به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، سردار احمدرضا رادان صبح امروز با حضور در قرارگاه نوروزی انتظامی مازندران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پس از اینکه نیروی انتظامی امنیت انتخابات را به اتمام رساند، ماموریت سنگینی برای نوروز پیشبینی شد.

وی با بیان اینکه در فاز نخست سفرها، وضعیت بسیار خوبی داشتیم، ادامه داد: استان‌های شمالی مانند مازندران و گیلان در روز اول و دوم فروردین به واسطه شرایط جوی، آن تعداد مسافر پیش‌بینی شده را نداشت اما از روز دوم حجم مسافر پیش‌بینی شده وارد این استان‌ها شد و افزایش سفر و اقامت را هم در استان‌های شمالی شاهد بودیم.

رادان اعلام کرد: به واسطه رعایت قوانین و مقررات از سوی مردم در سفر، در فاز نخست سفرها تلفات جاده‌ای بیش از ۱۱ درصد کاهش داشتیم.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۰ کاهش بیش از ۳ هزار کشته داشتیم، تصریح کرد: ‌ امیدواریم این روند کاهش تلفات را در سال جاری هم ادامه دهیم.

رادان با اشاره به اینکه در دور دوم سفرهای نوروزی یعنی در ششم و هفتم فروردین روزهای خوبی را نداشتیم که شاید خستگی ناشی از برگشتی‌ها سبب تصادفات بیشتر شده بود، یادآور شد: به شدت نگران شدیم و از دوستانمان در راهنمایی و رانندگی درخواست کردیم با تعداد اندک متخلفان، برخورد شدیدتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه روز سوم در دور دوم سفرها وضعیت مناسب شد، گفت: ‌از شروع سفرها تا به امروز تلفات جاده‌ای به کاهش ۱۰ درصدی رسیده است که این نشان می‌دهد فرهنگ ترافیک هر روز گسترده‌تر می‌شود.

رادان با اشاره به اینکه بخش رسانه‌ها در موضوع اطلاع رسانی و عملیات روانی نقش خوبی ایفا کرده‌اند و مردم هم همراهی داشته‌اند، اضافه کرد: ‌ بیش از ۲۰ درصد کاهش تخلفات رانندگی را شاهد هستیم.

این مسئول با بیان اینکه بخش زیادتری از جاده‌ها نسبت به سال گذشته، در پوشش دوربین قرار گرفته‌اند، ادامه داد: ‌ از مردم درخواست می‌کنیم بازگشت سفر را مدیریت کنند.

وی با اشاره به اینکه در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی، نگران هستیم مردم بازگشت از سفر را به خوبی مدیریت نکرده و به روزهای پایانی واگذار کنند، بیان کرد: جاده‌های مسافرخیز به گونه‌ای است که اگر همه بخواهند بازگشت از سفر را به روزهای پایانی واگذار کنند با ترافیک چند ۱۰ کیلومتری مواجه می‌شویم که این ترافیک خستگی را به همراه داشته و ممکن است به افزایش تصادفات و تلفات منجر شود به همین دلیل از مردم می‌خواهیم بازگشت از سفر را توزیع کرده و به روز آخر نگذارند.

رادان در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر تمهیدات نیروی انتظامی برای روز ۱۳ فروردین گفت: ‌ مردم تمایل دارند روز ۱۳ فروردین را در تفرجگاه‌ها بگذرانند که در تمام مکان‌هایی که استعداد پذیرش مردم را برای روز ۱۳ فروردین دارند، پیش‌بینی کردیم که بتوانیم امنیت و امور انتظامی مردم را انجام دهیم و مردم از این روز استفاده مناسب کنند.

وی ادامه داد: گزارش‌های هواشناسی حاکی از آن است که در روز ۱۳ فروردین در برخی مناطق کشور بارش داریم و از مردم خواهش می‌کنیم که لوازم کافی و تجهیزات را به همراه داشته باشند و اگر این تجهیزات را ندارند روز ۱۳ فروردین را در منزل بگذرانند.

رادان یادآور شد: ‌ به مردم توصیه می‌کنیم هنگامی که منازل را تخلیه می‌کنند موارد ایمنی را رعایت کنند تا به راحتی بتوانند منزل را ترک کنند.

وی خاطرنشان کرد: ‌این توقع بیجا نیست که به همان اندازه که طبیعت به مردم بهره می‌رساند، مردم هم به همان اندازه از طبیعت حفاظت کنند.

این مسئول گفت: ‌۴۱ درصد تصادفات از ساعت ۱۲ ظهر تا شش عصر اتفاق افتاده است.

رادان با بیان اینکه ۳۷.۵ درصد تصادفات در اثر واژگونی بوده، ادامه داد: کمتر از ۷۰ درصد تصادفات بر اثر سبقت غیرمجاز، انحراف به چپ و تخطی از سرعت مطمئنه است.

رادان با اشاره به ۲۰ هزار تلفات رانندگی در سال ۹۰ اظهار داشت: سئؤال ما همیشه این است که آیا سالی ۲۰ هزار کشته برای ایران زیاد نیست.