اخبار اجتماعی- این روز‌ها نفس همه‌ شهر‌های ایران از آلودگی هوا به شماره افتاده است، تا حدی که میزان آلودگی‌ها مرز هشدار را هم رد کرده است، اما دریغ از یک ابراز نگرانی از سوی مسئولان مربوطه که چرا حال و هوای این روز‌ها فوق العاده خطرناک است.

به گزارش افکارنیوز، آلودگی هوا به معنی افزایش یکی از آلاینده های هوا به میزانی بیش از سقف استاندارد تعیین شده و قرارگیری در شرایط ناسالم است. بنابراین لازم است شناخت صحیحی از آلاینده های هوا صورت گیرد و مطابق با آن راهکارهای عملیاتی طراحی شود.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

آلودگی هوای تهران؛ تیتری که خواندن خبرش برای پایتخت نشینان تکراری و طاقت فرسا شده است. هوای این روزهای تهران خاکستری است و خیلی از تهرانی ها حسرت دیدن آسمان آبی در این فصل به دلشان مانده است.

به گزارش افکارنیوز، با اینکه نهادهای مختلفی درباره کیفیت و آلودگی هوای پایتخت مسئولند، اما به هنگام مواجه با فصل سرما و وارونگی دما و افزایش میزان آلاینده ها، کلیه دستگاه های مسئول از زیر بار آن شانه خالی می کنند و در نهایت تمام کاری که انجام می دهند تصمیم گیری درباره تعطیل کردن مدارس و اعمال طرح ها ی ترافیکی است. اما به راستی انجام این طرح ها در سال های گذشته چه میزان کمک کندده بوده که هرساله مسئولان این تصمیمات را تکرار می کنند؟

هوای ناسالم

آلودگی هوا از هفته گذشته از حد مجاز گذشته و سبب تعطیلی مدارس و مهدهای کودک در بسیاری از شهرها شده است تا آنجایی که در پایتخت کلیه مدارس در همه مقاطع تحصیلی تا پایان هفته تعطیل شده اند و حتی فعالیت آموزشگاه های آزاد و موسسات زبان نیز غیرقانونی اعلام شده است.

تعطیلی مدارس در پی آلودگی هوا

 آمار‌ها نشان می‌دهد حدود ۸۰درصد افراد در جوامع شهری زندگی می‌کنند و این موضوع می‌تواند سلامت قشر بزرگی از هم وطنان را به خطر بیاندازد.

به گفته علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت آلودگی هوا سالیانه جان بیش از ۳۳ هزار نفر ایرانی را می گیرد و  طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار و برابر با ۲.۴۸ تولید ناخالص ملی به کشور هزینه تحمیل می کند.

پیمان صابریان رئیس اورژانس کشور از استقرار آمبولانس‌های اورژانس در ۲۸ منطقه تهران خبر داد و این شاید تنها کاری است که مسئولان می توانند برای سلامت شهروندان انجام دهند.

در ادامه نگاهی می اندازیم به آمار تعداد روزهایی که شهروندان از حق تنفس هوای سالم محروم بوده اند:

تعداد روز‌های سالم و ناسالم هوا در سال ۹۹

عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه شاخص کیفیت هوای تهران در طول روز گذشته به عدد ۱۵۶ رسید، اظهار کرد: شرایط هوا در ۲۴ ساعت آینده در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد؛ شاخص برخی ایستگاه‌ها به ۱۵۰ هم رسید و هوا برای ساکنان این مناطق «ناسالم برای همه» شد.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: امسال ۵۴ روز هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، چهار روز هوا ناسالم برای همه، ۱۹۴ روز سالم و ۲۵ روز تنها پاک بوده است که در مقایسه با سال گذشته تعداد روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس افزایش پیدا کرده است.

عباس شاهسونی تصمیم گیری درباره تعطیلی ادارات را منوط به تصمیمات کمیته اضطرار دانست و افزود: تشخیص شرایط اضطرار منوط به گزارش وزارت بهداشت است و استانداری و نهادهای مربوطه بر مبنای این گزارش تصمیم گیری می کنند و وزارت بهداشت در خصوص تعطیلی یا عدم تعطیلی ادارات و دانشگاه ها تصمیم گیرنده نیست.

