کرونا با کسی شوخی ندارد، آمارهای اخیر نشان می دهد اگر مردم و مسئولان برای مقابله با این ویروس مرموز و خطرناک کم کاری کنند عواقب خطرناکی خواهد داشت.

اخبار اجتماعی- دیگر هیچ فردی در این دنیا نیست که نام کرونا را نشنیده باشد و یا در زندگی روزمره خود از ترس این ویروس منحوس با آن مبارزه نکند.

به گزارش افکارنیوز، ایران نیز از دیگر کشورهای جهان در مبارزه با ویروس کرونا مجزا نیست و خوشبختانه با هوشیاری مردم و تلاش کادر درمانی و مسئولان اجرایی روند مبارزه با کرونا در کشور به خوبی اجرا شده و ایران از موفق ترین کشورها در درمان کرونا بوده است.

اما اگر به ویروس کرونا کم توجهی صورت گیرد و یا پروتکل های بهداشتی رعایت نشود باید منتظر ماند و پیک های بعدی کرونا را در ایران مشاهده کرد.

استانهایی که وضعیت خوبی در کرونا ندارند

وضعیت استان خوزستان به گفته سخنگوی وزیر بهداشت اصلا وضعیت خوبی در کرونا نیست و وضعیتی قرمز و خطرناک دارد و اگر دیگر استانهای کشور نیز در مبارزه با کرونا کم کاری کنند دچار چنین وضعیت قرمزی خواهند شد.

استان هایی که باید بیشتر مراقب سلامتی مردم باشند لرستان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی هستند که بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت در وضعیت هشدار به سر می برند.

در حال حاضر قرار است بخشی از محدودیت های اجتماعی که به خاطر کرونا به وجود آمده بود حذف شود و این مساله می تواند خطرناک باشد اگر مردم به پروتکل های بهداشتی توجه نکنند.

متاسفانه به خاطر کرونا در این چند ماه اخیر بسیاری از مشاغل و کسب و کارهای مردم ضربه خورده و ردم با مشکلات اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند اما از سوی دیگر شاهد مجاهدت های پزشکان و پرستاران و نیروهای جهادی و مردمی بوده ایم که سعی کردند یاری رسان مردم باشند.

خوشبختانه الان مردم آگاهی خوبی از مبارزه با کرونا دارند اما همچنان موضوع مهم دلسرد نشدن از مقابله با این ویروس خطرناک است.

کم شدن محدودیت های اجتماعی بدین معنا نیست که دیگر کرونا تمام شده بلکه باید حواسمان جمع باشد که کرونا ما را ضربه فنی نکند.

وضعیت کرونا در تهران

وضعیت کرونا در تهران نیز وضعیت خوبی نیست بلکه هنوز این ویروس در پایتخت جولان می دهد، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در خصوص آخرین وضعیت کرونا در پایتخت گفته که در حال حاضر میزان مراجعات سرپایی بیماران کرونایی نسبت به آمار بستری‌ها بیشتر شده و از این جهت وضعیت مراکز درمانی خوب است. اما، واقعیت این است که به دنبال بازگشایی برخی مشاغل و اصناف، شاهد افزایش تردد شهروندان در سطح شهر هستیم و این مسئله جای نگرانی دارد.

وی افزود: اگر قرار باشد این ترددها و رفت و آمدهای درون شهری بدون ملاحظات بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی باشد، قطعاً وضعیت دوباره بحرانی خواهد شد. لذا، انتظار می‌رود که مردم بتوانند پروتکل‌های بهداشتی را که حالا همه با آنها آشنا هستند، به درستی رعایت کنند.

زالی گفت: گرچه نسبت به روزهای گذشته شاهد کاهش آمار با شیب نسبتاً ملایم‌تری هستیم اما این شرایط را باید شکننده تلقی کنیم. زیرا به دلیل ذات فریب کارانه این ویروس، نوپدید بودن و ماهیت خاص تموج و شناور بودن آن در کلانشهرهایی نظیر تهران باید همچنان مراقبت کرده و احتیاطات لازم را به کار بندیم چون ممکن است به سرعت شرایط تغییر کند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: با توجه به اینکه تعدادی از افراد ممکن است علائم بالینی نداشته باشند و به عنوان حامل در سطح شهر تردد کنند، می‌توانند به سرعت بیماری را منتشر کنند، بنابراین کمافی سابق باید تهران را یک شهر آلوده تلقی کنیم. به ویژه سطوحی که در تماس مشترک بین شهروندان است باید به عنوان سطح آلوده تلقی شود تا خلاف آن ثابت شود.

در همین حال، داوود یادگاری رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: ممکن است روند رو به کاهش داشته باشیم ولی هنوز نمی‌توان پیش بینی کرد که با باز شدن دوباره مراکز مذهبی، مدارس و دانشگاه‌ها آیا با پیک بیماری در آینده روبرو خواهیم شد یا نه، برای همین بازگشایی‌ها باید با احتیاط انجام شود. ممکن است افزایش مجدد موارد بیماری را شاهد باشیم و از این جهت باید به این موضوع توجه کرد.

در روزهای اخیر که شاهد کاهش آمار بستری‌های بیماران کرونایی هستیم، اما تعداد مراجعات سرپایی در حال افزایش بوده است. به طوری که این آمار به بالای دو هزار نفر نیز رسید.

در این روزها که بیشتر مشاغل و اصناف به روال عادی بازگشته اند، مراکز تجاری دوباره به پاتوق و محل گذران اوقات فراغت برخی از شهروندان بدل گشته و این موضوع می‌تواند نگران کننده باشد. ضمن اینکه با افزایش ترددهای درون شهری، شاهد شلوغ شدن دوباره مترو و اتوبوس‌ها هستیم. وسایل نقلیه عمومی که رعایت فاصله گذاری اجتماعی در این دو مکان، تا حدودی غیر ممکن است. در همین حال، دستورالعمل اجباری شدن استفاده از ماسک در مترو نیز روی زمین ماند و به همان دو روز اول ختم گردید. زیرا، مشاهدات میدانی حکایت از این واقعیت دارد که خیلی از مسافران مترو، بدون ماسک هستند.

هشدار وزیر بهداشت درباره کرونا

وزیر بهداشت نیز هشدار داد که کرونا هر لحظه ممکن استاز دروازه‌ای که از آن بی خبر هستیم، به ما گل بزند. بنابراین از مردم می‌خواهیم همانگونه که در شب‌های قدر و بازگشایی مساجد، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند، این همراهی را فراموش نکنند.

سعید نمکی افزود: چنانچه مردم اوایل خرداد همانند ماه‌های گذشته با ما همراهی کنند، می‌توانیم به مردم بگوییم که تیرماه بسیار راحت تری خواهند داشت، اما اگر این همراهی وجود نداشته باشند، نمی دانم چگونه می‌توان تضمین کرد که روزهای سخت‌تری در پیش نداشته باشیم.