وزارت بهداشت هر سال مطالعات دقیقی را درباره اثرات آلودگی هوا بر سلامت مردم انجام میدهد، این مطالعه سال گذشته نیز انجام شد و نشان داد که بین ۳۵۰۰ تا ۴ هزار نفر به علت عوارض ناشی از آلودگیها فوت کردند.

به گزارش فارس، کاظم ندافی افزود: وزارت بهداشت هر سال مطالعات دقیقی را درباره اثرات آلودگی هوا بر سلامت مردم انجام می‌دهد، این مطالعه سال گذشته نیز انجام شد و نشان داد که بین ۳۵۰۰ تا ۴ هزار نفر به علت عوارض ناشی از آلودگی‌ها فوت کردند.

وی ادامه داد: بیشتر افرادی که بر اثر آ‌لودگی هوا جان خود را از دست دادند به بیماری‌های قلبی، عروقی، تنفسی مثل آسم مبتلا بودند یاافراد سالخورده بودند.

مدیر کل بهداشت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: این مطالعه فقط بر اساس آ‌لودگی ذرات معلق(pm۱۰) و گاز مونوکسید کربن است.

وی افزود: برای کاهش آلودگی هوا برنامه جامعی در ۱۰ محور تصویب شده که دستگاه‌های مختلف برای اجرای آن دخیل هستند، متولی اصلی پیگیری اجرای این برنامه سازمان محیط زیست است، اصلاح و استاندارد شدن سوخت، اصلاح شبکه بزرگراهی و خارج شدن خودروهای فرسوده بخش‌هایی از این محورهای دهگانه این برنامه هستند.

ندافی ادامه داد: در برخی محورهای این برنامه مانند اصلاح سوخت موفقیت داشته‌ایم و اکنون سوخت مصرفی در کشور استاندارد یورو ۴ را دارد اما برخی محورهای آن مانند خارج کردن خودروهای فرسوده با وجود اقداماتی که انجام شده موفقیت کامل نداشته‌ایم، همچنین توسعه شبکه حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوسرانی نیز موفقیت های مورد انتظار را نداشته است.
وی گفت: وظیفه وزارت بهداشت در اجرای برنامه کاهش آلودگی هوا، اطلاع رسانی و تحیل اطلاعات است، همچنین در شرایط اضطرار و هشدار رسیدگی به آسیب دیدگان و بیمارانی که به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می‌کنند، را به عهده دارد،.

وی ادامه داد: وضعیت آ‌لودگی هوا در تهران به علت پایداری جوی طی روزهای گذشته بهتر نشده است، بیشترین میزان این آلودگی نیز ناشی از خودورها و وسایل حمل و نقل عمومی است و اگر این روند ادامه یابد این احتمال که دوباره در تهران تعطیلی اعلام شود وجود دارد.

ندافی گفت: تعطیل شدن تهران به کاهش آلودگی هوا کمک نمی‌کند بلکه فقط کمک می‌کند که وضعیت از این که هست بدتر نشود.
کد مطلب : ۱۱۴۹۲