به گزارش افکارنیوز،

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در صحن علنی شورای شهر تهران طی تذکری به شهرداری تهران گفت: زمین لرزه سال ۱۳۹۶ ملارد و زمین لرزه چند روز پیش دماوند؛ پهنه کانونی و تاب آوری زندگی ساکنان استان‌های تهران و البرز را تحت تاثیر خود قرار داد.

اخبار اجتماعی- او افزود: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ حدود ۳۰۰ هزار نفر در محدوده گسل مشا از دماوند تا شمیرانات زندگی می‌کنند و ساکنان روی گسل شمال تهران نیز بالغ بر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند، که تاب آوری و پایداری زندگی شان در برابر بحران‌ها و حوادث غیر مترقبه همچون زلزله و... مهم‌ترین انتظارشان از مجموعه مدیریت بحران شهر و کشور است.

فراهانی تاکید کرد: شورای اسلامی شهر تهران با درک درست این انتظار شهروندان و تصویب مصوبه «الزام شهرداری تهران به در اختیار قرار دادن پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران مناطق ۲۲ گانه به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران» گام مهمی در مسیر صیانت از حق حیات شهروندان و تاب آوری زندگی ساکنان تهران برداشت، اما متاسفانه علی رغم گذشت بیش از چهار سال از تاریخ تصویب این مصوبه، ما شاهد بی توجهی به اجرای آن هستیم.

عضو شورای شهر تهران در ادامه گفت: اهمیت این پایگاه‌ها و لزوم بهره گیری از آن‌ها در بحران‌های پیش روی شهر تهران همچون زلزله و... بر هیچ کس پوشیده نیست و واقعا تاسف آور است که علی رغم سه تذکر اینجانب و تذکر دیگر اعضاء محترم شورا در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ برخی مدیران شهرداری پشتیبانی از تاب آوری شهر تهران در برابر حوادث و اجرای مصوبه شورا در این زمینه را فدای نگاه محدود سازمانی خود و استفاده از این پایگاه‌ها در حوزه ماموریتی غیر از آنچه مورد نظر شورا بوده می‌کنند.

او تصریح کرد: متاسفانه برابر گزارش شماره ۷۱۰۶۲۴ مورخ ۳۰/۶/۱۳۹۸ رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همچنان تعداد ۵۶ پایگاه پشتیبانی و مدیریت بحران در اختیار سازمان ورزش شهرداری تهران قرار دارد و این سازمان علی رغم تکلیف کارگروه در اسفند ماه ۱۳۹۶، برای تهیه و ارائه برنامه واگذاری پایگاه‌ها در سه بازه زمانی شش ماهه درجلسه شورای معاونین شهرداری از اجراء این تکلیف و ارائه برنامه زمانی تخلیه و واگذاری پایگاه‌های پشتیبانی و مدیریت بحران خودداری کرده است.

فراهانی با بیان اینکه انتظار برحق شهروندان تهرانی استفاده صحیح، به جا و موثر از زیرساخت‌های مدیریت بحران در مسیر واقعی آن است، افزود: هیچ عقل سلیمی بهانه استفاده ورزشی شهروندان از این پایگاه‌ها را برای عدم واگذاری به سازمان مدیریت بحران نمی‌پذیرد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تاکید کرد: بر همین اساس به عنوان نماینده مردم شریف تهران در اجرای بند ۳ ماده ۸۰ قانون شورا‌های اسلامی کشور، درباره «توجه به بهره‌برداری مناسب از پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران مناطق و لزوم اجرای مصوبه شورا» به شهرداری تهران تذکر می‌دهم.

فراهانی در پایان افزود: امیدوارم با اقدام به موقع، موثر و اهتمام حناچی، شهردار تهران شاهد توجه بیش از پیش به تاب آوری تهران برای زندگی همه شهروندان عزیز باشیم.