به گزارش افکارنیوز،

سید حامد برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت شعار هفته جهانی سلامت مردان را «برای کووید ۱۹ اقدام کنید» اعلام کرد و گفت: ۱۵ الی ۲۱ ژوئن یعنی ۲۶ خرداد الی یکم تیر به عنوان هفته جهانی سلامت مردان در بسیاری از کشور‌ها برگزار می‌شود و بنا بر آن نیست که در برگزاری هفته ملی سلامت مردان که در کشور ما از سال ۸۵ در هفته اول اسفند ماه برگزار می‌شود و در تقویم ملی در هفته اول اسفند ثبت شده است تغییری روی دهد.

اخبار اجتماعی- او افزود: اما از آنجا که در سال جاری به دلیل شدت ابتلا و مرگ و میر کووید ۱۹ در مردان، شعار این هفته در سطح بین المللی" Take Action on Covid-۱۹ " برای کووید ۱۹ اقدام کنید" در نظر گرفته شده، مناسبت مذکور فرصت مغتنمی برای اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه مردان، سازمان‌های دولتی، غیر دولتی و صنوف مختلف در خصوص کووید ۱۹ به شمار می‌آید.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: در چنین شرایطی اطلاع رسانی، تلاش برای افزایش آگاهی مردان به موضوع سلامتی به طور کلی و بیماری کووید ۱۹ به شکل اختصاصی مبتنی بر ویژگی‌های فرهنگی واجتماعی هر منطقه و تشویق مردان به مشارکت درتوسعه برنامه‌های بهداشتی پایه می‌تواند به عنوان یک راهکار برای عبور از بحران فوق بوده و فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه و دولت در خصوص اهمیت سلامت مردان در خانواده و جامعه باشد.

برکاتی گفت: با همت وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های علمی مرتبط با سلامت مردان ، ایران یکی از کشور‌های پیشرو در جهان برای اجرای برنامه‌های سلامت مردان از جمله برنامه‌های آموزشی و کمپین هفته ملی سلامت مردان است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: در این زمینه اقدامات متعددی در زمینه سلامت مردان از جمله تدوین و اجرای موفق پایلوت برنامه سلامت مردان میانسال در ۵ دانشگاه، تدوین پروتکل‌های خودمراقبتی مردان کشور، اجرای کمپین‌های مختلف در هفته ملی سلامت مردان، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و هماهنگی‌های بین بخشی متعدد در زمینه سلامت مردان، مکاتبات و گزارش‌های متعدد بین المللی در زمینه سلامت مردان، ارتباط منسجم و مداوم با دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در زمینه سلامت مردان، اقدامات مرتبط با تدوین سند ملی فوق الذکرصورت گرفته است.

پیگیری تدوین سند ملی سلامت مردان 

او در خصوص سند ملی سلامت مردان ایران توضیح داد: از سال ۹۸ نیز تدوین سند ملی سلامت مردان توسط دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس پیگیری شده است و با همکاری همه جانبه بیش از ۲۵ سازمان دولتی و خصوصی و انجمن‌های علمی مرتبط با برگزاری ۲۳ جلسه مدیریتی و با بهره گیری از نظرات کارشناسی ۹۹ نفر از صاحب نظران و مراکز تحقیقاتی و علمی تدوین شده است. دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی نیز بررسی سند در کمیسیون عالی را در برنامه سال ۹۹ خود قرارداده است و پس از تصویب آن، در سال جاری تدوین و اجرای برنامه‌های عملیاتی آغاز خواهد شد.

برکاتی با اشاره به اهمیت توجه به کرونا در مردان ادامه داد: در زمینه بیماری کووید ۱۹ نیز موضوع سلامت مردان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگرچه افراد جامعه از کوچک تا بزرگ و زن و مرد در معرض خطر کرونا ویروس هستند، اما سن و جنس به عنوان دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علایم تاثیر گذار هستند. تاکنون موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان بوده و این افراد نیازمند مراقبت و توجه بیشتر هستند.

او افزود: مهمترین عواملی که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید ۱۹ در مردان نقش داشته و در مطالعات مختلف در نقاط مختلف دنیا مورد تاکید قرار گرفته اند، عبارتند از:دلایل بیولوژیکی مانند دلایل ژنتیکی، هورمونی و آنزیمها، دلایل مربوط به پروفایل اجتماعی و مسئولیت شغلی و اقتصادی مردان که سبب مواجهه بیشتر آنان با عوامل خطر می‌شود و دلایل فرهنگی از جمله باور غلط مردان مبنی بر برتر بودن و قوی‌تر بودن مردان نسبت به زنان و در نتیجه مغفول ماندن تمرکز بر سلامت که سبب می‌شود مردان کمتری به مراکز درمانی مراجعه کنند و به انجام آزمایش تن دهند یا کمتر از زنان به رعایت اصول بهداشتی تعریف شده مانند شستشوی مکرر دستها، استفاده از ماسک و دستکش مبادرت ورزند.

پرهیز از زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کافی در ایام کرونا

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت بیان کرد: همچنین وجود بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی عروقی (فشارخون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز) بیشتر در مردان نسبت به زنان و همینطور رفتار‌های ناسالم مردان مانند بی تحرکی، تغذیه ناسالم و مصرف دخانیات از جمله عوامل مهم و موثر در این تفاوت است و باید گفت هیچ چیز به اندازه یک برنامه غذایی کامل و صحیح به همراه فعالیت فیزیکی مناسب به تقویت سیستم دفاعی کمک نمی‌کند.

برکاتی گفت: همچنین در زمان فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کافی در این گروه از اهمیت زیادی برخوردار است و از سوی دیگر، فعالیت بدنی با شدت متوسط، ایمنی بدن را در مقابل بیماری کرونا بالا می‌برد؛ هم چنین در کاهش استرس‌های ناشی از این بیماری موثر است.

او تصریح کرد: در صورت ابتلا به کرونا در مصرف کنندگان دخانیات نسبت به افراد دیگر، علائم شدیدتر و کشنده تری ایجاد می‌شود، چرا که در این افراد ظرفیت قلبی ریوی، تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ایشان از سطح ایمنی پائین تری برخوردار هستند.