به گزارش ايسنا، دکتر خیرالله اسدالهی رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در اين باره، اظهار داشت: میکروب وبا توسط آبهای آلوده به مدفوع بیماران و به طور مستقیم از راه وسایل آلوده و مواد غذایی مخصوصا (سبزیها و میوههای آلوده به میکروب)، شیر، خامه، مرغ خوب پخته نشده، برنج پخته با دستهای آلوده آشپزها و افرادی که به نحوی با غذای مردم سر و کار دارند، منتقل میشود.

وی با اشاره به اینکه مگس در سرایت این بیماری نقش موثری دارد افزود: افرادی که دچار فقر غذایی هستند و مواد پروتئینی کمتری به بدن آنها می‌رسد و دچار سوء تغذیه هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار دارند.

وی تصریح کرد: شستن دست‌ها با صابون قبل و بعد از غذا خوردن و از همه مهم‌تر بعد از توالت و اجابت مزاج در پیشگیری از این بیماری بسیار مؤثر است که این عمل نه تنها از وبا جلوگیری می‌کند، بلکه از بیماری‌هایی مثل اسهال خونی، حصبه و انتقال بعضی انگل‌ها هم پیشگیری خواهد کرد.

این متخصص اپیدمیولوژی اضافه کرد: سبزی‌ها و میوه‌های خام حتما باید ضدعفونی و به قدر کافی با آب شسته شوند، ضمن اینکه والدین باید متوجه باشند که کودکان نیز مانند افراد بزرگسال به این بیماری دچار می‌شوند.

اسدالهی تأكيد كرد: بروز اسهال شدید در کودکان و افراد بزرگسال به هر علتی که باشد، باید هر چه زودتر تحت درمان قرار گیرد و باتوجه به علائم بیماری وبا که با اسهال واستفراغ و بروز کم آبی بدن همراه است.باید بیمار دراولین فرصت به مراکز بهداشتی ودرمانی یا بیمارستان رسانده شود.