بارش سیل‌آسا در منطقه بلوچستان واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان موجب طغیان رودخانه‌های محلی و مسدود شدن برخی محورهای مواصلاتی شده است. این بارش‌ها در برخی شهرستان‌ها از جمله چابهار خساراتی نیز در پی داشته است.

اخبار اجتماعی- مرکز مدیریت راه‌های استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد محورهای مواصلاتی دلگان-ذهکلوت, دلگان- ایرانشهر, رودبار- ایرانشهر, فنوج- اسپکه, اسپکه- چانف و ایرانشهر- بم به دلیل آبگرفتکی و طغیان رودخانه‌های محلی تا اطلاع بعدی بسته است.

رئیس پلیس راه جنوب استان سیستان و بلوچستان از بارش باران و لغزندگی در تمامی محورهای جنوب استان خبر داد و اظهار داشت: برابر استعلام‌های به عمل آمده از پاسگاه‌های پلیس راه حوزه جنوب استان در حال حاضر به علت بارش باران لغزنده است.

سرهنگ یدالله ستوده افزود: بارش باران از روز گذشته در این محورها آغاز شده و همچنان ادامه دارد، موجب لغزندگی محور به‌ویژه محدوده‌های شیب‌دار شده است. در همین راستا با توجه به بارندگی‌های که از روز گذشته در استان آغاز شده رانندگان باید ضمن رعایت کامل قوانین از سرعت زیاد در این محور خودداری کنند.

وی ابراز امیدواری کرد در سایه همکاری عموم رانندگان و تلاش‌های نیروهای پلیس راه شاهد کمترین میزان بروز حوادث رانندگی در سفرهای جاده‌ای باشیم.

وارد شدن خسارت به منازل مردم در پی بارندگی در چابهار

فرماندار  ویژه چابهار با حضور در جمع نیروهای امدادرسان به مردم گرفتار سیل در چابهار اظهار داشت: بارندگی‌های بیش‌ از 64 میلی‌متری باران در 24 ساعت گذشته به زیرساخت‌های شهری و روستایی چابهار خسارت جدی وارد کرده است.

رحمدل بامری افزود: حجم بالای آب در رودخانه روستای تیس چابهار سبب شده تا دیوار برخی از منازل تخریب و آب وارد منازل مردم شده و همچنین به خودروهای آنان خساراتی وارد شده است.

وی بیان کرد: بارندگی شب گذشته و جاری شدن روان آبها خسارات زیادی به معابر عمومی، منازل مسکونی و زیرساخت‌های عمرانی روستای تیس در محدوده منطقه آزاد وارد کرده است.

فرماندار چابهار با اشاره به اینکه میزان خسارت‌ها پس از بررسی‌های نهایی اعلام می‌شود، خاطرنشان کرد: ماشین‌آلات سنگین و نیروهای امدادی در حال خدمات‌رسانی به مردم هستند.

وی با قدردانی از تلاش‌های اعضای ستاد مدیریت بحران چابهار برای رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان روستای تیس و بررسی خسارت و تسریع در امدادرسانی، افزود: شب گذشته تا پاسی از شب از مناطق مختلف و معابر و واحدهای مسکونی سرکشی کردیم و بر خدمات‌رسانی به موقع تاکید شده است.

بامری ادامه داد: خسارت‌های جدی به زیرساخت‌ها وارد شده و برای کاهش خسارت‌های سیل در روزهای گذشته 25 میلیون مترمکعب از حجم سد پیشین و 40 میلیون مترمکعب از حجم آب سد زیردان تخلیه شده است.

وی با اشاره به بارندگی‌های بالای 60 تا 110 میلی‌متری در حوزه شهرستان‌های قصرقند و نیکشهر به‌ویژه بخش آهوران و منطقه چانف، خاطرنشان کرد: احتمال سرریز سدهای پیشین و زیردان وجود دارد و باید افراد ساکن در پایین دست آمادگی لازم را داشته باشند.

بارش شدید در چابهار شعاع دید افقی را کاهش داد

رئیس اداره هواشناسی چابهار اظهار داشت: براساس پیش‌بینی‌ها از شنبه باران شروع شده و تا امروز شاهد رگبار شدید باران، تگرگ، رعد و برق، باد شدید تا خیلی شدید و گرد و خاک در ارتفاعات مرکزی، جنوب و سواحل سیستان و بلوچستان هستیم.

محمدرضا سالاری فنودی با اشاره به اینکه بارش‌ها 30 تا 50 و در برخی نقاط بیش‌از 50 میلی‌متر پیش‌بینی شده ولی هم اینک به بیش از 64 میلی‌متر در چابهار رسیده خاطرنشان کرد: مردم و مسئولان هشدارهای هواشناسی را جدی گرفته و با توجه به حجم بارش‌ها، مسیل‌ها و رودخانه‌های محلی سیلابی می‌شود بنابراین از تردد در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها خودداری و در ترددهای جاده‌ای و دریایی نیز احتیاط شود.

وی ادامه داد: همچنان بارش رگبار و رعد و برق شدید باران در چابهار ادامه دارد و شدت بارندگی به حدی است که شعاع دید افقی در محدوده اداره هواشناسی این شهر به هزار متر کاهش یافته است.

مرکز فوریت‌های پزشکی زاهدان در آماده‌باش کامل قرار گرفت

فریبرز راشدی رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به آماده‌باش کامل در پی بارندگی اظهار داشت: 108 نفر از همکاران اورژانس پیش بیمارستانی در 54 پایگاه اورژانس 115 شهری و جاده ای در آماده‌باش هستند.

راشدی بابیان اینکه مجموعه اورژانس 115 به‌دلیل همه‌گیری کووید-19 در آماده باش کامل هستند، افزود: آماده‌باش جوّی نیز تا خروج کامل سامانه بارشی از استان و خاتمه طوفان و تندباد ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه در شمال و بخشی از نواحی مرکزی استان بارندگی جای خود را به وزش تندباد داده است گفت: خوشبختانه تا این لحظه در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در شهرستان های میرجاوه، زاهدان، خاش، سراوان و سیب و سوران‌ تلفات جانی یا مصدومیت ناشی از بارندگی گزارش نشده است.

وی تاکید کرد باتوجه به دستور ریاست دانشگاه و استمرار فعالیت سامانه بارشی در جنوب استان، آمادگی مداخله لازم در صورت درخواست همکارانمان در دانشگاه های علوم پزشکی ایرانشهر، جیرفت و بم را داریم.