به گزارش افکارنیوز،

مدیر امور بهره‌برداری و نگهداری سد و سامانه انتقال آب سد کمال صالح شازند از ادامه سرریز سد تا 20 روز آینده خبر داد.

اخبار اجتماعیمحسن بهادری با اشاره به وضعیت بسیار مطلوب سد کمال صالح از نظر حجم آبگیری و سرریز، بیان کرد: در حال حاضر حجم سد 95.5 میلیون مترمکعب است و به دلیل بارش های مطلوب سد از اوایل فروردین به میزان 20 مترمکعب در ثانیه وارد مرحله سرریز شد و این امر همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه اگر احیانا بارندگی دریافت نشود، سرریز سد تا 20 روز آینده ادامه خواهد داشت، افزود: در حال حاضر 3.5 مترمکعب در ثانیه ورودی آب به سد را شاهد هستیم و میزان خروجی نیز دو مترمکعب بر ثانیه است و 1.5 مترمکعب بر ثانیه نیز برای شرب شهر اراک و صنعت استحصال می شود.

بهادری با بیان اینکه در شرایط کنونی سد در وضعیت کاملا مطلوبی قرار دارد، گفت: ورودی آب از رودخانه های قلعه نو و تیره حدود 3.5 مترمکعب بر ثانیه است، اما با نصب پمپ و نصب کف کش در اطراف این دو رودخانه مواجه هستیم که ورودی آب به سد از سرشاخه ها را کاهش می دهد.

وی تصریح کرد: نصب این پمپ ها کاملا غیرقانونی است و تیم گشت و بازرسی سد در پی شناسایی و جمع کردن این پمپ ها هستند، اما به دلیل اینکه این برداشت ها در مناطق صعب العبور صورت می گیرد امکان تردد با خودرو نیست و بازرسان باید به صورت پیاده موارد را شناسایی کنند.

مدیر امور بهره‌برداری و نگهداری سد و سامانه انتقال آب سد کمال صالح شازند افزود: همچنین به دلیل استقرار این پمپ ها در مناطق صعب العبور تاکنون امکان برآورد تعداد پمپ ها و حجم برداشت میسر نشده است، اما به هرحال به دلیل تخلف صورت گرفته درصدد شناسایی متخلفان هستیم، البته حقابه برهای مجاز که از این رودخانه سهم دارند، حقابه خود را دریافت می کنند اما برخی به صورت غیرقانونی پمپ نصب کرده اند.