به گزارش افکارنیوز،

بهزاد هوشمند، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در نشست خبری ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران اظهار کرد: باید توجه کرد که مدیریت کرونا به این معنا نیست که مردم داستان کووید-۱۹ را تمام شده تلقی کنند؛ بنابراین از همه هموطنان‌مان خواهش می‌کنیم که کماکان اصول فاصله‌گذاری اجتماعی و حفاظت بهداشت فردی را تا زمان ریشه‌کنی کامل این ویروس منحوس در کشور به صورت کامل رعایت کنند.

فعالیت ۳۹۳ مرکز دندانپزشکی در بحران کرونا

اخبار اجتماعی- او با اشاره به خدمات دندان‌پزشکی در روز‌های کرونایی در کشور افزود: همه تلاشگران عرصه دندان‌پزشکی کشور دوشادوش سایر مدافعان سلامت از زمان آغاز اپیدمی خدمات اورژانس و ضروری را در مراکز منتخب دولتی و خصوصی ارائه دادند که این مراکز شامل ۱۱۰ مرکز دولتی و ۲۸۳ مرکز خصوصی اعم از کلینیک‌ها و مطب‌ها بوده است و خدمات ضروری و اورژانسی دندان‌پزشکی به بیماران داده شد.

هوشمند ادامه داد: از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه بنابر ابلاغیه معاونت درمان کشور، ارائه خدمات اورژانس و ضروری دندانپزشکی در سراسر کشور با رعایت دقیق پروتکل و دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت که لازم الاجراست، قابل انجام است؛ بنابراین مردم می‌توانند به مطب‌های دندان‌پزشکی مراجعه کنند، البته مردم خودشان باید اصول بهداشت فردی را رعایت کنند، همکاران دندان‌پزشک هم باید به طور جدی پروتکل ها را رعایت کنند چرا که خطر انتقال کرونا به دلیل تولید آئروسل بالاست.

ارائه  همه خدمات دندان پزشکی در مناطق سفید

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت گفت: در مناطقی که به عنوان منطقه سفید مشخص شده اند، درمان‌های الکتیو یا اختیاری هم قابلیت انجام دارد اما ارائه این خدمات همه منوط به با رعایت دستور‌العمل‌هاست؛ بنابراین تاکید ما رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هم از سوی همکاران دندانپزشک و هم از سوی مردم است.

هوشمند افزود:  وزیر بهداشت در روز جمعه صنف دندان‌پزشکی را از مشاغل آسیب‌پذیر اعلام کردند و بر همین اساس خواسته جامعه دندان‌پزشکی کشور این است که دندانپزشکان مورد توجه قرار بگیرند و از آنجایی که این گروه ضرر مالی بسیار زیادی را متحمل شدند، باید به دور از هر گونه حواشی مورد حمایت قرار گیرند و تجهیزات مورد نیاز در اختیارشان قرار بگیرد و بتوانند خدمات لازم را ارائه دهند.

رعایت بهداشت دهان و دندان برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

او تاکید کرد: توصیه مهم ما به هموطنان این است که در روزهای کرونایی بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرند. از آنجایی که ویروس کرونا در انتهای حلق کلونیزه می‌شود، رعایت بهداشت دهان به صورت روزمره و استفاده از دهان‌شویه‌هایی که به‌ویژه اکسید کننده هستند، می‌تواند به میزان زیادی در پیشگیری از کرونا موثر باشد.