در این خبر می خوانید:

7 کودک در کرمان مسموم شدند

مشاهده موارد مشابه در ایلام

انبارهای مشکوک به کیک های آلوده پلمب شدند

واکنش رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور به ماجرای کیک های آلوده 

واکنش سازمان غذا و دارو به وجود قرص در کیک ها و کلوچه های بسته بندی

کیک های آلوده به تهران رسید

منشا کیک‌های حاوی قرص تا حدی مشخص شده

واکنش دستگاه قضا به ماجرای کیک‌های آلوده

به گزارش افکارنیوز، چند روزی است که تصاویری از جاسازی قرص های مختلف و کپسول ها در برخی از کیک ها و کلوچه در فضای مجازی دست به دست می شود. در ابتدا مشخص نبود که این تصاویر واقعی هستند و یا ساختگی، تا اینکه  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان این خبر را تائید کرد و از کشف قرص در داخل کیک بسته بندی شده خبر داد و از تداوم پیگیری ها تا روشن شدن کامل موضوع خبر داد.

اخبار اجتماعی- با این حال وجود این قرص ها تنها در سیستان و بلوچستان گزارش نشده بود و شهرهای دیگری همچون کرمان نیز از این قاعده مستثنی نشده بودند.

7 کودک در کرمان مسموم شدند

سید محمد صابری عصر پنجشنبه 21 آذر از مسمومیت 7 کودک در کرمان خبر داد و افزود: سه کودک مسموم شده در شهرستان بافت و چهار کودک در شهر کرمان به بیمارستان افضلی پور بعد از مصرف کیک حاوی قرص به مراکز درمانی مراجعه کردند.

وی اظهار داشت: موارد مسموم شده در استان کرمان را کودکان تشکیل می‌دهند و این افراد بیشتر با خواب آلودگی و مسمومیت خفیف به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمان تصریح کرد: موارد مسموم شده با کیک حاوی قرص بعد از انجام اقدامات درمانی سرپایی با حال عمومی مساعد از بیمارستان ترخیص شدند.

وی تاکید کرد: کیک و کلوچه‌هایی که توسط والدین کودکان به مراکز درمانی آورده شده با برند‌های مختلف و باز بوده و نمی‌توان در این مورد نظر داد.

صابری از والدین خواست تا نظارت بیشتری بر روی فرآورده های مصرفی کودکان داشته باشند و از خرید و مصرف هرنوع خوراکی با بسته بندی مخدوش و مشکوک خودداری کنند.

در ادامه پیگیری ها و آزمایشات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مشخص شد  این قرص‌ها از "نوع استامینوفن" و "آنتی‌هیستامین" بوده و تاکنون اثری از قرص‌های روانگردان و توهم زا در آن‌ها دیده نشده است.

مشاهده موارد مشابه کیک های آلوده در ایلام

22  آذر در دهلران ایلام گزارش‌هایی مبنی بر وجود کیک‌های مشکوک منتشر شد؛ محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام مستند به اعلام مرکز بهداشت دهلران ضمن تائید خبر اظهار داشت: مسئولان بهداشتی و نظارتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در حال بررسی موضوع هستند و به مجرد معلوم شدن نتیجه اخبار از طریق رسانه‌های رسمی منتشر می‌شود.

انبارهای مشکوک به کیک های آلوده پلمب شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفته بود: وزارت بهداشت تعدادی از انبارها را در ارتباط با کیک‌های مشکوک در چابهار پلمپ کرده تا از جان مردم محافظت شود و به مردم نیز توصیه می‌شود تا مشخص شدن اصل موضوع به شایعات توجه نکنند.

مهران امینی فرد تاکید کرد: ما فقط نمونه‌هایی را دریافت کرده‌ایم که برای آزمایش آنها را به عنوان آزمایشگاه مرجع در تهران ارسال کرده‌ایم و کارهای تخصصی در آنجا انجام می‌شود.

فاطمه نوروزیان مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم  از ارسال 30 نمونه قرص یافت شده از درون 12 نمونه کیک به دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خبرداد و گفت‌: موارد مشکوک به سازمان غذا و داروی کشور ارسال شده و منتظر نتیجه آزمایشات هستیم.

