به گزارش افکارنیوز،

عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در نشست خبری خود که صبح امروز در سازمان پزشکی قانونی برگزار شد، اظهار کرد: در هفته قوه قضاییه پروژه‌های متعددی در استان مازنداران و مرکزی و ۹ مرکز از جمله در استان خوزستان، ایلام، چهار محال و بختیاری، البرز و سمنان افتتاح می‌شود.

اخبار اجتماعیرئیس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: در دهه فجر سال گذشته ۲۰ مرکز و ۱۶ پروژه افتتاح شدند و روز یکشنبه این ۷ پروژه افتتاح می‌شوند و حدود ۱۰ هزار متر مربع به فضای فیزیکی سازمان اضافه می‌شود.

وی با اشاره به سایر پروژه‌ها بیان کرد: طرح تحول برنامه قوه قضاییه است و در پزشکی قانونی برای شناخت آسیب‌ها و راهبرد‌ها برنامه‌ای به قوه قضاییه پیشنهاد کردیم و این برنامه از زمستان سال گذشته آغاز شده است.

مسجدی ادامه داد: ساختمان کمیسیون تخصصی تهران سال گذشته افتتاح شد و هم اکنون پرونده‌ها به صورت ویدئو کنفرانس اداره می‌شوند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره اقدامات این سازمان در سال ۹۸ گفت: دسترسی به پرونده بیماران یکی از اقداماتی بود که سال گذشته انجام دادیم، البته هنوز هم ادامه دارد و اکنون در برخی استان‌ها مثل یزد به صورت ۱۰۰ درصدی به پرونده بیماران دسترسی داریم و همین موضوع منجر به کوتاه شدن روند بررسی شده است.

وی تصریح کرد: یکی از ضعف‌های سازمان کمبود نیروی انسانی است و علی رغم آن که در برنامه ششم توسعه مجوز قانونی داشتیم، اما نتوانستم در سال ۹۸ و ۹۷ نیروی انسانی جذب کنیم و در شرف برگزاری آزمون هستیم و ان شاء الله تا پایان سال ۲۰۰ پزشک و متخصص به مجموعه ما اضافه می‌شوند.

مسجدی با بیان اینکه سازمان پزشکی قانونی در بحران‌ها حضور فعال دارد، گفت: حوادث آبان ماه، سقوط هواپیما، فوت شدگان تشیع جنازه سردار سلیمانی از جمله فعالیت‌های ما بودند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: راه اندازی بانک ژنتیک و سند پژوهشی از جمله اقدامات بوده است و حدود ۲ میلون پرونده‌ قضایی به سازمان ما ارجاع شد و از این میان ۹۰ درصد مربوط به معاینات بودند و حدود ۳۳ درصد مربوط به ادعای نزاع، ۲۰ درصد حوادث رانندگی و ۲۰ درصد معاینات مجدد بوده است.

وی افزود: در فصل تابستان بیشترین آمار با ۲۹ درصد و در فصل بهار ۲۵ درصد، پاییز ۲۴ درصد و زمستان ۲۰ درصد بوده است.

مسجدی گفت: در حوزه تشریح رشد و در حوزه آزمایشگاه کاهش داشتیم که این موضوع باعث کاهش هزینه‌ها و بهبود عملکرد همکاران ما شده است و در سراسر کشور ۱۰ آزمایشگاه ژنتیک داریم و ۹۲ هزار نمونه کشف و ۲۰ هزار پروفایل احصا شده است و در سال گذشته توانستیم ارتباط داده‌ای با مرکز هویت ناجا داشته باشم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در حوزه قصور پزشکی گفت: ۹۸۸۴ پرونده در خصوص قصور پزشکی به پزشکی قانونی ارجاع شده است و ۴ هزار محکوم و ۵ هزار تبرئه داشتیم، تهران، فارس و البرز بیشترین تعداد پرونده قصور و ایلام، لرستان و هرمزگان کمترین میزان را داشته‌اند.