل‌استفاده باشند و هم با شخصیت و زندگی شما جور باشند. تنوع به اندازه کیفیت در لباس مهم نیست. چه اشکالی دارد ۵ روز هفته از یک شلوار استفاده کنید؟ اگر جنس شلوارتان خوب باشد هر روز خوش‌فرم و زیبا به نظر خواهد رسید.

* کمد لباس‌هایتان را باریک‌تر کنید. به جای استفاده از چوب‌رختی‌های چوبی یا فلزی، می‌توانید از چوب‌رختی‌هایی استفاده کنید که تعداد زیادی لباس را می‌توانید روی آنها آویزان کنید و به این ترتیب کمدتان خلوت‌تر به نظر خواهد رسید.

* جواهرات و لوازم زینتیتان را مرتب و دم دست قرار دهید. با استفاده از جعبه‌های مخصوص همه زینت‌آلاتتان را چیده و مشخص نگه دارید تا بتوانید به راحتی برای لباسی که می‌پوشید زینت‌آلات مناسب پیدا کنید.

۸. یک شلوار جین که کمی برایتان تنگ است را نگه دارید.

درست است که گفتیم لباسهای اضافه و غیرکاربردی را دور بریزید اما نگه داشتن یک شلوار جین که امیدوارید اندازهتان شود میتواند کمکتان کند از اهداف تناسباندامتان دور نمانید. این شلوار را درست جلوی کمد لباس آویزان کنید تا هر روز آن را ببینید و لاغرتر شدن را به خاطر بسپارید.