به گزارش باشگاه خبرنگاران، تعطيلات نوروز فرصت مناسبي براي بسياري از هموطنان كه اوقات فراغت خود را با سفر به شهرهاي شمالي و جنوبي و طبيعت گردي سپري كنند.

بنابر این گزارش، بسیاری از هموطنان به دلیل عدم آشنایی با مسائل ایمنی و زیست محیطی دچار گزیدگی حشرات و مارها می‌شوند که لازم است تا حد امکان با نحوه برخورد با فرد گزیده شده آشنا شوید که در اینجا شما را با انواع گزیدگی و راههای کمک به فرد مصدوم را آشنا می کنیم.

محل زنبورگزیدگی را با آب سرد و صابون بشویید

شاهین شادنیا عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس بخش icu مسمومین بیمارستان لقمان حکیم گفت: برخی از گزنده ها همچون پشه و زنبور عسل در اکثر موارد بی خطر هستند که در صورت گزش با زنبور از تحریک کردن و خارش محل نیش خودداری کنید و موضع را با محلول آب و صابون ضد عفونی کنید.

وی در ادامه افزود: زنبور گزیدگی در افراد با سابقه حساسیت قبلی با کهیر، خارش شدید، اختلالات تنفسی همراه است که در این صورت مصدم را باید هر چه سریعتر به نزدیک ترین مرکز درمانی منتقل کنیدو به همین جهت افراد خود باید با رعایت نکات ایمنی از بروز چنین مواردی خودداری کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در مارگزیدگی حفظ آرامش اطرافیان و به ویژه مصدوم ضرروی است زیرا ناآرامی باعثتوزیع سم در بدن می شود و همچنین استرس درصد بالایی از کارایی اطرافیان را کاهش می‌دهد.

شادنیا گفت: در مارگزیدگی هرگز اجازه حرکت به مصدمم را ندهید و عضو گزیده شده را بی حرکت کنید و دست بیمار را پائین تر از سطح قلب قرار دهید و از تیغ زدن محل زخم، بستن کش و یا پارچه و استفاده از داروهای موضعی به صورت خودسرانه جدا جلوگیری کنیدو در اسرع وقت بیمار را برای دریافت سرم ضد مار و ضد عقرب به اولین مرکز درمانی برسانید.

وی با بیان اینکه عقرب گزیدگی بیشتر در مناطق جنوبی در فصول گرم رخ می‌دهد تصریح کرد: در صورت عقرب گزیدگی از کمپرس یخ و پارچه سرد را در موضع گزیده شده قرار دهید.

گفتني است مارگزيدگي از مواردي كه خيلي بايد در مورد آن هوشيارانه و با دقت عمل كرد چرا كه هرگونه غفلت ممكن است منجر به عوارض جبران ناپذيري براي فرد شود زيرا سم بعضي از مارها بر روي سيستم عصبي اثر ميگذارد و با فلج كردن عضلات تنفسي باعث خفتگي و مرگ فرد ميگردد لذا ارائه كمك هاي اوليه مناسب به ويژه انجام تنفس مصنوعي احياي قلبي - ريوي در نجات زندگي اين افراد از اهميت خاصي برخوردار است