به گزارش افکارنیوز،

طی روز‌های اخیر، سازمان بهداشت جهانی هشدار داد ضدعفونی معابر شهری، علاوه بر از بین نبردن ویروس کرونا ، می‌تواند برای تنفس، پوست و چشم انسان آسیب زا باشد.

اخبار اجتماعی- در همین راستا سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران که متولی ضدعفونی معابر شهری در پایتخت است در واکنشی به این ادعا گفت: ما برای ضدعفونی از موادی استفاده می‌کنیم که توسط وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست تایید شده اند.

جلال ملکی گفت: ما بر اساس پروتکل ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا اقدام به ضدعفونی معابر شهری می‌کنیم. در این ستاد نمایندگانی از وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست حضور دارند که این پروتکل‌ها را تایید کرده اند.

وی درباره نتایج تحقیقات سازمان بهداشت جهانی افزود: سازمان بهداشت جهانی، این مسئله را به صورت کلی عنوان کرده و از هیچ کشوری نام نبرده است؛ بنابراین ممکن است برخی کشور‌ها برای ضدعفونی از مواد غیرقانونی یا متفرقه استفاده کنند که برای سلامت انسان یا محیط مضر باشد.ملکی درباره ماده ضوعفونی کننده مورد استفاده در آتش نشانی ادامه داد: مواد ضدعفونی مورد استفاده در آتش نشانی، آب ژاول است و استفاده از یک درصد آن توسط کارشناسان کمیته محیط زیست ستاد ملی مبارزه با کرونا تایید شده است. همچنین به صورت موردی عملکرد ما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار کرد: بیش از سه ماه از ضدعفونی معابر شهری توسط آتش نشانان می‌گذرد. تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر ضرر این مواد ضدعفونی برای شهروندان یا محیط زیست مانند درختان و پرندگان گزارش نشده است.

ملکی با اشاره به اینکه میزان فعالیت ضدعفونی این سازمان متغغیر است، گفت: در روز‌های نخست شیوع ویروس کرونا، فعالیت ضدعفونی ما نیز زیاد بود، اما در حال حاضر با توجه به روند کاهش انتشار ویروس، ضدعفونی نیز کاهش یافته است.