در این میان برخی مسئولان به خبر وجود قرص ها در کیک های بسته بندی شده واکنش نشان دادند که در زیر برخی آن ها را می خوانید:

واکنش رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور به کیک های حاوی قرص

محمد مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور درباره ماجرای وجود قرص در کیک خوراکی توضیحاتی ارائه کرد و گفت: بر اساس گزارش واصله از پلیس مبارزه با مواد مخدر هرمزگان، از یک دستگاه خودرو نیسان چند عدد کیک که حاوی تعداد معدودی قرص بود، کشف شد که برای تعیین ماهیت به آزمایشگاه پلیس مبارزه با موادمخدر ارسال شده و تحقیقات در این رابطه از سوی پلیس ادامه دارد. 

واکنش سازمان غذا و دارو به وجود قرص در کیک ها و کلوچه های بسته بندی

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: وجود قرص و کپسول کاملا سالم و دست نخورده و بدون تغییر رنگ یا تغییر در قوام آن در محصولات مورد اشاره نشان می دهد که این موارد تعمدا و بعد از تولید، در سطح عرضه به انحای مختلف در برخی بسته ها قرار گرفته است.داروهای بررسی شده اغلب داروهای خانگی از جمله استامینوفن، بروفن، ستیریزین، هیدروکسی زین، متوکلوپرامید و حتی بلیستر خالی بوده است.

در همین بین خبر رفع توقیف برخی انبارها پس از بررسی های لازم از سیستان و بلوچستان به گوش رسید و دادستان شهرستان چابهار در این باره اظهار داشت: هیچ عاملی که در توزیع کیک‌های آلوده سهیم بوده باشند شناسایی نشده اما مصرانه تحقیقات نهادهای امنیتی و انتظامی در این زمینه ادامه دارد و پرونده قضائی برای رسیدگی به این موضوع تشکیل شده و انبارهای پلمپ شده نیز رفع توقیف شده‌اند.

کیک

کیک های آلوده به تهران رسید

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت موضوع مشاهده کیک های آلوده در تهران را تایید کرد و افزود: گزارش هایی از مشاهده کیک های آلوده در تهران داشته ایم.

جهانپور با عنوان این مطلب که استفاده از قرص ها در ۱۲ نشان تجاری مشاهده شده است، افزود: با توجه به اینکه توزیع این کیک ها از شبکه غیر رسمی اتفاق افتاده است، می بایست در انتظار پیگیری های نهادهای امنیتی بود.

منشا کیک‌های حاوی قرص تا حدی مشخص شده

در این میان معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: منشا کیک‌های حاوی قرص تا حدی مشخص شده و پیگیری‌ها ادامه دارد و در یکی از کشورهای همسایه نیز این مورد دیده شده است.

ایرج حریرچی روز شنبه در حاشیه مراسم هفته پژوهش در سازمان بیمه سلامت افزود: در مورد این کیک ها مشخص شده که در هیچ کارخانه یا شرکت توزیع کیک این اتفاق رخ نداده و امکان ندارد در فرایند پخت کیک در حرارت بالا قرص ها سالم بماند.

وی گفت: این موضوع امروز در جلسه ای که در دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با حضور نمایندگان دستگاههای مختلف برگزار می شود، بررسی و نتیجه بررسی ها به مردم اعلام خواهد شد.

واکنش دستگاه قضا به ماجرای کیک‌های آلوده

اسماعیلی

سخنگوی قوه قضائیه گفت: ماجرای توزیع کیک‌های آلوده را یک توطئه می‌دانیم.

اسماعیلی گفت: بررسی‌هایی که تا امروز انجام شد، حکایت‌های خوبی دارد؛ اولاً قرص‌هایی که پیدا شده فراوانی ندارد و ثانیاً این قرص‌ها سمی و آلوده نیست و ثالثاً این اقدام توسط صنف تهیه‌کننده کیک و شکلات نبوده است و این صنف مبرای از این قضیه است. تلاش جدی در حال انجام است تا موارد معدودی که بعد از تولید توسط برخی افراد مغرض انجام شده، جمع‌آوری شود. این را یک توطئه می‌دانیم و ارزیابی ما حکایت از یک توطئه است. بررسی‌های مبسوطی انجام شده و عوامل آن نیز حتماً شناسایی می‌شود و جای دغدغه وجود ندارد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: تاکنون کسی دستگیر نشده اما قطعاً مورد شناسایی قرار می‌گیرند.

پیگیری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قوه قضائیه و سایر نهادهای مربوطه در این باره ادامه دارد و چنانچه سرنخ جدیدی از عاملان این کار به دست آید حتما از طریق رسانه با مردم در میان گذاشته می شود.