به گزارش افکارنیوز،

در بخش دیگری از جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران نوبت به طرح الزام شهرداری تهران به اخذ جریمه از سد معبر ساختمانی در شهر رسید.

اخبار اجتماعی - بهاره آروین در توضیح این طرح و قید فوریت آن گفت: یکی از معضلات شهر تهران معضل سد معبر ساختمانی است که به آن پرداخته نشده است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: در طول سالهای گذشته با سد معبرها در حوزه دستفروشی یا کاسبان محلی اقداماتی کرده ایم که اتفاقا همیشه منظر شهرداری تهران را هم مخدوش کرده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که ما در حوزه سد معبر ساختمانی به دستاورد مناسبی نرسیده ایم حال آنکه در سایر کلانشهرها به این موضوع توجه شده و از آن حتی به نفع شهر درآمدزایی شده است.

آروین گفت: در سایر شهرها هرچند که سد معبر غیرقانونی است اما از مالکی که کار عملیات ساختمانی انجام می دهد اقدام به اخذ جریمه می کنند تا به این شکل مالک ترغیب به تسریع در روند کار شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: این جز برنامه های اولویت محور و تحقق پذیر بوده است و از این رو به نظر می رسد که یک فوریت آن الزامی است و باید به آن رأی داد.

وی ادامه داد: البته من اعتقادم این است که کمیسیون های مورد نظر می توانند نسبت به آن بررسی های لازم را در حوزه محتوای طرح داشته باشند.

آروین گفت: هزینه دار کردن اشغال معبر می تواند به کاهش سد معبر ساختمانی منجر شود البته ما می توانستیم شهرداری را ملزم به ارایه لایحه کنیم اما شاید آن فرآیند مسیرش طولانی تر می شد.

نژاد بهرام در مخالفت با یک فوریت این طرح گفت: ما یک سری ضوابط و دستورالعمل هایی داریم که دیگر اجازه طرح جدیدی به ما نمی دهد.

وی ادامه داد: در ماده ۵۵ قانون هر گونه سد معبری جرم است و باید از هرگونه سد معبر جریمه ای اخذ شود و نیازی به طرح و لایحه جدیدی نداریم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: به نظرم بهتر است به جای تدوین طرح جدید شهرداری را ملزم به رعایت قوانین موضوعه سابق کنیم تا کارها درست پیش برود.

نژاد بهرام افزود: از دو جنبه با این طرح مخالفم ابتدا تعارض با قوانین بالادستی و دیگری اینکه ما رویه مان این نبوده که در شورا دستورالعمل تهیه کنیم.

پس از نژاد بهرام نوبت به میرلوحی رسید که به عنوان موافق یک فوریت این طرح نظرش را بگوید که مدعی شد: من هم می دانم که قوانین بالادستی داریم اما از وجود سد معبر به عنوان یک واقعیت هم نمی شود فرار کرد.

وی افزود: رعایت حقوق عمومی و اجازه نداد به مخدوش شدن چهره شهر یک موضوع قابل توجه است و نمی شود بگوییم نسبت به این موضوع بی تفاوت هستیم.

میرلوحی گفت: این طرح باعث انضباط در شهر می شود و در عین حال باعث تسریع در اجرای پروژه ها هم می شود زیرا اگر مالک نتواند هجده ماهه ساخت ملکش را انجام دهد باید جریمه بپردازد.

سالاری در مخالفت با این طرح گفت: ما باید به شهرداری احترام بگذاریم و یادمان نرود که شهرداری بخشی به نام شهربان دارد و این موضوع در وظیفه آن بخش از شهرداری است.

وی ادامه داد: من یک ماه پیش مخالفتم را نسبت به این موضوع اعلام کردم اما همچنان هم مخالفم و باید اجازه دهیم شهرداری کار خودش را انجام بدهد.

ناهید خداکرمی نیز در موافقت با این طرح گفت: خود شهرداری هم شاهد این هستیم که در حوزه کارگاه های ساختمانی اش سد معبر ایجاد می کند.

وی افزود: اگر قرار بود شهرداری در این حوزه دستورالعمل و لایحه بیاورد تا به حال آورده بود و خودش هم سد معبر ایجاد نمی کرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما باید حافظان شهر و حقوق عامه مردم باشیم و قرار نیست یک مالکی که می خواهد فردا میلیاردها تومان سود ببرد امروز حقوق بخشی از جامعه را مخدوش کند.

عبدالرضا گلپایگانی به عنوان نماینده شهرداری تهران هم گفت: ما با این طرح موافقیم و در قوانین بالادستی هم به آن اشاره شده است.

وی افزود: البته ما با فوریت آن مخالفیم و به نظر ما قید فوریت نیاز ندارد بلکه می شود به صورت عادی آن را مطرح کرد.

پس از این سخنان نوبت به رأی گیری در خصوص این لایحه رسید که سرانجام با تنها ۶ رأی موافق و ۱۰ رأی مخالف به تصویب نرسید.