به گزارش افکارنیوز،

عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در نشست خبری ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار رشید اسلام قاسم سلیمانی و جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیما اظهار داشت: از همان روز وقوع حادثه تمام تیم‌های تشخیصی و متخصصان پزشکی قانونی کشور به حالت آماده‌باش درآمدند و متعاقب آن اعلام کردیم که خانواده‌های این عزیزان برای ارائه نمونه به مراکز پزشکی قانونی استان‌ها مراجعه کنند.

اخبار اجتماعی -وی با بیان اینکه 15 تیم مختلف پزشکی قانونی و کارشناسان کار را برای شناسایی این پیکرها آغاز کرده‌اند اظهار داشت: تاکنون 800 نمونه از این پیکرها جمع آوری شده است و ما برای نمونه‌گیری از پیشرفته‌ترین کیت‌های 24 آلل استفاده کرده‌ایم.

مسجدی تصریح کرد: ما علی رغم تحریم‌های ظالمان آمریکا توانستیم کار شناسایی پیکرها را به صورت مناسبی انجام دهیم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه تاکنون 142 خانواده از افراد حادثه‌دیده به ما مراجعه کرده‌اند،‌ گفت: در حال حاضر پیکر 50 نفر از این افراد شناسایی شده است و طی روزهای آتی شناسایی تکمیل و با دستور مقام قضایی پیکرها به خانواده‌ها تحویل داده می‌شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم با تلاش‌های شبانه‌روزی طی 4 الی 5 روز آینده کار شناسایی را به اتمام برسانیم.

مسجدی با بیان اینکه شناسایی پیکرهای هموطنان ایرانی در اولویت قرار دارد، اظهار داشت: شناسایی مسافران خارجی و کادر پروازی در مراحل بعدی انجام خواهد شد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه برای شناسایی کادر پروازی خارجی و مسافران با پلیس اینترپل ارتباط خوبی برقرار شده است، گفت: در این حادثه 147 ایرانی، 29 نفر خارجی که 11 نفر آنها اوکراینی بوده‌اند.

مسجدی اضافه کرد: در حال حاضر در حال تطبیق دی ان ای هستیم و نتایج به زودی مشخص می‌شود.

در ادامه این نشست خبری محمد فروزش رئیس پزشکی قانونی استان تهران اظهار داشت: به خانواده‌های حادثه‌دیده توصیه می‌شود فقط در زمان تماس با آنها به پزشکی قانونی مراجعه کنند. همچنین با خانواده‌های این افراد از سازمان پزشکی قانونی تماس گرفته خواهد شد و اسامی افراد شناسایی‌شده در روی سایت سازمان پزشکی قانونی قرار می‌گیرد.

وی گفت: در بین مسافران خارجی 4 نفر سوئدی، 2 نفر کانادایی و یک نفر انگلیسی دو تابعیتی بوده است که ما آن را ایرانی در نظر گرفته‌ایم. همچنین 12 نفر از مسافران خارجی افغانستانی هستند.

وی تصریح کرد: در حادثه سقوط هواپیما چه بر اثر اصابت موشک یا بر اثر حوادث دیگر میزان متلاشی شدن اجساد تفاوتی ندارد، لذا افراد به شایعاتی که باعث افزودن بر غم و اندوه این خانواده‌ها می‌شود توجهی نکنند.