شرط تعطیلی ادارات و دانشگاه های استان تهران در آلودگی هوا

شاهسونی به شرط تعطیلی ادارات استان تهران به دلیل آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه هیئت وزیران در صورتی‌ که میانگین شاخص کیفیت هوای تهران به بالاتر از ۲۰۰ برسد و کمیته اضطرار تعطیلی ادارات استان تهران را تصویب کند؛ پس از تایید رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور ادارات استان تهران تعطیل خواهد شد.

او ادامه داد: در صورتی که میانگین کیفیت هوای تهران بالای ۱۵۰ باشد بنابر تصویب کمیته اضطرار هوا دانشگاه‌ها می‌توانند تعطیل شوند.

 رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: تعطیلی یک روزه ادارات و مدارس استان تهران بار اقتصادی فراوانی به دنبال دارد و راهکار درستی برای حل معضل آلودگی هوا نیست اما در شرایط آلودگی هوا برای حفظ سلامت مردم چاره‌ای جز تعطیلی نیست.

آلودگی هوا  در هفته گذشته رکورد زد

امسال برای نخستین بار در طول هفته گذشته آلودگی هوای تهران رکورد زد و در چهار ایستگاه تهران شاخص هوای بالای ۲۰۰ ثبت شد.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بیان کرد: غلظت ذرات معلق هوا سه برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت است.

آلودگی هوا

جایگاه تهران در بین شهرهای آلوده جهان

 تهران دوازدهمین شهر آلوده جهان است و در چین، هند و پاکستان شهرهایی داریم که شاخص آلودگی هوا در آنها بالاتر از تهران است.

راهکارهای کاهش آلودگی هوا در تهران

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به راهکارهای کاهش آلودگی هوا در تهران اظهار کرد: اصلاح طرح کنترل آلودگی هوای تهران، عمل به قانون هوای پاک  و بهبود کیفیت خودروها از راهکارهای کاهش آلودگی هواست و اقداماتی چون تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در حل مشکل تاثیری ندارد و فقط به دلیل حفظ سلامت این تصمیمات گرفته می شود و در طولانی مدت اثرگذار نخواهد بود.

۱- هر زمان که می توانید پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید

۲- از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید

۳- سفرهای خود را یکی کنید

۴- گروهی به محل کار یا مدرسه بروید

۵- خودروی خود را مرتب معاینه کنید

۶- امن برانید

۷- از ماشین های هایبریدی و برقی استفاده کنید

8- ساخت و طراحی وسایل نقلیه موتوری که از حداقل سوخت استفاده کنند

9- خارج کردن صنایع آلاینده از محدوده شهری

10-  از رده خارج کردن خودروهای قدیمی و فرسوده با حفظ حقوق صاحبان آن ها

11- استفاده از انرژی های تجدید پذیر

راهکارهای تغذیه ای:

۱- از غذاهای محلی استفاده کنید

۲- مصرف محصولات حیوانی و کارخانه ای کم یا حذف کنید

۳- از میوه ها و سبزیجات ارگانیکی استفاده کنید

۴- خودتان میوه و سبزی بکارید

سبزی جات

توصیه های بهداشتی که باید در روزهای آلودگی هوا حتما جدی بگیرید:

گروه‌های پرخطر و حساس مثل بیماران قلبی و تنفسی، اطفال، سالمندان و خانم های باردار تا حد امکان از تردد در سطح شهر خودداری کنند.

در صورت مشاهده علائمی مانند سوزش، تنگی نفس ، سرفه‌های شدید و سرگیجه به مراکز درمانی مراجعه کنید.

تردد در سطح شهر باید از ماسک های N۹۵ و P۲ استفاده کنید، زیرا تنها این ماسک ها مانع از عبور ذرات PM۲.۵ می شوند، چرا که این ذرات معلق هوا ۳۰ برابر از تار مو  نازک تر هستند.

هوای ناسالم

امید است که مسئولان هر چه زودتر تدابیر بیندیشند تا با کاهش آلودگی هوا ساکنان کلان شهرهای کشور  بتوانند از نعمت هوای پاک بهره بیشتری ببرند و هوای پاک و سالم تنفس کنند.