تیمی از متخصصان در امارات متحده عربی با استفاده از سلول‌های بنیادی بیماران مبتلا به ویروس کرونا توانستند راه درمانی جدیدی را برای مقابله با این ویروس بیابند. در این روش درمانی که «تغییر دهنده بازی» نام گرفته است، متخصصان سلول‌های بنیادی را از خون شخص بیمار خارج می‌کنند، سپس اقدام به فعال سازی آن‌ها کرده و مجدد به بدن بیمار باز می‌گردانند. این روش درمانی به دلیل اثر بخشی زودهنگام بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

اخبار اجتماعیمدیر ارتباطات استراتژیک وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌الملل امارات متحده عربی در این باره گفت: یک موسسه تحقیقاتی درمان موفقیت آمیزی را برای کووید-۱۹ ایجاد کرده است که می‌تواند یک تغییر دهنده بازی در مبارزه جهانی با ویروس باشد.

این روش درمانی تاکنون بر روی ۷۳ بیمار مبتلا به ویروس کرونا انجام شده است که سلول‌های بنیادی فعال شده را درون ریه‌های خود استنشاق کردند. بخش شگفت آور این تحقیق بهبودی کامل هر ۷۳ بیمار مورد آزمایش است.

در بیانیه‌ای درباره این تحقیق، این تیم توضیح داد: این روش با ترمیم سلول‌های ریه و تعدیل پاسخ ایمنی، از واکنش بیش از حد به عفونت کووید_ ۱۹ و در نتیجه آسیب بیشتر به سلول‌های سالم جلوگیری می‌کند. خوشبختانه، هیچ یک از بیمارانی که تحت درمان قرار گرفتند، عوارض جانبی آنی را گزارش نکردند.

این تیم اکنون قصد دارد آزمایشات خود را برای اثربخشی بیشتر درمان ادامه دهد و انتظار دارد این آزمایشات طی دو هفته انجام شود.

به گفته محققان این روش درمانی به همراه مداخله پزشکی معمولی به بیماران انجام شده است و به عنوان جایگزین پروتکل‌های درمانی تعیین شده ادامه خواهد یافت. درمان سلول‌های بنیادی یکی از مواردی است که توسط محققان در سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفته است.