به گزارش افکارنیوز،

محمد شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در دیدار با وزیر کار کشور افغانستان، اظهار کرد: ایران و افغانستان از لحاظ فرهنگی شبیه به هم هستند و دو ملت دوست با یکدیگرند.

اخبار اجتماعی- وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در هر شرایطی در کنار کشور افغانستان بوده‌ است، در حال حاضر که افغانستان در شرایط ثابتی پیش می‌رود، برای ما ارزشمند است.

شریعتمداری گفت: تفاهم نامه بین دو کشور ایران و افغانستان در حوزه کار مسئله مهمی است، چراکه یکی از مصائب ما نظم نداشتن در ورود مهاجرین افغانستانی است و اگر مرزی برای تردد نداشته باشیم، اثری از نظم و قانون نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: سال هاست که مردم افغانستان در کشور ما زندگی می‌کنند، اما این شرایط به صورت رسمی نیست و هویت رسمی ندارند. باید تلاش کنیم مردم افغانستان هویت رسمی در ایران داشته باشند و به صورت قانونی بتوانند وارد مرز‌های ما شوند. تعداد زیاد مهاجر در یک خودرو حوادثی را ایجاد کرده که کار خوبی نیست، چراکه برخی در این بین سوء استفاده کرده و روابط ایران و افغانستان را خدشه دار می‌کنند.

وی ادامه داد: نباید اجازه دهیم این حوادث رخ دهد و روابط دو کشور لطمه ببیند. استقلال مرز‌ها و رابطه مرز‌ها با یکدیگر خیلی مهم است. ایجاد هویت برای مهاجران افغانستانی حائز اهمیت است و باید شرایط مطلوب تری را برای مهاجران افغانستانی ایجاد کنیم.

شریعتمداری گفت: تفاهم نامه‌ای بین ایران و افغانستان آماده شده که حاوی بخش‌هایی است که به بازار کار ایران و افغانستان پرداخته است و اقداماتی را در این خصوص انجام می‌دهیم. همچنین در حوزه مسائل کار نیز متنی را جمهوری اسلامی ایران تنظیم کرده و برای افغانستان فرستاده است، اما جوابی در این خصوص دریافت نکردیم. مسائل کاری بین ایران و افغانستان باید تعیین تکلیف شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: پیش از این تفاهم نامه‌ای بین ایران و افغانستان تهیه شده و به امضا رسیده بود و در آن سند تمام همکاری‌های بین ایران و افغانستان اشاره شده و برای پیگیری آن کمیته مشترکی تشکیل شده است تا بررسی‌های لازم را انجام دهد. در این سند به تمام همکاری‌های دو جانبه در تمامی حوزه‌ها پرداخته شده و زمینه‌های متقابل همکاری در این سند اشاره شده است.

وی ادامه داد: سازوکار‌های این تفاهم و وظایف هر یک از طرفین در کمیته مشترک باید مشخص شود.

شریعتمداری افزود: شرایط کار مهاجران افغانستانی در ایران رو به رشد است و بیش از ۳۰ هزار کارفرمای افغانستانی در ایران داریم که فعالیت می‌کنند که نظم بخشیدن به این روند خواسته ماست و تقسیم کار باید صورت بگیرد، اگر این مسیر را طی کنیم به نتایج خوبی می‌رسیم.

وی گفت: تراز تجاری ایران و افغانستان به صورت واقعی، تراز خوبی است که همکاری دو جانبه به رشد اقتصادی دو طرف کمک می‌کند. آمادگی داریم در حوزه دارو، فولاد، پتروشیمی با کشور افغانستان همکاری کنیم. در حوزه اجتماعی نیز ما فعالیت‌هایی داشتیم. وجود کودکان کار در خیابان یک معضل است، این شرایط با قوانین جهانی مغایر است، اما بیش از ۶۰ درصد کودکان کار از اتباع غیر ایرانی هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی به ایران می‌آیند که مشکلات زیادی این کودکان را تهدید می‌کند. باید درخصوص مسئله کودکان به یک جمع بندی برسیم و شرایط را برای این کودکان بهتر کنیم و این طور نباشد مدت‌ها زمان ببرد تا هویت یابی آن‌ها انجام شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: امیدواریم با سازمان بهزیستی ما همکاری داشته باشیم و این مشکل کودکان را بتوانیم رفع کنیم. موضوع بعدی ازدواج ایرانی و افغانی هاست و حاصل آن یک کودکی است که هویتی ندارد، اما تلاش کردیم و بنا به توافقات قرار شد مادران ایرانی بتوانند برای فرزندان خود شناسنامه بگیرند که پیش از این، شرایط آن محیا نبود و فقط پدران می‌توانستند برای فرزندانشان شناسنامه بگیرند، اما توانستیم این شرایط را برای مادران نیز فراهم کنیم تا زندگی غیر رسمی کمتر تشکیل شود و مشکلات در زندگی زوج‌های ایرانی و افغانستانی کاهش یابد.

همچنین حسینعلی شهریور مدیرکل مرکز امور بین الملل وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، گفت: کارگران افغانستانی که پرونده کار دارند مشمول بیمه حوادث شدند و ۳۰ میلیارد ریال خسارت در این حوزه پرداخت شده است. همچنین سال گذشته ۲۰۰ هزار پرونده برای افغانستانی‌های شاغل در ایران صادره شده است.

ابراهیمی مدیر اتباع خارجی مرکز بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: برای هزار و ۴۰۰ تن از اتباع متخصص افغانستان پروانه کار صادر کردیم که ۱۵ نفر از این تعداد پزشک و پرستار بودند و در مراکز خصوصی مشغول به کار هستند. تعدادی از این افراد دارای شرکت هستند و در حوزه‌های مختلف کار می‌کنند که ۶۰ درصد در حوزه ساختمانی و ۴۰ درصد در حوزه خدماتی مشغول به کار هستند.

وی گفت: در زمان کرونا شهروندان افغانستانی که تحت پوشش قرار داشتند از خدمات درمانی یکسان برخوردار بودند. سال گذشته آیین نامه‌ای تدوین شد تا خدمات اتباع افغانستانی مورد توجه قرار گیرد و تسهیلاتی تخصیص یابد.

ابراهیمی افزود: بیش از ۷۰۰ هزار اتباع افغانستانی به صورت غیر مجاز زندگی و کار می‌کنند و باید کشور افغانستان این افراد را شناسایی و هویت یابی کند تا از شرایط بهتری برخوردار شوند.