محسن هاشمی در حاشیه یکصد و هشتاد و پنجمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درباره جلسه هم‌اندیشی امروز با معاون شهردار تهران اظهار داشت: موضوع گزارش رویداد تهران 1400   در این جلسه مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت. در شورا  مصوبه‌ای داشتیم که براساس آن شهرداری ملزم به ارائه لایحه برنامه 1400 بوده است که شهرداری با تاخیر لایحه را به شورا ارسال کرد. 

اخبار اجتماعی -وی افزود: لایحه ارسال شده به اندازه کافی محتوا نداشت و این موضوع در هیات رئیسه شورا مطرح شد و قرار بر این گرفت که با حضور محمدرضا جوادی یگانه معاون شهردار تهران جلسه هم‌اندیشی برگزار شود تا نظرات شورای شهری‌ها نیز اعلام  شود. 

 رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: لایحه برنامه تهران 1400 بحث مهمی است و همه شهرها و دولت به طرقی ملزم به برنامه‌ریزی در این زمینه هستند چرا که باید بررسی کرد طی یک قرن گذشته تهران با چه موضوعاتی مواجه بوده و چه تغییراتی داشته است. 

هاشمی گفت: بر همین اساس باید بررسی کرد که چه برنامه‌های موثری به لحاظ فرهنگی و اجتماعی همچنین سایر موضوعات را تهران پشت سر گذاشته و چه اقداماتی برای پنج سال آینده مورد نیاز است. 

وی بیان داشت: همچنین در این جلسه راه‌اندازی قطار گلشهر به هشتگرد مطرح شد و این قطار بزودی طبق گفته وزیر راه افتتاح می‌شود و تهران به بهره‌برداری خواهد رسید. 

 رئیس شورای شهر تهران گفت: قطارهای دوطبقه تهران قرار است به هشتگرد رود ولی شورای شهری‌ها در این جلسه ا ین موضوع را مطرح کردند که با وضعیت نامناسب بودجه و کمبود یارانه ها چطور قطارها خارج از تهران بهر‌ه‌برداری شود. 

هاشمی خاطرنشان کرد: قرار شد طرحی ارائه شود که همان قطار تهران، کرج  پس از توقف در گلشهر به سمت هشتگرد رود و به عبارتی این موضوع توسعه متروی تهران است. 

 وی اعلام کرد: انتظارات شورای شهری ها در این زمینه از شهردار مطرح شد و این مساله مورد بحث و بررسی قرار گرفت که چگونه منابع مالی، انرژی، حفاظتی و یارانه‌ها پرداخت شود. 

هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت تاکنون به تعهدات خود برای پرداخت یارانه عمل نکرده و چقدر برای متروی هشتگرد امیدوار هستید گفت: لطفا منفی سخن نگویید. 

 رئیس شورای شهر تهران در مورد مصوبه اختصاص سه هزار میلیارد اعتبار برای توسعه اتوبوس در مترو توسط جهانگیری به حالت خنده گفت: معمولا این موضوعات را مصوبه می‌کنند ولی اعتبار نمی‌دهند ما در شورای شهر کار اجرایی نمی‌کنیم و تنها کار ما نظارتی و تقنینی است.