به گزارش افکارنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، علم و فناوری با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت است و ما هر روزه با دستاوردهای و کشف های جدید علمی رو به رو می شویم . در این مطلب قصد داریم تا شما را با ۵ دستاورد علمی که بسیاری منتظر آنها هستند آشنا کنیم.

رایانه هایی بر اساس DNA

دی ان ای به مواد بسیار ریزی گفته می شود که اطلاعات ژنتیکی و وراستی انسان را در خود ذخیره کرده و به نوعی پایه تشکیل سلول ها هستند. باید بدانید که قابلیت ذخیره اطلاعات بر روی دی ان ای ها بسیار بالا است و این تا به آن حد است که گفته می شود می توان بر روی ۱ میلی گرم تمام اطلاعات نوشته شده تا به امروز در درنیا را ثبت کرد. در این میان کامپیوترهایی مثل " MAYA - II " در حد یک پیش نمونه توانسته اند به این مسئله نزدیک بشوند. در صورتی که این گونه از رایانه ها ساخته شوند مقدار حافظه در دسترس برای ذخیره اطلاعات با استانداردهای امروزی بشر قابل اندازه گیری نیست.

پایگاهی در ماه

از وقتی که اولین انسان در سال ۱۹۶۹ میلادی بر روی کره ماه فرود آمد بسیاری این تصور را داشتند که به زودی می توان یک یا چندین پایگاه بر روی ماه مستقر کرد. اما به دلایل تکنیکی و همچنین مالی این خواسته هنوز به واقعیت تبدیل نشده است. ناسا قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ ایستگاهی را بر روی سطح کره ماه نصب کند. آژانس فضایی اروپا نیز همچنین برنامه ای را برای سال ۲۰۲۵ در نظر گرفته است و دو کشور هند و ژاپن نیز به دنبال همچنین پروژه ای هستند. باید منتظر بود و دید این مسابقه فضایی نهایتا به چه سرانجامی می رسد.

پیوند سر

در سالهای گذشته صحبتهای زیادی در بین جراحان و پزشکان در مورد امکان پیوند سر با یک بدن جدید مطرح بوده است. بسیاری معتقد هستند که این جراحی باعثمی شود تا هر بیماری که ناحیه سر و گردن را مورد آسیب قرار نداده باشد درمان شود. چون اصولا بعد از تعویض بدن شما جسمی جدید دارید که دچار بیماری نیست. این عمل تا کنون بر روی موشها و سگ های آزمایشی صورت گرفته است و تا حدودی موفقیت آمیز بوده است. اما در این میان بحثهای اخلاقی فراوانی در بین کارشناسان در مورد صحیح بودن این حرکت و همچنین نحوه بدست آوردن بدن مورد نظر مطرح شده است.

انرژی پاک

سالهای زیادی است که بشر با پی بردن به مشکلات ناشی از مصرف سوختهای فسیلی و البته رو به اتمام بودن این سوختها به دنبال جانشینی برای سوختهای فسیلی می گردد. باید گفت که با وجود استفاده از انرژی های جدیدی مثل: اتمی، برقی، بادی و یا آبی هنوز هم نزدیک به ۸۵ درصد از انرژی روزانه ای که توسط بشر مصرف می شود حاصل استفاده از سوختهای فسیلی است. بشر در سالهای اخیر تلاش فراوانی را برای جایگزینی سوختهای فسیلی داشته است اما چون بیش از ۱۰۰ سال است که از سوختهای فسیلی بهره می برد، تغییر دادن آن با مشکلات و سختی های فراوانی رو به رو شده است.

درمان سرطان

بسیاری از ما می دانیم که امروزه سرطان به یکی از مشکلات بزرگ در این دوران تبدیل شده است. با وجود پیشرفتهای بسیار چشمگیر در علم پزشکی و قابل درمان شدن تعداد زیادی از سرطان ها ، اما همچنان تعداد زیادی از سرطان ها بدون درمان خاصی در جهان وجود دارند که باعث مرگ بسیاری از انسانها به صورت سالانه می شوند. داروهای خاص ، سلول درمانی ، شیمی درمانی و عمل جراحی از جمله راه های درمان این بیماری است. انسان ها همچنان منتظر یک درمان قطعی و سریع برای تمام سرطان ها هستند.