به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا کاظمعلی دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران با توجه به تمرکز فعالیت حوزه بیوتکنولوژی و شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش‌های تحقیق و توسعه دارویی، در دوره شیوع و همه‌گیری کووید-۱۹ این حوزه علم و تکنولوژی یکی از امیدهای کشف و ساخت واکسن و داروی موثر برای بیماری کروناست.

اخبار اجتماعیکاظمعلی درباره احتمال موفقیت داروهای بیوتکنولوژی در زمینه درمان کرونا گفت: از بین داروهای آنتی ویروس چندین دارو در حال بررسی بوده و داروی رمدسیویر(remdesivir ) به تازگی تاییدیه FDA را دریافت کرده است.

 او از فعالیت یک شرکت ایرانی در حوزه تشخیص و ساخت کیت کرونا خبر داد و گفت: یکی از شرکت‌های  دانش بنیان در حوزه بیوتکنولوژی پزشکی از همان ابتدای شیوع بیماری کرونا برای ساخت کیت‌های تشخیصی بر پایه سنجش آنتی بادی علیه کووید ۱۹  آغاز به کار کرد و در حال حاضر روزی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تست در این شرکت دانش بنیان انجام می‌شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران ادامه داد: همچنین این شرکت دانش بنیان به تازگی زمینه صادرات این کیت‌های تشخیصی به ترکیه و آلمان را نیز فراهم کرده است.

کاظمعلی احتمال تولید واکسن بیوتکنولوژی را به نتایج تحقیقات مرتبط دانست و توضیح داد: چندین کشور در دنیا مطالعات بالینی روی واکسن‌های جدید را شروع کرده‌اند و در ایران هم چند گروه در حوزه تولید واکسن کرونا آمادگی خود را اعلام کرده اند و همزمان باید مطالعات بالینی در دنیا را نیز رصد کرد .