به گزارش افکارنیوز،
علی اسماعیلی معاون سلامت کانون اصلاح و تربیت در نشست خبری هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور گفت: امسال برای دومین بار استان تهران میزبان هجدهمین جشنواره تئاتر زندانیان است.
 
اخبار اجتماعی - وی افزود: ۲۲۰ گروه هنری در مجموعه ۹ زندان استان تهران وجود دارد که ۲۲۰۰ زندانی در این گروه‌ها مشغول به فعالیت هنری هستند.
 
اسماعیلی بیان کرد: بازگشت به جرم زندانیان حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد است، اما بازگشت به جرم زندانیانی که در گروه‌های هنری در داخل زندان فعالیت می‌کنند حدود ۲ درصد و در حد صفر است.
 
معاون کانون اصلاح و تربیت استان تهران بیان کرد: جشنواره امسال در سه بخش نمایشنامه خوانی، نمایش خیابانی و نمایش صحنه‌ای در ۲۳ استان برگزار می‌شود.
 
اسماعیلی بیان کرد: امسال ۶۰ اثر به جشنواره ارسال شده است که ۹ اثر در بخش صحنه‌ای، ۶ اثر در بخش خیابانی، و ۶ اثر در بخش نمایشنامه خوانی داوری می‌شود.
 
وی بیان کرد: داوران جشنواره امسال فرهاد آئیش، گلاب آدینه و فرهاد قائمیان هستند، همچنین استادانی از جمله علیرضا خمسه، همت و فرهانی در زندان‌ها حضور داشتند و نسبت به آموزش زندانیان کمک کردند.
 
معاون کانون اصلاح و تربیت استان تهران گفت: امسال جایزه ویژه شهید سلیمانی با مضمون ایثار با حضور خانواده شهید پورجعفری به آثار برگزیده اهدا می‌شود.
 
اسماعیلی بیان کرد: از طریق درآمد‌ها و اعطای کمک‌های مردمی به جشنواره امسال زندانیان حاضر در گروه‌های هنری آزاد خواهند شد و اگر کمک‌ها بیشتر باشد، به آزادی زندانیان کانون اصلاح و تربیت و زندان زنان اختصاص پیدا می‌کند.
 
وی ادامه داد: در جشنواره امسال برای اولین بار در گروه نمایش خیابانی زندانیان زن اثر خود را به نمایش می‌گذارند.

اسماعیلی گفت: سال گذشته بلافاصله بعد از جشنواره ۵ زندانی از زندان آزاد شدند و زندانیان دیگر از تخفیف برخوردار شدند.

وی بیان کرد: بودجه فرهنگی زندان‌های استان تهران تقریبا صفر است.

گفتنی است، هجدهمین جشنواره تئاتر زندانیان سراسر کشور ۴ تا ۷ اسفندماه در برج آزادی برگزار می‌شود.