به گزارش افکارنیوز،

قاسم سلیمانی‌دشتکی استاندار ایلام ظهر امروز دوشنبه ۲ تیرماه در جلسه اضطراری ستاد استانی مبارزه با کرونا با هشدار نسبت به وضعیت کرونا در استان، تاکید کرد: آمار مبتلایان به کرونا در استان به شدت در حال افزایش و این بسیار نگران کننده است.

اخبار اجتماعی- وی دیروز و امروز را بدترین روز کرونا در استان عنوان کرد و گفت: امروز در پی مبتلا شدن تعداد زیادی که یک رکورد بی‌سابقه از روند بیماری تاکنون در استان است نشست اضطراری برگزار کرده‌ایم و همین جا اعلام خطر می‌کنم. 

رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا با اشاره به اینکه ایلام مابین سه استان قرمز کرونا قرار دارد، اظهار داشت: برای شهرستان‌های همسایه سه استان مذکور به ویژه شهرستان‌های حوزه جنوب استان یک وضعیت خطرناک متصور است که نیازمند رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و تدابیر دستگاه‌های درگیر در کار است.

از عوامل مهم افزایش مبتلایان به کرونا، رفت و آمد با شهرستان‌های مجاور

وی ادامه داد: متاسفانه ارتباطات رفت و برگشت مابین شهرستان‌های مجاور با این استان ها زیاد و نگران کننده است و این یکی از عوامل مهم رشد شدید افزایش مبتلایان است.

استاندار ایلام در ادامه از عوامل دیگر افزایش جهشی رشد مبتلایان به کرونا در استان گفت و تصریح کرد: عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و طرح فاصله گذاری اجتماعی، برگزاری مراسمات مختلف جشن عروسی و عزا و... مزید بر علت شده به طوری که گزارش شده است در یک مراسم مشابه در استان‌های مجاور ۱۲۰ نفر مبتلا به کرونا شده اند.

وی افزود: مراسمات و هجوم بی‌وقفه مردم به بازار و گردشگاه‌ها و تفرجگاه‌ها فاجعه به بار می‌آورد و مردم به خاطر حفظ جان خود هم که شده است مراعات کنند چرا که کار از توصیه گذشته است.

خواستار ادامه روند زندگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

سلیمانی‌دشتکی با اشاره به این مهم که ما خواستار ادامه روند زندگی و فعالیت مردم اما با رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم، افزود: اما این به منزله عادی سازی شرایط کرونا نیست، بنابراین مردم در مکان‌های عمومی و محل کار ضمن اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی حتما از ماسک استفاده کنند. 

وی با عنوان این مطلب که ناچار به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم، تاکید کرد: اگر هشدارها را جدی نگیریم پاسخ پشیمان کننده‌ای از کرونا خواهیم گرفت.

استاندار ایلام در ادامه از صنعت معدن و تجارت استان و صنوف مختلف خواستار تولید ماسک با تایید بهداشت و درمان شد و گفت: لازم است تولید ماسک با قیمت ارزان و به وفور در دسترس مردم قرار گیرد. 

وی افزود: همچنین ادارات تدابیری بیندیشند تا ماسک و ضد عفونی در اختیار کارکنان و ارباب رجوع و افرادی که در ادارات حضور می‌یابند، قرار دهند.

مدیران به افراد مشکوک به کرونا مرخصی دهند

رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا ضمن اینکه از ادارات خواست که از ورود کارمندان و افرادی که دارای علایم بیماری کرونا هستند جلوگیری شود، افزود: البته مدیران باید به افراد مشکوک به کرونا مرخصی دهند و در جهت پیشگیری از بیماری از ورود آن‌ها به اداره جلوگیری کنند.

وی خواستار لغو تمام همایش‌ها در ادارات شد و گفت: ادارات جلسات خود را به صورت ویدئو کنفرانس برگزار کنند و از تجمعات اداری به هر شکلی حتی در تودیع و معارفه‌ها خودداری شود.

استاندار ایلام در ادامه خواستار اعلام آمار مبتلایان به کرونا در استان شد و گفت: برای هشیاری بیشتر و در جریان قرار گرفتن جدی بودن بحث کرونا نیازمند اعلام آمار مبتلایان هستیم.

در جریان قرار دادن مردم در خصوص مباحث کرونا

وی خواستار اعلام عمومی مباحث کرونا و در جریان قرارگرفتن مردم در این خصوص شد و گفت: دستگاه‌های متولی چون صدا و سیما، رسانه‌ها و... مردم را در جریان روند ابتلا موارد پیشگیری و... قرار دهند و در این زمینه آگاهی بخشی کنند.

سلیمانی‌دشتکی در پایان تاکید کرد: مردم کاری نکنند که روند کنترل بیماری از دست برود، به خاطر حفظ جان خود هم که شده نسبت به قطع زنجیره انتقال کرونا در تجمعات حضور نیابند، مواظب افراد سالخورده و دارای بیماری زمینه‌ای باشند، در محل کار و مکان‌های عمومی پروتکل‌های بهداشتی را حفظ و حتما از ماسک استفاده کنند، شهرستان‌های نزدیک به وضعیت قرمز به استان‌های مجاور که در وضعیت  قرمز کرونا هستند سفر نکنند، افراد مبتلا به هیچ عنوان در جامعه و محل کار حضور نیابند. 

در این نشست اعلام شد ادارات آب و فاضلاب، ارتباطات، تعاون کار و رفاه اجتماعی، تامین اجتماعی، هلال احمر، شهرداری و... بیمار کرونایی داشته‌اند.