به گزارش افکارنیوز،

سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین الملل ناجا اظهار داشت: استرداد متهمان بین المللی بر اساس اعلام قوه قضاییه نسبت به اتهام وارده انجام می‌شود که پس از ارسال به سازمان بین المللی پلیس جنایی (اینترپل)، برای فرد حکم جلب بین المللی صادر می‌شود.

اخبار اجتماعی- وی افزود: روند استرداد نیز ضمن هماهنگی با دستگاه‌های ذی‌ربط و مبادله مدارک مورد نیاز به مبادی دیپلماسی، مراجع قضایی کشور متبوع انجام می‌شود که با هماهنگی‌های اینترپل کشورها، متهم تحت تعقیب به کشور درخواست کننده مسترد می‌شود.

رئیس پلیس بین الملل ناجا گفت: با وجود شیوع ویروس کرونا و عدم نقل و انتقالات هوایی بین المللی در سه ماهه اول سال جاری ۱۳ نفر از متهمان بین المللی مسترد و همچنین در سال ۹۸ پلیس بین الملل نیروی انتظامی توانست با کمک قوه قضاییه و وزارت امور خارجه نسبت به سال ۹۷ به رشد ۱۱۳ درصدی دست پیدا کند.

این مقام انتظامی در خصوص استرداد متهمان جرایم اقتصادی ادامه داد: بر اساس اعلان قرمز صادره، برخی از این متهمان در بازداشت کشور مورد نظر بوده و پلیس بین الملل در حال پیگیری پرونده این افراد برای به نتیجه رسیدن استرداد آن‌ها است.

وی در ادامه ضمن درخواست از شهروندان در خصوص عدم اعتماد به سایت‌های شرط بندی در فضای مجازی خاطر نشان کرد: متأسفانه برخی از شهروندان بدون شناخت و آگاهی در این گونه سایت‌ها عضو می‌شوند، لیکن در واقع این سایت‌ها اقدام به نوعی کلاهبرداری اینترنتی کرده که پس از مدتی آن‌ها را دچار ضرر‌های مالی شدیدی می‌کنند و بهتر است شهروندان محترم در استفاده از فضای مجازی، به هشدار‌های پلیس فتا در این زمینه توجه داشته باشند.

سردار شیرزاد پیرامون اسامی مفسدان اقتصادی منتشره در روزنامه ایران تصریح کرد: افرادی که اعلان قرمز برای آن‌ها صادر شده است، پلیس بین الملل با کمک دستگاه‌های ذی‌ربط، در صورت عدم دخالت کشور‌های دیگر، استرداد آن‌ها را انجام می‌دهد، لیکن تسریع در اعلام لیست متهمان فراری تحت تعقیب پرونده‌های اقتصادی، عاملی برای صدور هرچه سریع‌تر اعلان قرمز آن‌ها و عدم جابه جایی این متهمان در کشور‌های مختلف و تأخیر در روند استرداد خواهد شد.